BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Finančná a neskôr aj hospodárska kríza výrazne poznačila podnikateľské prostredie finančných inštitúcií. To už podľa partnerky na oddelení auditu Deloitte Slovakia Zuzany Letkovej nikdy nebude také ako pred krízou. Aj keď sa podľa jej slov rozchádzajú názory na to, ako bude podnikateľské prostredie finančných inštitúcií vyzerať, budúce výnosy finančných inštitúcií sa budú s najväčšou pravdepodobnosťou znižovať a budú nižšie ako v minulosti. Slovenský bankový sektor podľa Letkovej prešiel cez krízu relatívne dobre. „Ukázalo sa, že konzervatívnosť slovenského bankového sektora znamenala konkurenčnú výhodu,“ konštatovala vo štvrtok na tlačovej besede Zuzana Letková.
Jedným z dôvodov pomerne dobrého výsledku slovenských bánk je aj to, že sa sústreďovali na tradičné zdroje, ako napríklad klientské vklady. Spoločnosť Deloitte však vidí v produktovej ponuke bánk aj určité rezervy, keďže sú podľa nej niektoré maloobchodné produkty málo prepracované. Banky tak podľa Letkovej nevedia relatívne flexibilne nahradiť súčasné alebo minulé výnosy nejakými novými, pretože ich produkty nie sú dostatočne flexibilné. Podľa riaditeľa na oddelení consultingu spoločnosti Patrika Horného budú musieť bankové domy investovať do zjednodušenia vnútorných procesov tak, aby vedeli rýchlo zareagovať na výnimočné situácie a znížiť svoje náklady. Priemerné náklady na inovácie produktov alebo služieb sú totiž podľa jeho slov príliš vysoké a potenciál na zníženie nákladov na implementáciu nových produktov dosahuje až 30 %. „Ak sa bankám podarí zmobilizovať vlastné inovačné schopnosti a prístup k jednoduchosti, otvorí sa priestor pre zlacnenie bankových služieb,“ dodáva Horný.
Slovenský finančný sektor prešiel podľa audítorskej a konzultačnej spoločnosti Deloitte Slovensko recesiou ako pomerne konsolidované odvetvie. Podobne, ako v ostatných krajinách však bude pre slovenské banky rozhodujúci ďalší vývoj globálnej ekonomiky, ktorú čaká oživenie. Minuloročný zisk slovenského bankového sektora klesol podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska medziročne o 45,2 % na 278,7 mil. eur. Hlavnými dôvodmi tohto poklesu boli podľa centrálnej banky nižšie tempo úverovania, zhoršovanie kvality úverových portfólií a výpadok devízových príjmov bánk.
SITA