Podľa nového výskumu spoločnosti Schneider Electric, lídra v oblasti digitálnej transformácie energetického manažmentu a automatizácie, je modernizácia budov s využitím digitálneho prístupu najlepšou cestou k dekarbonizácii.
Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že budovy predstavujú 37 % celosvetových emisií uhlíka[i] Keďže približne polovica súčasných budov sa bude používať aj v roku 2050, musí tento sektor urýchlene znížiť prevádzkové emisie uhlíka tým, že sa zvýši energetická účinnosť budov.
Aktuálny výskum Schneider Electric ukazuje, že nasadenie digitálnych riešení a riadenia energie riešeniami Schneider Electric by mohlo v existujúcich budovách znížiť ich prevádzkové emisie uhlíka až o 42 % s dobou návratnosti kratšou ako tri roky. Ak sa fosílne palivá pri vykurovaní nahradia alternatívami a nainštaluje sa mikrosieť s miestnymi obnoviteľnými zdrojmi, znížia sa emisie o ďalších 28 %, teda celkovo až o 70 %.
Výskum, ktorý sa uskutočnil v spolupráci s globálnou projekčnou spoločnosťou WSP, vychádza z modelovania energetickej hospodárnosti a emisií uhlíka veľkej kancelárskej budovy postavenej začiatkom roka 2000 v rôznych klimatických zónach USA. Tento digitálny prístup k obnove budov je však použiteľný pre všetky typy budov a klimatické pásma.
Renovácia prostredníctvom nasadenia digitálnych technológií nielenže menej narúša každodennú prevádzku, ale je aj efektívnejšia z hľadiska emisií uhlíka počas celého životného cyklu. Okrem toho nedávny výskum Inštitútu pre globálnu udržateľnosť Bostonskej univerzity a Výskumného inštitútu udržateľnosti spoločnosti Schneider Electric ukazujú, že prechod na nízkouhlíkové budovy má značný potenciál na vytvorenie nových pracovných miest.
Informačný servis