BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Minister školstva Ján Mikolaj je zapojený do pochybného vyhodnocovania ponúk v tendri na tlač učebníc. Túto informáciu prinieslo tohtotýždňové vydanie týždenníka Trend s tým, že má fotografie dokumentov, z ktorých vyplýva, že ponuky sa vyhodnocovali nie podľa stanovených kritérií, ale na základe osobných preferencií Mikolaja. Ministrov podpis je na prvom dokumente, ktorým je zoznam tridsiatich učebníc a vydavateľstiev. Druhý dokument je ten istý zoznam rozšírený o ďalších pätnásť titulov a konkrétne cenové ponuky ôsmich vydavateľstiev, ktoré prešli sitom užšej súťaže. „Pri preskúmaní oboch dokumentov je zrejmé, že nie vždy vyhralo vydavateľstvo s najnižšou ponukou. No cena bola len jedno z troch kritérií, podľa ktorých sa ponuky mali hodnotiť. Hodnotitelia mali vziať do úvahy aj grafické stvárnenie a polygrafickú kvalitu obalu a väzbu knihy. Lenže to sa nestalo. Podľa zdroja z rezortu, ktorý poskytol Trendu spomenuté dokumenty, sa hodnotiace hárky vypĺňali podľa zoznamu podpísaného J. Mikolajom,“ píše týždenník.
Hodnovernosť podpísaného zoznamu podľa Trendu potvrdili aj zmluvy, ktoré dostali v deň uzávierky. Ministerstvo uzatvorilo kontrakty s vydavateľstvami na tituly tak, ako je to v zozname. Výnimku tvorí päť učebníc, ktoré nakoniec pripadli vydavateľstvu Slovenské pedagogické nakladateľstvo – Mladé letá podnikateľa Ivana Kmotríka. To bolo v učebnicovom tendri najúspešnejšie, v prvej etape uzavrelo so štátom zmluvu na 1,03 milióna eur. Ostatné vydavateľstvá zinkasujú o polovicu menej. Hoci štát podpísal zmluvy ešte len na tretinu plánovaných titulov, z 3,2 milióna eur už minul takmer polovicu.
Ministerstvo školstva pre Trend obvinenia odmietlo, podľa nich hodnotili ponuky všetci členovia komisie a podľa stanovených kritérií. „Na základe vyhodnotení od každého člena komisie bola komisiou vyhotovená zápisnica o vyhodnotení ponúk, ktorú podpísali všetci členovia komisie a tá odporučila ministrovi školstva úspešných uchádzačov schváliť a podpísať s nimi kúpne zmluvy,“ povedala pre Trend hovorkyňa rezortu Dana Španková. Pomocou žiadneho zoznamu bez hlavičky a dátumu sa ponuky nehodnotili, tvrdí Španková. „Informácie Trendu sa nezakladajú na pravde,“ uzavrela.
Užšiu súťaž vyhlásili koncom februára. Ministerstvo vtedy počítalo so 102 titulmi v celkovom náklade 1,54 milióna kusov a prebiehali rokovania na reedíciu 288 titulov v náklade 2,42 milióna kníh. Sitom však namiesto dvadsiatich prešlo len osem firiem. Vydavateľstvá navyše nezabezpečovali tvorbu textov, ale autorské tímy hľadali v osobitnej súťaži. Ministerstvo obmedzilo tender na firmy so skúsenosťami s vydávaním učebníc. Keby to neurobilo, mohla výroba byť rýchlejšia. V oznámení o výsledkoch prvej etapy obstarávania pôvodne plánovaný náklad 530 500 kusov pre prvú tridsiatku titulov sa rozhodli navýšiť iba 185 600 kusov.
SITA