Detskí kardiochirurgovia hrozia, že sa vyhnú pohotovosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Ak bude nátlak na lekárov zo strany ministerstva zdravotníctva a vlády pretrvávať, lekári Detského kardiocentra SR (DKC) Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), a. s. sú pripravení v zmysle zákonníka práce vypovedať ústavné pohotovostné služby.

Tvrdia to vo svojom vyhlásení, pod ktoré sa podpísalo 36 lekárov. Podporujú svojich kolegov, ktorí podali výpovede a odmietajú sa zúčastňovať na práci nemocničného krízového štábu, ktorý nariadila vláda v pondelok.

Detskí kardiochirurgovia tvrdia, že krízové štáby len zastierajú skutočnosť pred verejnosťou, no v realite je poskytovanie zdravotnej starostlivosti ohrozené. „V našich možnostiach nie je zabezpečiť dostatočnú starostlivosť o pacientov s ochorením srdca a súčasne o iných pacientov. V prípade nedostatočne poskytnutej starostlivosti nebude niesť zodpovednosť ministerstvo zdravotníctva, ale lekár krízového štábu. Takto ministerstvo prenáša svoju zodpovednosť na lekárov, ktorí nedali výpovede,“ píšu vo svojom stanovisku lekári DKC.

Situácia sa nerieši

Stanovisko zaslali ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi, premiérke Ivete Radičovej, prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi a na vedomie ho dostali aj generálny riaditeľ NÚSCH, a.s. Mongi Msolly a šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.

Podľa vlastných slov sa odmietajú cítiť zodpovední za neriešenie situácie striedajúcimi sa vládami od roku 1989 a odmietajú tvrdenie, že pacienti sú rukojemníkmi LOZ a lekárov, ktorí dali výpovede. „Uvedomujeme si, že máme ako celoštátny monopol v Detskom kardiocentre oproti väčšine kolegov – lekárov výhodnejšiu pozíciu z hľadiska pracovných podmienok. Nie je to však dôsledkom toho, že sme súčasťou akciovej spoločnosti NUSCH a.s., ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať,“ konštatujú lekári z DKC.

Tvrdia, že ekonomicky sa dostali do pozitívnej hospodárskej bilancie ako príspevková organizácia štátu niekoľko rokov po osamostatnení od Detskej fakultnej nemocnice v roku 2003 a následnom vyjednaní reálnych platieb za poskytovanú špecializovanú zdravotnú starostlivosť. DKC považuje svoj príbeh za dôkaz, že transformácii zdravotníckych zariadení na a.s. musí predchádzať zreálnenie platieb za poskytovanú starostlivosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian Kollár