Dnešné deti čelia výzvam, ktoré si ich rodičia ani nevedeli predstaviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Príspevky na FB 2024 - 31/10/24 Veolia Slovensko
Foto: O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Zmeny v spoločnosti, technológie a vysoké očakávania majú na psychiku detí výrazný vplyv.

Deti sú vystavené veľkému tlaku na dobré výsledky v škole, v športe a v iných oblastiach. To môže viesť k stresu, úzkosti a pocitu, že nie sú dosť dobré. Sociálne siete zase prinášajú aj riziká, ako je kyberšikana, porovnávanie sa s ostatnými a závislosť na internete. Deti sú často vystavené ideálom krásy a úspechu, ktoré sú prezentované v médiách a na sociálnych sieťach. To môže viesť k nízkej sebaúcte a poruchám príjmu potravy. V neposlednom rade na ich psychické zdravie vplýva aj situácia v rodine. Nie každé dieťa žije v ideálnom prostredí, v úplnej rodine a aspoň v základnom materiálnom dostatku.

Čo sa dá robiť, aby situácia nevyústila až k vyhľadaniu odbornej pomoci? Dôležité je tráviť s deťmi dostatok času, venovať im pozornosť a prejavovať záujem o ich život. Vytvoriť im bezpečný priestor, kde sa môžu podeliť o svoje pocity a obavy. Pomôcť im rozpoznať a pomenovať ich emócie a naučiť, ako sa s nimi vyrovnať.

Jednou z foriem spoločenskej zodpovednosti firiem je okrem financovania rôznych programov v školách aj podpora rodín zamestnancov. Firmy im môžu ponúkať flexibilné pracovné podmienky, aby mali viac času na rodinu. Môžu organizovať workshopy a semináre, ktoré rodičov naučia, ako deti podporovať. Môžu tiež zvýšiť dostupnosť kvalitnej starostlivosti o deti, čo prispeje k zníženiu stresu rodičov a zlepší rodinné vzťahy.

Napokon, výhody z toho majú aj samotné spoločnosti – zamestnanci, ktorí sa nemusia starať o duševné zdravie svojich detí, sú produktívnejší a spokojnejší.

Nadácia Veolia Slovensko v rámci 9. ročníka programu Zamestnanecké granty finančne v tomto roku podporila 31 projektov sumou viac ako 47 000 eur. Vďaka všetkým zamestnancom, ktorí sa rozhodli priložiť ruku k dielu a pomôcť tak zlepšiť život vo svojom okolí, komunite, škole či škôlke, budú zrealizované krásne projekty naprieč celým Slovenskom.

Medzi ne patrí napríklad výsadba zelene s názvom Sadíme pre naše deti. Exteriérová učebňa základnej školy je viacúčelová drevená stavba na výučbu, oddych, spoločenské podujatia a trávenie voľného času. Projekt Pohybom k zdraviu zabezpečil hracie prvky na detské ihrisko. Projekt Športujeme na školskom dvore pomohol s úpravou školského dvora základnej školy odvodnením, zatrávnením a doplnením hracích prvkov. V rámci projektu Obnova futbalovej infraštruktúry zrekonštruovali zázemie štadióna v jednej zo slovenských obcí s cieľom skvalitniť športovú prípravu detí a mládeže.

Príspevkom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha je zase verejná diskusia venovaná duševnému zdraviu detí. Stretnutie je určené rodičom, starým rodičom, učiteľom, učiteľkám a všetkým, ktorí majú vo svojom živote dieťa a chcú mu porozumieť a poskytnúť potrebnú podporu.

Hosťom diskusie bude olympijsky víťaz Matej Tóth, detský psychiater, ktorý odborne priblíži, čo sa deje v duševnom svete detí a psychologička Kornélia Ďuríková z Ligy za duševné zdravie.

Podujatie sa uskutoční 26. novembra 17.00 v Divadle Púchov. Organizátorom podujatia je Športová akadémia Mateja Tóth, o.z. a mesto Púchov. Podujatie podporí poisťovňa UNIQA.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať