Za desaťeurovú spájkovačku mali školy zaplatiť 117 eur

Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Politická strana Šanca podá v najbližších dňoch trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za zanedbanie povinnosti pri správe cudzieho majetku. Ministerstvo školstva podľa predsedníčky strany Evy Babitzovej manipulovalo verejné obstarávanie v prípade pomôcok na technické vyučovanie.

„Štátny inštitút odborného vzdelávania rozdeľuje eurofondy a vypisuje projekty. Už v roku 2013 obstarával sériu pomôcok na technické vyučovanie za obrovské milióny eur, pričom jediným uchádzačom bola firma Kvant,“ poznamenala s tým, že smerácki politici systematicky tunelujú školstvo. „Šanca nachytala Smer s rukami vo vreckách našich školákov, zatiaľ čo vonku mrznú mizerne zaplatení učitelia,“ povedala na tlačovej konferencii v Bratislave s tým, že ak budeme tunelovať školstvo, je to to najhoršie, čo môžeme spraviť.

Plagát za 492 eur

Na základe obstarávania dodala firma do škôl spájkovačku, ktorá stojí podľa predsedníčky Šance bežne v obchode 10 eur. Ako pokračovala, prihodili niečo navyše a zrazu jej cena stúpla na 117 eur. „Obstarali tiež reťazovú pílu, ktorej cena v obchode je 90 eur, pričom školy za ňu zaplatili 580 eur,“ poznamenala.

Ministerskí úradníci sa tiež podľa nej rozhodli, že za plagát o zabezpečovacích prvkoch v domácnosti či rozvode plynu v domácnostiach dajú 492 eur, pričom, ako dodala, podobná mapa v kníhkupectve môže stáť približne 20 eur. „Toto všetko platia školy z našich peňazí,“ zdôraznila.

Strana má tiež k dispozícii zmluvu o nenávratný finančný príspevok, ktorú podpísal Štátny inštitút odborného vzdelávania a týka sa plagátov s názvom „Súbor lineárnych učebných pomôcok na znázornenie lineárno-inštalačných prvkov“. „Ako vybrali 492 eur za plagát zostáva záhadou,“ povedala Babitzová novinárom.

Firma Kvant si „vypodnikala“ milióny eur

Firma Kvant podľa Evy Babitzovej za posledné roky takto „vypodnikala“ 56 miliónov eur, pričom v tejto chvíli sa na ministerstve školstva rozdeľuje ďalších 190 miliónov eur z eurofondov opäť pre firmu Kvant cez Štátny inštitút odborného vzdelávania. „Zápisnica bola podpísaná vlani v septembri, dodnes ju ministerstvo nezverejnilo,“ poznamenala. Takáto zlodejčina je podľa nej príšerná, keď niekto okráda samotné deti.

Predsedníčka Šance si je istá tým, že do tohto tunelovania sú namočené špičky Smeru-SD. „Nemáme konkrétne prepojenie, že by tam figuroval konkrétny človek, no podozrenie je zjavné,“ povedala s tým, že ide o zmanipulované verejné obstarávanie. Trestné oznámenie za zanedbanie povinnosti pri správe cudzieho majetku momentálne strana konzultuje so svojimi právnikmi, podá ho v najbližších dňoch.

Inštitút postupoval v zmysle platnej legislatívy

Ako agentúru SITA informovala Lenka Dorčáková zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV), inštitút uskutočňoval verejné obstarávanie na dodanie didaktických pomôcok v rámci národných projektov Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami, Dielne 1, a Podpora polytechnickej výchovy na základných školách, Dielne 2.

„V oboch prípadoch verejného obstarávania ŠIOV postupoval v zmysle ustanovení platnej legislatívy a preto sa ohradzuje voči nepravdivým tvrdeniam predsedníčky strany Šanca Evy Babitzovej,“ pokračuje Dorčáková s tým, že na verejnej súťaži na dodanie didaktických pomôcok pre projekt Dielne 1, Interiérové vybavenie odborných učební, sa zúčastnili tri spoločnosti – MY DVA Slovakia, s.r.o, KVANT, spol. s.r.o. a AutoCont a.s. V druhej časti verejného obstarávania – Spotrebný materiál do odborných učební, predložili ponuky spoločnosti MY DVA Slovakia s.r.o., KVANT spol. s.r.o. a AutoCont a.s. V rámci verejného obstarávania na dodanie didaktických pomôcok pre projekt Dielne 2 predložili cenové ponuky štyri spoločnosti – Tibor Varga TSV papier, KVANT spol. s.r.o., Merci s.r.o a Datalan a.s., ktoré sa prihlásili aj do elektronickej aukcie. V oboch prípadoch išlo podľa Dorčákovej o komplexné vybavenie učební, nie obstaranie jednotlivých pomôcok, preto podľa zákona nemohol verejný obstarávateľ rozdeliť predmet zákazky, keďže išlo o tovary v rámci podobnej kategórie a predmetom súťaže bola dodávka didaktických pomôcok ako celku.

„Verejné obstarávanie sa uskutočnilo formou elektronickej aukcie, v ktorej jediným kritériom bola najnižšia cena celkovej zákazky. Výsledkom elektronickej aukcie bola výsledná cena dodávky o viac ako pol milióna eur nižšia ako predpokladaná hodnota, to je cena, s ktorou sa elektronická aukcia začala,“ spomenula Dorčáková. „Je potrebné zdôrazniť, že v cene dodávky v prípade prvého i druhého národného projektu, v ich jednotlivých položkách, je premietnutá presne zadefinovaná technická špecifikácia zodpovedajúca podstate národného projektu, ako aj súvisiace služby. V rámci národného projektu Dielne 1 sú to náklady na dopravu, rozvoz do 49 miest, maximálne šesť závozov, maximálne 15 000 kilometrov, vynosenie, montáž, odovzdávanie a kontrola tovaru na miestach dodania, expresný záručný servis, zaškolenie osôb na využívanie tovaru na mieste dodania,“ tvrdí Dorčáková.

Ako ďalej uviedla, pri národnom projekte Dielne 2 boli v cene zahrnuté služby ako manipulácia tovaru, doprava tovaru na miesto dodania, teda rozvoz na 177 základných škôl v 161 miestach s tromi až piatimi rozvozmi na každú školu, čo predstavuje 200 000 až 350 000 najazdených kilometrov a v neposlednom rade školenie na používanie didaktických pomôcok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Babitzová
Firmy a inštitúcie Šanca