BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Poslanci parlamentu vyberú budúceho šéfa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) z 19 kandidátov. Do voľby dnes posunul Výbor NR SR pre kultúru a médiá aj trojicu Ján Füle, Vladimír Seman a Jozef Zima. Výbor ich prihlášku dostal 26. januára, ale s dátumom poštovej pečiatky 25. januára.
Podľa podpredsedníčky mediálneho výboru Magdalény Vášáryovej (SDKÚ-DS) hlasovaním za posunutie týchto kandidátov do voľby sa priklonili k právnym názorom označujúcim za rozhodujúci dátum poštovej pečiatky. Ešte predtým výbor rovnako postupoval aj v prípade kandidátov na členov Rady RTVS. Aj v tomto prípade výbor dostal deň po termíne tri prihlášky, no s pečiatkou pošty 25. januára. Do pléna sa teda dostane 38 návrhov na deviatich členov Rady RTVS.
Na dnešnom rokovaní sa tiež výbor dohodol, že o členoch rady má parlamentné plénum hlasovať verejne. Ak to parlament podporí, hlasovacie lístky by mali byť pre všetky štyri oblasti členov rady – rozhlasovú (traja členovia), televíznu (traja členovia), ekonomickú (dvaja členovia) a právnu (jeden člen). Hlasovacie lístky budú označené menom a priezviskom konkrétneho poslanca, po voľbe sa majú naskenovať a spolu so zápisnicou o hlasovaní zverejniť na webstránke NR SR. Rovnako – verejne by mali poslanci NR SR hlasovať aj o šéfovi RTVS. Dohodne sa to až po skončení vypočutia kandidátov, teda 7. februára. Podľa predkladateľa návrhu na verejnú voľbu Jozefa Viskupiča z klubu SaS sa pre tento spôsob voľby rozhodli „preto, že si myslím, že aj pri voľbe v personálnych aktoch, čiže keď volíme osoby, sme zodpovední našim voličom a chceme, aby vedeli ako sa správame“. Ako ďalej pre médiá uviedol Viskupič, „zabezpečenie verejnej kontroly, tak ako pri všetkých hlasovaniach, ktoré sú v národnej rade, je ich myslím 98,2 percenta, je robené z hlasovacieho zariadenia a keďže momentálne sme si schválili, že hlasovacie zariadenie používať nebudeme, tak budú naskenované hlasovacie lístky a tak budú zverejnené na webe národnej rady“.
Opozičným členom výboru sa verejná voľba nepáči. Medzi nimi ani Rafaelovi Rafajovi (SNS), ktorý už niekoľkokrát podporil snahy vládnych strán o reformu verejnoprávnych médií. „Pokiaľ nebude koaličná rada v priamom prenose, nemôžem takto hlasovať,“ povedal počas rokovania výboru Rafaj. „Má to byť verejná voľba na funkcie, ktoré vo svojej podstate sú nepolitické, majú byť nepolitické, majú byť nestranné. V takom prípade si myslíme, že je oprávnená doterajšia prax tajnej voľby, aby jednoducho ten zvolený člen rady nevedel, aký je priamy vzťah toho politika k nemu – že ho volil alebo ho nevolil. To je veľmi dôležité pre nezávislý výkon tejto funkcie,“ upozornil člen výboru za Smer-SD, bývalý minister kultúry Marek Maďarič. Zmenu z tajnej voľby na verejnú považuje za účelovú. Nie je to pre voličov, ale preto, aby si strany vedeli overiť, ako hlasujú ich poslanci, myslí si Maďarič, podľa ktorého sa to týka napríklad aj pripravovanej voľby generálneho prokurátora. Pre médiá tiež pripomenul, že žiadal z voľby členov rady vyradiť 13 kandidujúcich, podľa neho nespĺňali buď požiadavku päťročnej odbornej praxe v danej oblasti alebo trojročnej riadiacej praxe v oblasti. Výbor to však v hlasovaní o každom kandidátovi nepodporil. Maďarič tvrdí, že to odhaľuje, ako koaliční poslanci nedokážu rešpektovať zákon, ktorý si schválili.
Na dnešnom rokovaní sa tiež výbor dohodol, že o členoch rady má parlamentné plénum hlasovať verejne. Ak to parlament podporí, hlasovacie lístky by mali byť pre všetky štyri oblasti členov rady – rozhlasovú (traja členovia), televíznu (traja členovia), ekonomickú (dvaja členovia) a právnu (jeden člen). Hlasovacie lístky budú označené menom a priezviskom konkrétneho poslanca, po voľbe sa majú naskenovať a spolu so zápisnicou o hlasovaní zverejniť na webstránke NR SR.
Opozičným členom výboru sa verejná voľba nepáči.
Mediálny výbor v pondelok 7. februára vypočuje a pravdepodobne v piatok 11. februára posunie do voľby v parlamentnom pléne 19 kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS. Sú medzi nimi: Peter Abrahám, Vladimír Buriánek, Dušan Davidov, Ján Derďák, Róbert Filipp, Fedor Flašík, Ján Füle, Martin Gajdoš, Pavel Jacz, Marián Ostatník, Peter Puškár, Margita Repková, Jaroslav Rezník, Vladimír Seman, Marián Šinkovič, Tibor Takáč, Václav Vetrecin, Miloslava Zemková a Jozef Zima.
Výbor NR SR pre kultúru a médiá posunul do voľby deväťčlennej Rady RTVS spolu 38 kandidátov. Z 39 prihlášok, ktoré dostal, neuznal len jednu od Jany Golembiovskej. Dôvodom bolo chýbajúce potrebné vzdelanie. Na troch členov rady za rozhlasovú oblasť kandidujú dvanásti – Michal Dzurjanin, Igor Gallo, Elena Händler, Peter Kováč, Radoslav Kutaš, Viera Lehoczká, Milan Materák, Ildikó Nagy, Vladimír Slovák, Vladimír Talian, Ernest Weidler a Eva Jaššová. Na trojicu členov rady za televíznu oblasť idú do voľby taktiež dvanásti – Milan Antol, Jaroslav Bartl, Rastislav Blaško, Bohumír Bobocký, Miroslav Čevela, Martin Gajdoš, ktorý kandiduje aj na generálneho riaditeľa RTVS, Dóra Hushegyiová, Naďa Lazarová, Peter Malec, Andrej Miklánek, Oľga Pohanková a Tomáš Kuča. O dve pozície v rade za oblasť ekonomiky sa uchádza osem kandidátov – Tibor Buček, Hilda Gajdošová, Martin Kabát, Miroslav Kollár, Jozef Metke, Pavol Morávek, Jozef Tkáčik a Juraj Kurucár. Jedného právnika v rade poslanci vyberú spomedzi šiestich: Danice Birošovej, Ivana Ikrényiho, Branislava Jablonku, Michala Jesenka, Jozefa Ševeca a Vladimíra Šlégera.