Spojenie smrti a smiechu v jednej vete je takmer nemysliteľné. Napriek tomu existuje oficiálne ocenenie, ktorému sa to darí. Darwinova cena sa každoročne udeľuje jednotlivcom, ktorí „sa zaslúžili o obohatenie genofondu ľudstva tým, že sa z neho vyradili“. Cena za najkurióznejšie úmrtie uplynulého roka putuje do Austrálie.
Darwinovu cenu tentokrát získal mladík, ktorý prepadol novej adrenalínovej zábave s názvom planking. Pri nej si človek ľahne do vodorovnej polohy na nezvyčajnom alebo nebezpečnom mieste rovno ako doska a jeho blízky ho zveční na fotografii. Na zábradlí, na koľajniciach, na bicykli, na mestských pamiatkach – fantázii sa medze nekladú. Dvadsaťročný Austrálčan Acton Beale sa pre planking rozhodol na balkónovom zábradlí hotelovej izby na siedmom poschodí v Brisbane. Mladík však neudržal rovnováhu a pri páde v máji uplynulého roka prišiel o život.
Beale tak splnil všetky podmienky na získanie ceny – odstránil sa zo zásobárne génov, prejavil zarážajúci nedostatok zdravej súdnosti, smrť si zavinil sám a netrpel žiadnou duševnou poruchou. Pravdivosť udalosti potvrdil jeho kamarát, ktorý sa ako fotograf stal svedkom celej drámy.
O ocenenie pomenované podľa evolučného biológa Charlesa Darwina bojovali v roku 2011 aj ďalší adepti. Zaradil sa k nim aj americký motorkár, ktorý sa v New Yorku zúčastnil protestnej jazdy proti povinnému noseniu prilieb pri jazde na motorkách. Počas protestu však spadol z motorky a zranil si hlavu. Privolaní záchranári uviedli, že prilba by mu pravdepodobne zachránila život. K horúcim kandidátom na víťazstvo sa zaradili aj zlodeji medi, ktorí chceli ukradnúť elektrické káble. Zabudli ich však odpojiť od zdroja elektrického prúdu.
Pri udeľovaní cien bol zároveň vyhlásený víťaz Darwinovej ceny storočia. Stal sa ním vozíčkar z Južnej Kórey, ktorému sa jeho vlastná agresivita stala osudnou. Po tom, ako nestihol nastúpiť do výťahu, muž z celej sily niekoľkokrát vozíkom vrazil do zatvorených výťahových dvier. Tie nakoniec vylomil a zrútil sa rovno do výťahovej šachty. Prípad, ktorý sa odohral v auguste 2010, zachytili aj bezpečnostné kamery.
Darwinove ceny sa udeľujú už od roku 1993. Príbehy o tom, ako sa kuriózne pripraviť o život, najprv kolovali len prostredníctvom internetu. S nápadom začať ich zbierať prišla americká biologička Wendy Northcutt pred sedemnástimi rokmi a neskôr založila aj webovú stránku www.darwinawards.com, na ktorej sa ceny udeľujú. Hlavným princípom ocenenia je predpoklad, že ľudská hlúposť, ktorá zapríčiňuje smrť, je daná geneticky a v duchu Darwinovej teórie prirodzeného výberu sa tento nebezpečný gén odstraňuje.
www.darwinawards.com