KOŠICE 25. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko sa prvýkrát pridáva k medzinárodnej kampani 16 dní aktivít proti násiliu páchanému na ženách. Ako informovali organizátori na dnešnej tlačovej besede, kampaň Konajme! bude prebiehať od 25. novembra do 10. decembra 2010 v Košiciach.
Kampaň organizuje mimovládna organizácia Fenestra v spolupráci s Úradom práce, sociálnych veci a rodiny v Košiciach, Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Košiciach, Košickým samosprávnym krajom, mestom Košice, U. S. Steelom Košice a ďalšími organizáciami. „Zapájame sa do celosvetovej kampane, pretože sme presvedčené, že môžeme žiť vo svete, kde bude násilie páchané na ženách ojedinelým javom, nie bežnou realitou mnohých žien a ich detí. Je to závažný spoločenský problém, ktorý sa týka nás všetkých,“ uviedla Sylvia Králová z košickej Fenestry. Doložila, že tolerancia akejkoľvek formy násilia páchaného na ženách a ich deťoch prispieva k tomu, že pre 588-tisíc žien a 617-tisíc detí na Slovensku je domov miestom, v ktorom sa denne obávajú o svoje zdravie a život. „V Košiciach ide konkrétne o 25-tisíc žien a 26-tisíc detí,“ povedala Králová. Dodala, že v posledných rokoch bolo päť žien zabitých manželom alebo partnerom.
Ako ďalej povedala Králová, v Košiciach chýba bezplatná poradenská linka pre týrané ženy, bolo by potrebné zriadiť pre ne aj chránený dom s kapacitou aspoň 24 žien a 48 detí. V meste funguje len jedno poradenské centrum pomoci, zišli by sa však aspoň dve – tri.
Kampaň by mala zlepšiť ochranu žien
„Kampaň 16 dní aktivít proti násiliu páchanému na ženách je prvou zo sérií kampaní, ktoré budeme realizovať v najbližších rokoch. Očakávame, že kampane prinesú zlepšenie dostupnosti efektívnej pomoci, podpory a ochrany žien zažívajúcich násilie v Košiciach,“ hovorí Králová. Doložila, že aktivity kampane sa snažili nastaviť tak, aby vytvorili priestor zapojiť sa do kampane individuálnym ľuďom, verejným a štátnym inštitúciám či firmám.
Fenestra je ženská mimovládna organizácia so sídlom v Košiciach, ktorá sa od decembra 1999 venuje problematike násilia páchaného na ženách v intímnych vzťahoch. V poradenskom centre poskytuje špecializované poradenstvo ženám zažívajúcim násilie a ich deťom. Poskytla pomoc viac ako 1000 ženám zažívajúcim násilie a ich deťom. Zrealizovala viac ako 45 projektov zameraných na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách v intímnych vzťahoch. Okrem toho vyvíja aktivity pre zvýšenie vzdelanosti a informovanosti odborníkov i širokej verejnosti, spolupracuje na tvorbe projektov a rieši situácie konkrétnych žien a detí. Šíri myšlienku nulovej tolerancie násilia páchaného na ženách.
„Kampaň je aj výzvou pre všetkých ľudí, organizácie, firmy, verejné a štátne inštitúcie na Slovensku, aby sa v ďalších ročníkoch pridali ku kampani, aby vytvorili spoločnosť, ktorá hovorí jasné NIE násiliu páchanému na ženách,“ uviedla Králová.
Do kampane sa od roku 1991 zapojilo už 3 400 organizácii zo 164 krajín sveta
Medzinárodná kampaň 16 dní aktivít proti násiliu páchanému na ženách vznikla z iniciatívy Women‘s Global Leadership Institute sponzorovaného Center for Women’s Global Leadership v roku 1991. Za začiatok kampane si symbolicky zvolili 25. november – Medzinárodný deň boja za odstránenie násilia páchaného na ženách a za koniec kampane 10. december – Medzinárodný deň ľudských práv, pretože chceli symbolicky prepojiť násilie páchané na ženách a ľudské práva a zdôrazniť tak, že takéto násilie je porušovaním ľudských práv žien. Od roku 1991 sa do kampane zapojilo viac ako 3 400 organizácii zo 164 krajín sveta.