BELEHRAD 7. júna (WebNoviny.sk) – Dnes píšeme novú kapitolu slovensko-srbských vzťahov. Takto začal svoj prejav na pôde srbského parlamentu predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Opätovne opakoval, že Slovensko bude pomocnou rukou v eurointegračnom procese, lebo Srbov považuje za súčasť nášho slovanského života.
„Samozrejme členstvo v Európskej únii je vážne rozhodnutie, EÚ je dobrý projekt, hoci má aj svoje nedostatky, výhody však prevyšujú,“ povedal Danko a srbským kolegom odporúčal, aby si pri rokovaniach s úniou viac chránili svoju národnostnú identitu, vôľu a ľudí.
Poslancom hovoril o slovenskej komunite, ktorá je, ako uviedol trvalou súčasťou Srbskej republiky. „Máloktorý národ zachoval taký postoj voči menšine, to si vážime. Budem rád, ak pozitívny k Slovákom zostane,“ uzavrel Danko.
Pokračovanie spolupráce
Slovensko a Srbsko nespája len história, ale aj súčasnosť a budúcnosť. „Slovensko stojí na strane Belehradu, Srbska aj v zložitej téme, ako je Kosovo. Nemenný postoj je dobrou oporou pre srbských priateľov,“ povedal predseda Národnej rady SR po rokovaní s predsedníčkou Národného zhromaždenia Srbskej republiky Majou Gojković, v druhý deň návštevy Srbska.
Belehrad si vstup do Európskej únie zaslúži, zaznelo v Dankovom prejave na srbskom úrade vlády
So srbskou partnerkou hovorili o konkrétnom zveľadení spoluprác parlamentov, zveľadení bilaterálnych vzťahov štátov, ktoré majú dobré politické a ekonomické vzťahy. „Dohodli sme sa na pokračovaní spolupráce vo výmene dokladov práce dvoch parlamentov a otvorili možnosť spolupráce výborov nielen pre európske integrácie, ale aj pre ochranu životného prostredia, vzdelávania a iných významných výborov pre oba parlamenty,“ uviedla predsedníčka srbského parlamentu.
Danko doplnil, že dospeli k bodom, ktoré pomôžu obom krajinám a dohodli sa na spoločnej príprave etického kódexu – pravidlách správania sa poslancov v parlamente a poslancov voči občanom, norme ktorá chýba. Predsedovia dvoch parlamentov si na úrade Vlády Srbskej republiky spoločne pozreli aj výstavu stého výročia vzniku Československej republiky.
Podmienky vstupu Srbska do EÚ
Hlavným cieľom návštevy je vyjadriť podporu Srbsku a jeho vláde pokračovať v reformných procesoch. O podmienkach vstupu Srbska do Európskej únie, o tom, čo všetko si môže Srbsko brať za príklad od Slovenska a čoho sa vystríhať, Danko hovoril vo štvrtok so srbským prezidentom Aleksandrom Vučićom, ktorý ho ráno prijal v budove Predsedníctva.
„Súčasným cieľom je naštartovať väčšiu výmenu informácií v oblasti legislatívy. Sme veľkým prínosom pre Srbsko, pokiaľ ide o legislatívu Európskej únie (EÚ) a skúsenosti, s ktorými disponujeme,“ skonštatoval Danko a doplnil, že by veľmi chcel, aby Srbsko bolo tým štátom, o ktorý sa rozšíri EÚ.
Predseda slovenského parlamentu pricestoval v stredu do Srbska na dvojdňovú návštevu. Prvé stretnutie absolvoval v stredu s premiérkou Srbskej republiky Anou Brnabić na úrade vlády v Belehrade.
Hovorili o novej legislatíve, ktorú srbská vláda iniciuje vo vzťahu k národnostným menšinám, vzťahoch Srbska a Slovenska a potrebe riešenia niektorých problémov, ktoré sa vyskytujú pri práci Srbov na Slovensku. Pri tej príležitosti avizovali aj hospodársku spoluprácu, najmä v oblasti energetiky či strojárstva.