Uplatňovanie návrhu novely Zákonníka práce od poslancov za SNS, podľa ktorého majú mať aj rodičia do 33 rokov veku od začiatku budúceho roka nárok na päť týždňov dovolenky namiesto súčasných štyroch týždňov, môže v praxi spôsobovať problémy.
Názor zamestnávateľa môže byť iný
Na rokovaní parlamentného sociálneho výboru na to upozornil nezaradený poslanec NR SR Jozef Mihál. Národniari totiž nárok na 5-týždňovú dovolenku podmieňujú tým, že sa zamestnanec do 33 rokov trvale stará o dieťa. Podľa Mihála však Zákonník práce pojem trvalej starostlivosti o dieťa nedefinuje. „Budú s tým aplikačné problémy, či ide o dieťa vlastné, či adoptované,“ povedal.
Minimálna mzda predkladaná Ficom je podľa Kiššovej neúnosná, Mihál predstavil svoj návrh
Podľa exministra práce si môže zamestnanec do 33 rokov myslieť, že podmienku trvalej starostlivosti o dieťa spĺňa, avšak názor jeho zamestnávateľa môže byť iný. Upozornil na to, ako sa bude splnenie tejto podmienky posudzovať napríklad pri striedavej starostlivosti o dieťa. „Čakal som, že sa objaví nejaký pozmeňovák,“ povedal.
Poslankyňa NR SR za SNS Magdaléna Kuciaňová ako predkladateľka návrhu priznala, že aplikácia novely pracovného kódexu môže spôsobiť určité problémy. Je však otvorená diskusii o prípadnom pozmeňujúcom návrhu aj s poslancom Mihálom. Parlamentný sociálny výbor návrh novely Zákonníka práce odporučil plénu parlamentu schváliť.
Trvalá starostlivosť o dieťa
Rovnaké výhrady k novele pracovného kódexu od SNS má aj Právnická fakulta Univerzity Komenského. Upozorňuje na to, že je zrejme rozdiel, či ide o trvalú starostlivosť o dieťa do veku troch, desať alebo pätnásť rokov a či sa stará o dieťa osamelý rodič alebo nie.
Rodičovský príspevok sa razantne zvýši, niektorí rodičia si prilepšia aj o 150 eur
„Okrem toho pojem „trvalá starosť o dieťa“ nie je vymedzený Zákonníkom práce, čo môže pri vzniku tak významného práva, ako je platená dovolenka za kalendárny rok, spôsobovať praktické problémy,“ tvrdí fakulta.
Návrh novely Zákonníka práce tiež nerieši zvýšenie výmery dovolenky pre zamestnancov do 33 rokov, ak sa trvale starajú o dieťa a pracujú v štátnej službe.
Negatívny dopad na podnikanie
S návrhom SNS zásadne nesúhlasia zamestnávatelia. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) tvrdí, že prijatie novely Zákonníka práce bude mať zásadne negatívny dopad na podnikateľské prostredie na Slovensku.
„Návrhom dochádza opätovne relatívne krátkom období k de facto navýšeniu nákladov práce. Vo vzťahu k výmere dovolenky dávame tiež do pozornosti fakt, že Slovensko má najvyšší počet poskytovaných sviatkov a dní pokoja (15) v porovnaní s okolitými štátmi, čo má v konečnom dôsledku rovnaký efekt, ako väčšia výmera dovolenky,“ odkázala RÚZ národniarom.
Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone
Rovnaký efekt majú podľa zamestnávateľov ustanovenia Zákonníka práce o dôležitých osobných prekážkach v práci. Tie totiž predpokladajú uvoľnenie zamestnanca počas ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia.
Pozitívny vplyv na cestovný ruch
„Zastávame názor, že aj zamestnanec mladší ako 33 rokov, ktorý sa stará o dieťa, má aj pri súčasnej výmere dovolenky dostatočné možnosti, ako sa o svoje dieťa riadne postarať,“ dodala RÚZ.
V súčasnosti pracovný kódex päť týždňov dovolenky priznáva len tým zamestnancom, ktorí dovŕšili 33 rokov. Dvojica poslancov za SNS Tibor Jančula a Magdaléna Kuciaňová navrhuje, aby sa to týkalo aj zamestnancov mladších ako 33 rokov, ak sa trvalo starajú o dieťa.
Parlament ich legislatívny návrh na septembrovej schôdzi posunul do ďalšieho legislatívneho procesu. Návrh novely Zákonníka práce má podľa nich pozitívne a negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie.
„Očakáva sa pozitívny vplyv napríklad v oblasti cestovného ruchu a mierne negatívny vplyv na produktivitu tých zamestnancov u zamestnávateľov, ktorým sa navýši základná výmera dovolenky o jeden týždeň,“ tvrdí dvojica národniarov.