BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Študovať zdarma v zahraničí s pomocou vládnych sociálnych štipendií bude môcť v budúcom školskom roku viac stredoškolákov ako doteraz. Keďže ministerstvo školstva registrovalo v školskom roku 2009 – 2010 nízky počet prihlásených žiakov na zahraničné štúdium, navrhlo, aby bol počet v budúcom akademickom roku doplnený aj o žiakov druhých ročníkov stredných škôl. Prioritným kritériom ostáva sociálny aspekt uchádzačov.
Trojročný projekt poskytovania vládnych sociálnych štipendií vstupuje do druhého roka existencie. „Cieľom projektu poskytovania štipendií je umožniť štúdium v zahraničí tým žiakom, ktorí z rôznych sociálnych dôvodov nemajú možnosť a ani žiadne finančné možnosti na takýto druh štúdia,“ povedal dnes o projekte minister školstva Ján Mikolaj (SNS) na tlačovej besede po rokovaní vlády, na ktorom ministri schválili informatívny materiál o poskytovaní sociálnych štipendií vlády žiakom na zahraničných stredných školách v školskom roku 2008 – 2009.
„V tomto školskom roku, ktorý sme začali pripravovať od januára, teda školský rok 2009 – 2010, bolo po troch kolách výberu, organizovaného v spolupráci s krajskými školskými úradmi a vyššími územnými celkami vyslaných 170 žiakov,“ informoval Mikolaj. Každý študent tretieho ročníka strednej školy, ktorý spĺňal kritériá pre udelenie štipendia, sa na štúdium do zahraničia dostal. „Máme viac ako 100 miest ešte voľných, resp. sú nevyužité,“ povedal. Tento školský rok žiaci nepôjdu na štúdium nemeckého jazyka do Rakúska, len do Nemecka, ktoré ponúklo oveľa viac miest, ako bolo záujemcov. Z ponuky vypadla aj Veľká Británia pre „vysokú finančnú náročnosť v porovnaní s ostatnými krajinami, ale aj pre pretrvávajúce organizačno-technické problémy v komunikácii so slovenským veľvyslanectvom v Londýne“.
Keďže ministerstvo školstva registrovalo v školskom roku 2009 – 2010 nízky počet prihlásených žiakov na zahraničné štúdium, navrhlo, aby bol počet v budúcom akademickom roku doplnený aj o žiakov druhých ročníkov stredných škôl. Prioritným kritériom ostáva sociálny aspekt uchádzačov.
Vláda vyčlenila na štipendiá na zdokonalenie sa v anglickom, nemeckom, francúzskom, španielskom, talianskom a ruskom jazyku 8 962 358 € na tri roky. Prvý školský rok projektu 2008/2009 bolo v zahraničí 323 žiakov, z toho 130 v Írsku, 62 vo Francúzsku, 36 vo Veľkej Británii, po 31 v Nemecku a Španielsku, 19 v Rakúsku, 10 v Taliansku a štyria v Rusku.
SITA