O vzniku tejto studenej a osviežujúcej polievky existuje množstvo teórií. Podľa jednej z nich priniesli do Španielska polievku pripravovanú z chleba, olivového oleja, vody a cesnaku Mauri. Podľa ďalšej tak spravili Rimania, ktorí do nej pridávali aj vinný ocot. Z gaspača sa stala tradičná súčasť andalúzskej kuchyne. V 18. storočí začali do polievky pridávať aj rajčiny, ktoré síce španielsky conquistador Cortés objavil v záhrade aztéckeho vládcu Montezumu už v roku 1519, no v Európe ich považovali za jedovaté ešte ďalších dvesto rokov a slúžili iba ako okrasné rastliny. Rajčiny sa v našich kuchyniach udomácnili až po hladomore v Taliansku, kedy ich začali jesť hladujúci pútnici.
Jednoduchú, rýchlu a osviežujúcu letnú polievku s nádychom andalúzskej kuchyne pripravíte za pár minút. Ako na to vám už ukáže charizmatický šéfkuchár reštaurácie Camouflage a víťaz prvého ročníka slovenského kola Bocuse d´Or Martin Korbelič.
GASPAČO
Na prípravu potrebujeme:
300 g šalátovej uhorky
200 g papriky (žltá, červená, zelená)
0,5 kg paradajok v plechovke
80 g jarnej cibuľky
1ks chilli (malá)
soľ
cesnak (2 strúčiky)
Na konci môžeme použiť aj namočený stred bieleho chleba a rozmixovať
korenie
1 dcl olivového oleja
80 g slaniny Panchetta (môžeme ju nahradiť aj oravskou slaninou)
60 g majonézy
150 g panini alebo bieleho chleba
2 cl jablkového octu
Postup:
Uhorku ošúpeme, môžeme zbaviť jadierok, ale nemusíme. Nakrájame spolu s paprikami, jarnou cibuľkou, pridáme paradajky z plechovky, cesnak, soľ, korenie, olivový olej, chili papričku bez semienok – dáme do mixéra a rozmixujeme. Zo žĺtkov a oleja si spravíme majonézu. Ochutíme soľou a korením, prípadne cesnakom.
Panchettu, ktorú môžeme nahradiť anglickou slaninou alebo oravskou, nakrájame na malé kocky a opečieme na panvici. Panini chlieb, ktorý môžeme nahradiť bielym alebo toastovým chlebom, nakrájame na tenké plátky a vysušíme v rúre pri 120 °C cca 25 minút. Aranžujeme podľa videa.