BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Zhromaždenie prokurátorov Krajskej prokuratúry Prešov aj Prokurátorská rada pri Krajskej prokuratúre v Košiciach vyjadrili negatívne stanovisko k novele zákona o prokuratúre a súvisiacich zákonov, ktorú predložila pracovná skupina ministerstva spravodlivosti. Stanoviská poskytla agentúre SITA hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová. „Navrhované legislatívne zmeny v postavení prokuratúry smerujú k jej politizácii a vytvárajú priestor pre zneužívanie moci a zneužívanie práva,“ uvádza sa v stanovisku košickej prokurátorskej rady. Obe zoskupenia súhlasia so stanoviskom rady prokurátorov k predloženej legislatívnej úprave. „Zhromaždenie prokurátorov vyjadruje sklamanie nad tým, že proklamovaný záujem Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky na spolupráci s prokurátorskou obcou pri tvorbe návrhov týchto zákonov bol predstieraný a návrhy zákonov predložené do medzirezortného pripomienkového konania nezohľadňujú žiadnu z pripomienok uplatnených prokurátormi,“ píše sa v stanovisku prešovského zhromaždenia prokurátorov. Už predtým vyjadrili nesúhlas s návrhom novely aj Zhromaždenie prokurátorov Generálnej prokuratúry SR a Zhromaždenie prokurátorov Krajskej prokuratúry v Bratislave.
K návrhu sa pred časom kriticky vyjadril aj námestník generálneho prokurátora a bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka v osobnom liste ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej, v ktorom upozorňuje, že prokuratúra nie je štátnym zastupiteľstvom. Podľa Trnku návrh popiera samostatnosť prokuratúry a funkčnú autonómiu generálneho prokurátora.
Novela zákona o prokuratúre prináša zmeny, ktorých výsledkom by mala byť podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej transparentnejšia práca prokuratúry. Okrem iného bude napríklad aj generálna prokuratúra podriadená verejnej kontrole rovnako ako súdy, zavádza otvorené výberové konania či zverejňovanie právoplatných rozhodnutí prokuratúry, ktorými sa skončilo trestné stíhanie ako aj právoplatné rozhodnutia disciplinárnych komisií.