Domáci poštový trh má byť úplne otvorený od budúceho roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pošta, list
Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Nový zákon o poštových službách by mal po schválení nadobudnúť účinnosť 1. januára 2012, kedy sa má v SR zároveň zrušiť poštová výhrada a úplne liberalizovať poštový trh. Bude to o rok skôr, keďže Slovensko spolu s ďalšími desiatimi členskými štátmi Európskej únie má výnimku na dokončenie otvorenia poštového trhu do 31. decembra 2012. Vyplýva to z návrhu Poštovej politiky do roku 2014, ktorý minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ (KDH) opätovne predkladá na najbližšie zasadnutie vlády. O tejto téme mal kabinet rokovať už pred dvoma týždňami, ale z programu ju vypustil. Ministerstvo dopravy plánuje návrh nového poštového zákona predložiť ešte v tomto mesiaci.

Implementácia európskej smernice z roku 2008

Základným cieľom Poštovej politiky na najbližšie štyri roky je implementácia európskej smernice z roku 2008, ktorá sa týka dokončenia otvorenia poštového trhu v členských štátoch EÚ, do nového zákona o poštových službách. Európska smernica spred troch rokov určila pre členské štáty únie termín dokončenia otvorenia poštového trhu do 31. decembra 2010. Jedenásť členov, vrátane Slovenska, dostalo dvojročný odklad s tým, aby najneskôr do konca roka 2012 vyhradili služby pre poskytovateľov univerzálnej poštovej služby. Štátna spoločnosť Slovenská pošta, a.s. Banská Bystrica poskytuje univerzálnu službu na základe desaťročnej poštovej licencie vydanej Poštovým regulačným úradom (PRÚ) a platnej od 1. januára 2003 do konca roka 2012.

„Prioritou návrhu zákona je dokončenie liberalizácie listovej služby a zabezpečenie univerzálnej poštovej služby,“ informoval rezort dopravy agentúru SITA o pripravovanom zákone o poštových službách. „Ministerstvo v súčasnosti ešte rieši problematiku vplyvov na verejné financie, a to v súvislosti s navrhnutým kombinovaným spôsobom financovania neprimeranej finančnej záťaže vyplývajúcej z povinnosti poskytovať univerzálnu službu,“ dodalo ministerstvo. Návrh zákona o poštových službách preto predloží po doriešení obsahu doložky vplyvov.

Vláda nemá zámer privatizovať Slovenskú poštu

Nový poštový zákon prinesie najmä zmenu v systéme vzniku oprávnení na poskytovanie poštových služieb a zavedenie nového modelu financovania univerzálnej služby prostredníctvom kompenzačného fondu.
Pošta

„Na poskytovanie poštových služieb na základe všeobecného povolenia bude povinná registrácia, nakoľko sa navrhuje upustiť od poskytovania poštových služieb na základe živnosti a prejsť na podnikanie na základe všeobecného povolenia respektíve registrácie podľa zákona o poštových službách. Univerzálna služba bude spojená ako doteraz s poskytovaním služieb na základe poštovej licencie,“ vyplýva ďalej z návrhu Poštovej politiky do roku 2014.

Implementácia mechanizmu financovania bremena vyplývajúceho z poskytovania univerzálnej služby bude podľa rezortu dopravy náročnou úlohou. „Pre Slovenskú poštu je z tohto hľadiska osobitne významné, aby na posilnenie svojej konkurencieschopnosti prijala vo svojej koncepcii rozvoja program realizácie vhodných opatrení na zvyšovanie efektívnosti svojho fungovania a poskytovania univerzálnej služby,“ uvádza sa v návrhu Poštovej politiky do roku 2014. Vláda nemá zámer privatizovať Slovenskú poštu.

Zásadnou úlohou PRÚ v roku 2012 bude vytvorenie podmienok na uplatnenie nového systému udeľovania povolení, a to najmä v súvislosti so zameniteľnými službami. Úrad zabezpečí podmienky na prípadné uplatnenie kompenzácie čistých nákladov univerzálnej služby, ktoré predstavujú pre jej poskytovateľa neprimeranú záťaž.
Pošta
Foto: SITA/Peter Hudec

S tým bude súvisieť aj zabezpečenie podmienok na fungovanie univerzálnej služby kvôli ukončeniu platnosti poštovej licencie pre Slovenskú poštu. Úrad pri konaní o udelení poštovej licencie na poskytovanie univerzálnej služby vydá aj požiadavky na kvalitu univerzálnej služby, najmä vo vzťahu k jej pravidelnosti, spoľahlivosti a dostupnosti, vrátane lehoty na dodanie poštových zásielok. Úrad pritom môže určiť aj výnimky z povinnosti frekvencie vyberania a dodávania poštových zásielok každý pracovný deň. Táto požiadavka však musí byť odôvodniteľná pre výnimočné geografické podmienky a iné mimoriadne okolnosti, ktoré neumožňujú splnenie povinnosti univerzálnej služby.

Predpokladaný vývoj postupu prípravy transpozície európskej smernice z roku 2008 bol podľa ministerstva dopravy výrazne ovplyvnený rozhodnutím Európskej komisie (EK) zo 7. októbra 2008 o slovenských právnych predpisoch týkajúcich sa služieb hybridnej pošty a nasledujúcim priestupkovým konaním. Nový návrh zákona o poštových službách bol v tejto súvislosti vypracovaný v roku 2009 s navrhovanou účinnosťou od 1. januára 2012 vrátane otvorenia trhu o jeden rok skôr ako umožňuje povolená výnimka. Po konzultáciách k obsahu návrhu zákona a vzhľadom na skoršie otvorenie poštového trhu EK pozastavila priestupkové konanie voči SR v júni 2010. Spomínané rozhodnutie komisie je do návrhu zákona zapracované osobitným článkom 4. Poštová politika do roku 2014 je tiež zameraná na prípravu a zabezpečenie úloh súvisiacich s 25. svetovým poštovým kongresom, ktorý bude 24. septembra až 15. októbra 2012 v Katare.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Figeľ
Firmy a inštitúcie Slovenská pošta