BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Z času na čas má dať politik odpočet pre ľudí, ktorí mu dali dôveru, aby mohol pôsobiť vo verejnom živote, a to nielen pri voľbách, ale aj pri neformálnych stretnutiach. Uviedol to dnes predseda Strany maďarskej koalície Pál Csáky na prezentácii svojej novej knihy Ruka na zmier, ktorú ako prvú napísal v slovenčine. „Chcem zdôrazniť, že to nebolo a nie je preto, že existuje nejaký hlúpy zákon o štátnom jazyku. Je to z toho dôvodu, že autor má záujem komunikovať so slovenskou inteligenciou a inteligentnými občanmi slovenskej národnosti v ich jazyku. Pretože nikto nikdy takúto snahu z našej strany nespochybnil,“ povedal Csáky o dôvode napísať knihu v slovenčine. Doteraz vydal deväť kníh v maďarčine.
„Verejný život nie je a nesmie byť len výsadou nejakej politickej elity a len politikov. Verejný život je našou spoločnou vecou,“ povedal na úvod prezentácie knihy Csáky. Kniha vyšla vo vydavateľstve Lilium Aurum. „V tejto knihe je maximálne desať takých strán, ktoré som napísal v tomto roku preto, aby to bolo pochopiteľné… Deväťdesiatpäť percent obsahu tejto knihy tvoria dobové dokumenty, rozhovory so mnou,“ povedal Csáky o knihe, ktorá obsahuje aj jeho vystúpenia na rôznych fórach, analýzy. „Sú tam aj dôkazy o tom, že sme sa nebáli ani niektorých citlivých vecí aj v oblasti slovensko-maďarského spolunažívania. Aj vtedy vznikli určité trenice, napätia, ale na rozdiel od súčasnej doby sa nám to vtedy podarilo riešiť normálnym, elegantným spôsobom pri rokovacom stole a nie nejakými výkrikmi jeden na druhého cez médiá či politické fóra,“ povedal autor.
Csákyho na napísanie knihy nabádal politológ Miroslav Kusý, aby podal svedectvo o svojom takmer dvadsaťročnom pôsobení na slovenskej politickej scéne. Slovenský politológ je podpísaný v knihe aj pod predslovom, no na dnešnom uvedení knihy sa nezúčastnil. Kusý autorovi pred napísaním knihy pripomenul okamihy, keď maďarskí politici na slovenskej scéne zohrali významnú úlohu. „Boli sme aktívni pred dvadsiatimi rokmi, podporovali sme prvú demokraticky zvolenú československú aj slovenskú vládu od roku 1990. Pomohli sme pri výmene predsedu vlády, ktorý sa volal Vladimír Mečiar v roku 1991 a stabilizovali sme Čarnogurského vládu. V roku 1994 som opäť sedel v tej istej sále starého parlamentu, keď reč bola o tom, že či zase vymeníme predsedu vlády SR, ktorý sa zhodou okolností volal takisto Vladimír Mečiar. Stabilizovali sme Moravčíkovu vládu,“ vymenoval Csáky okamihy, ktoré rozoberal s Kusým. Medzi ďalšie okamihy patril okrúhly stôl v 1998, keď sa už hovorilo o vstupe maďarskej strany do prvej vlády Mikuláša Dzurindu. „Potom sme dvakrát stabilizovali vlády v období medzi rokom 1998 až 2006,“ dodal. Csáky spomenul aj svoje pôsobenie vo funkcii podpredsedu vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny v rokoch 1998 až 2006. Podľa Csákyho z toho obdobia stoja za povšimnutie také veci ako jeho zodpovednosť za európsku integráciu, úspešné referendum o vstupe Slovenska do EÚ či odškodnenie obetí holokaustu. „Môj podpis je aj na dokumente o majetkovoprávnom vyrovnaní medzi gréckokatolíckou cirkvou a pravoslávnou cirkvou,“ povedal. Csáky v knihe spomína aj svoj zápas za antidiskriminačný zákon, ale aj boj za decentralizáciu krajov, za vytvorenie regiónov a krajov v čase prvej Dzurindovej vlády. „Ja občas nie som rád, keď slovensko-maďarské dialógy sa vedú na veľmi nízkej úrovni,“ povedal Csáky, podľa ktorého sa Slovensko vďaka rôznym zápasom pozitívne posunulo.
Csáky nechcel hodnotiť udalosti, ktoré sú v knihe uvedené. Podľa jeho slov to necháva na čitateľa.
SITA