Do Spojenej školy Novohradská neprišlo 504 žiakov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pochod vďaky rodičov a priateľov škôl
Účastníci akcie Učitelia, ďakujeme! - pochod vďaky rodičov a priateľov škôl na Námestí SNP v Bratislave. Bratislava, 10. február 2016. Foto: SITA/Urban Klement

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Rodičia žiakov zo Spojenej školy na Novohradskej v Bratislave dnes prvýkrát nechali svoje deti doma. Zo 714 detí a študentov v piatok do školy neprišlo 504. Informovala o tom Andrea Paulíková z Iniciatívy rodičov Spojenej školy Novohradská.

Rodičia týmto gestom podporujú požiadavky učiteľov. Svoje deti plánujú nechať doma aj nasledujúce týždne vždy v piatok, a to až do začatia konštruktívneho rokovania vlády s predstaviteľmi Iniciatívy slovenských učiteľov.

„Neúčasť detí na vyučovaní považujeme za krajnú, ale v aktuálnej situácii primeranú formu protestu. Touto aktivitou chceme verejne ukázať, že učitelia v tom nie sú sami. Vzdelanie detí si zaslúži pozornosť celej spoločnosti a systematické riešenia. Dôstojné postavenie, motivujúce podmienky a primerané ocenenie práce učiteľov by malo byť samozrejmosťou,“ tvrdia predstavitelia iniciatívy rodičov s tým, že podobný záujem majú aj rodičia na ďalších školách.

Obrazom: Štrajk učiteľov

„Ak sa spojíme, učitelia sa budú môcť o nás oprieť. Preto pozývame rodičov, žiakov a študentov ostatných škôl, ktorým záleží na kvalite vzdelania na Slovensku, na rodičovskú poradu. Príležitosť dohodnúť sa na ďalšom spoločnom postupe budeme mať v pondelok 15. februára o 18:00 v priestoroch Spojenej školy Novohradská,“ dodáva Paulíková.

Iniciatíva rodičov žiakov zo školy na Novohradskej sa sformovala na zhromaždení v pondelok 8. februára. „Demonštratívne prehliadanie zástupcov 15 000 učiteľov vládnou mocou ako legitímnych partnerov na rokovanie považujeme za neprijateľné. Pretože si uvedomujeme, že ak sa takýto model správania predstaviteľov štátu bude akceptovať voči učiteľom dnes, tak zajtra to môže byť štandardný model správania sa štátnej moci voči všetkým občanom,“ povedal ďalší z rodičov Pavol Nemec.

Hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová tvrdí, že riaditeľ školy nemôže ako dôvod ospravedlniteľnej absencie žiaka uznať skutočnosť, že jeho neprítomnosť na vyučovaní je výrazom podpory Iniciatívy slovenských učiteľov. „Zatiaľ čo učitelia ako zamestnanci majú zaručené právo na štrajk, rodičia majú povinnosť dbať o plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas. Pokiaľ zákonný zástupca žiaka, ktorý plní povinnú školskú dochádzku, v tomto prípade rodič, svoju povinnosť zanedbá a jeho dieťa neospravedlnene vymešká viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, musí rátať s tým, že riaditeľ školy je povinný túto skutočnosť oznámiť príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má rodič dieťaťa trvalý pobyt,“ tvrdí Kalmárová s tým, že konanie rodiča v tomto kontexte môže byť kvalifikované ako trestný čin ohrozovania mravnej výchovy dieťaťa, ak neospravedlnená absencia presiahne viac ako 100 vyučovacích hodín za rok.

Pokiaľ ide o absenciu žiaka, ktorý ukončil povinnú školskú dochádzku, pričom dôvodom jeho neprítomnosti by mala byť podpora združenia Iniciatívy slovenských učiteľov, riaditeľ školy sa má opierať o školský poriadok, ktorý vychádza zo školského zákona, a musí vyhodnotiť túto absenciu za neospravedlnenú a vyvodiť z nej dôsledky podľa pravidiel školského poriadku. Má teda uložiť výchovné opatrenie či znížiť známku zo správania. „Zdieľam názor, že každý zodpovedný riaditeľ školy by mal rodičov, ktorí mienia vyjadriť svoju podporu Iniciatíve slovenských učiteľov prostredníctvom neúčasti svojich detí na vyučovaní, upozorniť na riziká, ktoré z tejto formy podpory reálne hrozia. V tomto kontexte otvorenou ostáva otázka, prečo majú byť deti – žiaci prevodovou pákou občianskych postojov rodičov, a to najmä v prípade, keď dôsledky za konanie rodičov ponesú nielen samotní rodičia, ale aj ich deti,“ hovorí Kalmárová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR