BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko vyzýva členov vlády, aby rešpektovali štvrtkové rozhodnutie Národnej rady SR.
Plénum žiada vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v podobe konečného návrhu z 11. júla 2018 a aby vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu prijímania Globálneho paktu a jeho neprijatím na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa uskutoční v Maroku 10. a 11. decembra.
Spolieha sa na premiéra
Ako na štvrtkovej tlačovej besede povedal Danko, rovnako sa spolieha na slová predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), že do Marakéša nikto za Slovenskú republiku nepocestuje. Zároveň Danko uviedol, že požiada predsedu Smeru-SD Roberta Fica, aby „zjednal nápravu“ vo vyjadreniach ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.
„V parlamentnej demokracii si nikto nemôže dovoliť spochybniť parlament. Je tu 150 slobodných poslancov, ktorí majú svoj mandát, ktorý si museli oddrieť v regiónoch,“ povedal.
Pakt o migrácii treba riešiť bez zbytočných vášní, väčšina poslancov OĽaNO nebude na hlasovaní
„V zástavke SR a ani do kolónky SR si ani 95. úradník nedovolí dať meno. Nemáme dôvod neveriť premiérovi a poprosím predsedu Smeru-SD, aby zjednal nápravu vo vyjadreniach ministra,“ vyhlásil Danko. „Ani upratovačka zo slovenskej ambasády tam nebude sedieť,“ povedal Danko. Podľa neho sa Slovensko odmietnutím Globálneho paktu pripojí k susedným krajinám Poľsku, Česku, Maďarsku, Rakúsku, ale aj Švajčiarsku či Taliansku.
Podľa Danka sa OSN rozhodla riešiť migráciu, ale spýtal sa, kde je OSN, keď sa bombardujú štáty v Afrike. „Kde je OSN pri riešení lokálnych konfliktov?“ pýtal sa.
V šoku zo slov diplomata
Podľa neho to je problém, ktorý si mal dať minister diplomacie Miroslav Lajčák za cieľ ako predseda valného zhromaždenia OSN.
Uviedol, že „niektorí naši diplomati sú odtrhnutí od reálneho života“. „Dnes sa budem tváriť, že nepočujem slová ministra Lajčáka,“ dodal. Danko dodal, že postoj SNS zastáva aj štátny tajomník rezortu diplomacie za SNS Lukáš Parízek.
Poslanci žiadajú vládu odmietnuť pakt OSN, Slovensko má vlastnú migračnú politiku a odmieta kvóty
Danko však neuviedol, či odíde z koalície, ak by do Marakéša išiel nejaký slovenský diplomat. „Som presvedčený, že tam zo Slovenska nebude nik“. Na otázku o možnej demisii Lajčáka uviedol, že „mu tu ide o vec“.
„Ja teraz neriešim, či je to minister Lajčák, či by to bol iný minister. To, že sme dostali 90 hlasov nie je len názor SNS. Minister Lajčák je zodpovednosť strany Smer-SD. Je to ich vnútorná záležitosť. Zdržíme sa komentárov vo vzťahu k ministrovi. Som v šoku, aké slová ako diplomat začína používať,“ dodal Danko.
Nesúhlas s Globálnym paktom o migrácii
Národná rada SR žiada vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v podobe konečného návrhu z 11. júla 2018 a aby vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu prijímania Globálneho paktu a jeho neprijatím na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa uskutoční v Maroku 10. a 11. decembra.
Vyplýva to zo spoločného uznesenia Slovenskej národnej strany (SNS) a Smeru-SD, za ktoré hlasovalo 90 zákonodarcov. V prijatom uznesení Národná rada Slovenskej republiky konštatuje, že Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v podobe konečného návrhu z 11. júla je dokumentom, ktorý nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou SR.
V prijatom uznesení sa píše, že Slovenská republika je plne suverénna v definovaní vlastnej národnej migračnej politiky.
„Ekonomicky motivovaná nelegálna migrácia je negatívny jav prinášajúci aj bezpečnostné riziká, a to v národnom, regionálnom i globálnom kontexte a SR podporuje riešenia jej príčin v krajinách pôvodu. Žiadny dokument o migrácii nemôže byť vykladaný tak, že by Slovenskú republiku obmedzoval v suverénnej právomoci rozhodovať o tom, koho bude považovať za legálneho migranta a koho za nelegálneho migranta a ktorému z nich udelí právo zdržiavať sa na jej území,“ doplnil Smer-SD do pôvodného uznesenia. Zároveň z uznesenia vyplýva, že SR si vyhradzuje právo prijímať legislatívu v oblasti migrácie výlučne v súlade so svojou národnou migračnou politikou a trvá na odmietaní politiky povinných kvót.