BRATISLAVA 18. mája (WBN/PR) – Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) vybudovala centrum miniinvazívnej diagnostiky a terapie detského veku. Budovanie centra výrazným spôsobom podporila Nadácia SPP, vďaka ktorej Klinika detskej chirurgie DFNsP disponuje najmodernejším technologickým vybavením. Nová laparoskopická veža, jediná svojho druhu v pediatrickej medicíne na Slovensku, pomôže skvalitniť zdravotnú starostlivosť pre deti z celého Slovenska. Centrum miniinvazívnej diagnostiky a terapie detského veku sa tak zaradilo svojím vybavením medzi špičkové európske pracoviská.
,,Medicínsky rozmer výhod miniinvazívnych diagnostických a liečebných metód je nepopierateľný. Vytvára predpoklady k väčšej bezpečnosti výkonu, dochádza k menšej traumatizácii operovaných tkanív, minimálnemu krvácaniu, znižuje pooperačnú bolestivosť. Z ekonomického aspektu je benefitom kratšia doba hospitalizácie, rýchlejšia rekonvalescencia a skoré zapojenie sa do normálneho života,“ uviedol Richard Raši, minister zdravotníctva Slovenskej republiky.
,,Naším cieľom je zvýšiť podiel miniinvazívnej diagnostiky a terapie v liečebnom procese, čo nám umožní výrazne skvalitniť poskytovanú zdravotnú starostlivosť detským pacientom a dostať ju na špičkovú úroveň,“ povedal Daniel Žitňan, riaditeľ DFNsP Bratislava.
Do projektu budovania centra miniinvazívnej diagnostiky a terapie detského veku sa zapojila aj Nadácia SPP, ktorá ho podporila sumou 231 848 eur. ,,DFNsP Bratislava patrí medzi špičkové pracoviská, na ktoré sa obracajú rodičia detí z celého Slovenska i zo zahraničia. Príspevkom na zakúpenie prístroja pokračujeme v podpore tohto výnimočného centra, pri ktorého zrode sme stáli už v roku 2002, kedy SPP rovnako ako v súčasnosti, poskytol finančný dar na zakúpenie laparoskopickej veže. Sme veľmi radi, že môžeme takýmto spôsobom zlepšiť a skvalitniť starostlivosť o deti a prispieť na rozvoj centra,“ povedal Jean-Jacques Ciazynski, predseda predstavenstva SPP. Za najdôležitejšie kritériá, vďaka ktorým bol projekt podporený, označil jedinečnosť projektu, jeho celoslovenskú pôsobnosť a reputáciu samotného pracoviska Kliniky detskej chirurgie DFNsP v Bratislave, ktorá má v rámci Slovenska najväčšie skúsenosti s miniinvazívnou diagnostikou a terapiou detského veku.
Nová laparoskopická veža predstavuje zásadný generačný technologický posun v prístrojovom vybavení. Vysoké digitálne rozlíšenie poskytuje vynikajúci obraz, čo umožňuje chirurgom exaktnú anatomickú orientáciu. Vďaka tomu je možné vykonať perfektný výkon s maximálnou mierou bezpečnosti, minimalizovať možné komplikácie, rozširovať spektrum výkonov, skvalitniť poskytovanú zdravotnú starostlivosť a posúvať miniinvazívnu chirurgiu do najnižších vekových kategórií – do novorodeneckého veku.
,,Na našom pracovisku robíme okrem bežných laparoskopických výkonov aj spektrum operácií, ktoré sa nerobia na iných pracoviskách detskej chirurgie na Slovensku. Ako príklad môžem uviesť miniinvazívne výkony na pankrease, slezine, operácie vrodených chýb žlčových ciest, bráničných prietrží, riešenie chirurgických akútnych stavov ako sú napr. invaginácie – teleskopické zasunutie časti čreva do seba. Vykonávame štandardne torakoskopiu, t.j. miniinvazívne diagnotické a terapeutické zákroky v hrudnej dutine – v medzihrudí a na pľúcach pri onkologických, vrodených a zápalových ochoreniach u detí. Ako jediný v rámci Slovenska operujeme na našej klinike miniinvazívnou metódou aj deformity prednej hrudnej steny – vpáčený hrudník. Záber miniinvazívnej chirurgie sa v posledných rokoch rozšíril aj o neuroendoskopiu. Uvedenými modernými metódami riešime podľa medicínskej potreby vekovú kategóriu detských pacientov od novorodeneckého veku do 18 rokov a 364 dní života,“ uviedol Vladimír Cingel, primár Kliniky detskej chirurgie DFNsP v Bratislave. Na Klinike detskej chirurgie v roku 2009 urobili 136 miniinvazívnych výkonov a 65 v tomto roku.
DFNsP Bratislava Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava (DFNsP Bratislava) (www.dfnsp.sk) s kapacitou 397 lôžok vykázala v roku 2009 16 461 hospitalizácií, 463 103 ambulantných vyšetrení a 10 147 operácií. O detských pacientov sa stará 284 lekárov, 409 zdravotných sestier a 477 ostatných pracovníkov.
Nadácia SPP (www.nadaciaspp.sk) je neziskovou organizáciou, ktorú 19. novembra 2002 založil Slovenský plynárenský priemysel ,a.s., na rozvoj občianskej spoločnosti a poskytovanie pomoci ľuďom v ťažkých životných situáciách. Nadácia SPP sa zaujíma o aktívnych ľudí, ktorí majú schopnosť meniť život okolo seba , ale aj o ľudí, ktorí sú znevýhodnení a potrebujú pomoc. Činnosť Nadácie SPP odráža úsilie o skvalitnenie spoločenskej zodpovednosti v podnikaní.