Slovensko je v rámci digitálnej konkurencieschopnosti na 47. mieste spomedzi 63 hodnotených krajín.
V medziročnom porovnaní sa jeho postavenie zlepšilo o tri miesta. Vyplýva to z najnovšieho vydania Svetovej ročenky digitálnej konkurencieschopnosti IMD.
Tú zverejnil švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu v spolupráci s desiatkami mimovládnych organizácií, ktoré za Slovensko zastupuje Nadácia F. A. Hayeka.
Google plánuje investovať miliardy eur do rozšírenia svojich dátových centier v Európe
Prvú priečku obsadili v roku 2019 opäť Spojené štáty. Druhé miesto obhájil Singapur a Švédsko zotrvalo tak ako minulý rok na treťom mieste.
Poľsko lídrom V4
Do prvej desiatky sa dostali ešte Dánsko, Švajčiarsko, Holandsko, Fínsko, Hongkong, Nórsko a na desiatom mieste Južná Kórea. Naopak na konci rebríčka sa umiestnili Peru, Mongolsko a Venezuela.
V porovnaní s najbližšími susedmi je Slovensko v kvalite digitálneho podnikateľského prostredia za Českou republikou (37.), ktorá tento rok stratila titul najúspešnejšej krajiny regiónu V4 a pohoršila si o štyri priečky. Prvenstvo v regióne prevzalo Poľsko, ktoré je na 33. mieste, pričom sa medziročne zlepšilo o tri priečky.
Za novou vlnou kybernetických útokov zrejme stojí neslávne známa hackerská skupina
Slovensko sa tento rok umiestnilo aj za Maďarskom, a to o štyri miesta, pričom Maďarsko je na 43., keďže si polepšilo o tri priečky. Z postkomunistických krajín zaznamenali najhoršie umiestnenie Ukrajina (pokles na 60. miesto z 58.), Chorvátsko (51. miesto, pokles zo 44. miesta) a Slovensko (47. miesto). Rumunsko a Bulharsko sa umiestnili tesne pred nami na 46. a 45. mieste. Susedné Rakúsko je pritom 20.
V porovnaní s rokom 2018 rástlo v rebríčku významne niekoľko ázijských ekonomík. Hongkong a Južná Kórea sa umiestnili v prvej desiatke, vďaka zlepšeniu o tri, respektíve štyri miesta, zatiaľ čo Taiwan a Čína sa posunuli na 13. a 22. miesto. Všetky tieto krajiny zaznamenali výrazný pokrok v technologickej infraštruktúre a flexibilite svojich podnikov.
Skúmajú tri faktory
Na Blízkom východe zostali kľúčovými regionálnymi digitálnymi uzlami Spojené arabské emiráty a Izrael, ale zaznamenali protichodné trendy. Spojené arabské emiráty sa vďaka zlepšeniu dostupnosti kapitálu a podpornej regulácii technologického rozvoja vyšplhali v rebríčku o päť miest.
Izrael klesol o štyri pozície v dôsledku poklesu obchodnej flexibility a zhoršenia ukazovateľov elektronickej verejnej správy. V Latinskej Amerike si postavenie v rebríčka zlepšili iba Mexiko a Kolumbia.
Apple nepresunie výrobu počítačov Mac Pro do Šanghaja, dôvodom je Trumpova výnimka na clá
V rámci indexu sa porovnáva digitálna konkurencieschopnosť 63 krajín sveta. Index vyjadruje pripravenosť podnikateľského prostredia na rozvoj digitálnej ekonomiky, pričom za kvalitné prostredie sa považuje také, ktoré najviac napomáha podnikom rozvíjať svoje digitálne kapacity.
Pri hodnotení ekonomiky skúma tri faktory, schopnosť porozumieť a naučiť sa nové technológie, kompetenciu rozvíjať nové digitálne inovácie a pripravenosť na ďalší vývoj.