Ďalšie pandémie by mohli prísť z amazonského pralesa, ktorého odlesňovanie sa v posledných rokoch výrazne zrýchlilo. Devastácia dažďových pralesov ničí životný priestor státisícov živočíchov, z ktorých mnohé sú nositeľmi vírusov schopných preniesť sa i na človeka.
Brazílsky ekológ David Lapola podľa agentúry AFP varoval, že likvidácia dažďových pralesov znamená pre ľudstvo hrozbu.
„Amazónia je obrovská zásobáreň vírusov. Nemali by sme pokúšať naše šťastie,“ vyhlásil. Vyjadril presvedčenie, že práve vytvorenie ekologickej nerovnováhy vytvára podmienky na to, aby vírusy preskočili zo zvierat na ľudí.
Ak nezastavíme ničenie prírody, ďalšie pandémie sú len otázkou času. A môžu byť smrteľnejšie než koronavírus!
Nový koronavírus sa preniesol na človeka z netopierov, pravdepodobne prostredníctvom tretieho druhu. Podobne to bolo aj v prípade vírusových chorôb ako HIV, ebola či horúčka dengue.
Väčšina týchto chorôb pochádzala z južnej Ázie a Afriky, najčastejšie z netopierov.
Podľa Lapolu obrovská biodiverzita robí z Amazónie najväčšiu liaheň koronavírusov na svete. „Práve preto by sme amazonské pralesy nemali zneužívať ako doteraz,“ zdôraznil.
Odlesňovanie brazílskej Amazónie už dosiahlo asi 85 percent. Vyrúbaných bolo 10-tisíc kilometrov štvorcových pralesov, čo je oblasť veľká ako Libanon. Tento trend naďalej pokračuje.
„Musíme si obnoviť vzťah medzi našou spoločnosťou a dažďovým pralesom. Inak môžeme čeliť ďalším pandémiám. Radšej by sme nemali riskovať,“ zakončil Lapola.