BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Spoločnosti s viac ako 49 zamestnancami musia po novom poskytovať zamestnancom príspevok na rekreáciu na Slovensku. Príspevok bude vo výške 55 % z oprávnených nákladov do 500 eur, maximálne však do výšky 275 eur ročne.
Zvyšných 45 % výdavkov na rekreáciu si uhradia zamestnanci. Príspevok je oslobodený od dane. Zamestnávatelia s menej ako 50 pracovníkmi môžu poskytovať príspevok dobrovoľne. Umožňuje to novela zákona o podpore cestovného ruchu s účinnosťou od 1. januára 2019.
Vyšší záujem o domáci cestovný ruch
Opatrenie by malo zvýšiť záujem o využívanie domácich služieb cestovného ruchu. Nárok na rekreačný príspevok, resp. poukaz majú zamestnanci, ktorí odpracovali v spoločnosti najmenej 24 mesiacov, pričom pobyt musí trvať minimálne dve prenocovania.
Ak zamestnanec vynaloží na rekreáciu viac než 500 eur, zamestnávateľ mu uhradí najviac 275 eur. Preplatiť bude možné aj pobytové alebo denné prázdninové tábory pre deti týchto zamestnancov. Rekreačný poukaz je elektronická forma príspevku pre zamestnancov, vydáva sa pre fyzické osoby a je neprenosný.
Kiska neprejavil empatiu k slovenským robotníkom, Danko je v šoku z vetovania rekreačných poukazov
Spoločnosti doteraz poskytovali príspevky na rekreáciu len v rámci balíčka nadštandardných benefitov zo sociálneho fondu alebo zo zisku. Podľa spoločnosti Benefit Management, s. r. o., benefity na rekreáciu neboli tak populárne. Zamestnanci využívali vyše 59 % hodnoty príspevku na rekreáciu na zahraničné zájazdy od cestovných kancelárií.
Druhý najvyužívanejší benefit
„Vďaka zavedeniu rekreačných poukazov začne príspevok na domácu rekreáciu využívať približne 60 % zamestnancov z firiem s viac ako 49 zamestnancami. Zvyšných 40 % nevyužije rekreačné poukazy, pretože buď nepracujú vo firme viac ako dva roky, alebo nebudú mať o rekreačné poukazy záujem,“ predpokladá riaditeľ slovenskej divízie Benefit Plus v spoločnosti Benefit Management Vladimír Višňovský.
Príspevok na domácu rekreáciu využívali doposiaľ len 4 % zamestnancov v priemernej hodnote 210 eur. Ostatní zamestnanci využívajú iné benefity z oblasti zdravia, športu, kultúry, či na zahraničné dovolenky.
Niektorí podnikatelia považujú rekreačné poukazy za plytvanie verejnými financiami
„Novela pravdepodobne záujem o rekreáciu zmení a rekreačné poukazy sa budú čerpať viac. Atraktívna je najmä výška príspevku od zamestnávateľa. Práve preto očakávame, že sa rekreačné poukazy stanú na Slovensku druhým najvyužívanejším benefitom hneď po stravných lístkoch,“ dodal Višňovský.
Spoločnosť Benefit Management, s. r. o., sa benefitom venuje od roku 2003. Spravuje benefitové účty pre 150 tisíc zamestnancov z vyše 250 najväčších spoločností a organizácií na Slovensku a v Česku. V SR má viac ako 2 500 dodávateľov a obrat v benefitoch v SR a v ČR v roku 2018 presiahol 40 mil. eur.