BRATISLAVA 18. novembra (WBN/PR) – Šperky sú jedným z kultúrnych prejavov civilizácie a sú staré ako samotné ľudstvo. Sprevádzajú nás naším životom, majú výpovednú hodnotu o kultúre danej doby, v ktorej vznikli, technických vymoženostiach a zručnostiach remeselníkov, ktorí ich stvorili.
Sú vďačným darčekom, pri nespočetných príležitostiach vyvolávajú emócie radosti u obdarovaného ako aj samotného darcu. Viažu sa k mimoriadnym udalostiam počas nášho života, na ktoré vždy s radosťou a nostalgiou spomíname. Preto by mali byť vždy vyjadrením hodnoty a krásy, ktorú samotná príležitosť, pre ktorú šperk kupujeme symbolizuje.
Bezpochyby, diamantové šperky patria do kategórie exkluzívnych predmetov, o ktorých sa oplatí poznať tajomstvá mnohokrát verejnosťou nepoznané.
Briliant má oproti iným drahokamom a polodrahokamom jednu výnimočnú vlastnosť, ktorá pramení z jeho fyzickej podstaty a fyzikálnych zákonitosti. Má schopnosť usmerňovať svetelné lúče prenikajúce do jeho vnútra a prostredníctvom pavilónových faziet, ktoré sa správajú ako zrkadlo tieto svetelné lúče vrátiť prostredníctvom korunových faziet v svetelnom spektre farieb dúhy. Inými slovami majú schopnosť trblietať sa, scintilovať. Táto vlastnosť briliantu spolu s tvrdosťou, časovou stálosťou, nekonečnou životnosťou je v symbolickom vyjadrení porovnateľnou so samotnou podstatou emócie lásky, ktorá je nekonečná, a tak ako briliant dokáže vrátiť svetlo aj láska aby mohla existovať musí byť opätovaná. To boli a sú dôvody, prečo je briliantový šperk často preferovaný ako dar pri výnimočných príležitostiach symbolizujúci osobnú náklonnosť a priazeň medzi darcom a obdarovanou osobou.
Brilianty s výbrusom ROUND (okrúhly), taktiež označovaný ako Tolkowského výbrus, považovaný v súčasnosti za štandardný výbrus, majú 57, resp.58 faziet v závislosti od kuletu. Uvedený štandard výbrusu bol stanovený dlhodobým skúmaním a pozorovaní rôznych typov okrúhlych výbrusov pri rôznych sklonoch faziet. Tolkowského výbrus je považovaný za ideálny z hľadiska proporcii a vizuálnej vyváženosti. Je nutné uvedomiť si, že maličké brilianty nie je možné vybrúsiť do požadovaných proporcií a počtu faziet (pokiaľ nevyužijeme pri brúsení týchto malých diamantov nano technológie, čo by však nesmierne predražilo výrobu takýchto briliantov a tým by boli jednoducho nepredajné). Uvedená skutočnosť má významný vplyv na kvalitu a vizuálne schopnosti maličkých briliantov a s briliantmi ako takými majú spoločné len chemické zloženie.
Aby samotný briliant osadený v šperku v plnom rozsahu ukázal svoje schopnosti, musí spĺňať vysoké kvalitatívne parametre. Pri výbere kvality briliantu je dôležitá farba diamantu, odporúčam D, E,F,G, maximálne H, čistota diamantu VS1, VS2, maximálne SI1, kvalita výbrusu EXCELENT, resp. VERY GOOD. Diamanty vo farbe I,J,K,L,M majú schopnosť svetelné spektrum smerovať do teplejších farieb, pričom nevyžarujú plné farebné spektrum farieb dúhy. Brilianty nižších kvalít, resp. maličké diamanty (priemer briliantu menej ako 3 mm) majú obmedzené schopnosti, a nikdy nedosiahnu vizuálny efekt porovnateľný s kvalitnými, väčšími briliantmi.
Dôležitým predpokladom pre vyniknutie vizuálnych schopnosti briliantu je spôsob jeho osadenia v šperku. Brilianty sa na rozdiel od iných drahokamov osádzajú do šperkov najčastejšie v systéme CHATON, ktorý je charakteristický v uchytení briliantu na „krpaniach“. Brilianty by pri osadení v šperku mali byť čo najviac odhalené, čím viac svetla do briliantu vnikne, tým väčší je vizuálny efekt – vrátené svetelné spektrum. Aby nedochádzalo k deformácii vracajúceho svetelného spektra, brilianty sa osádzajú do platiny, resp. bieleho zlata, spravidla 18 k.. Kvalitný briliant osadený do žltého zlata preberá farbu pozadia, čo má negatívny vplyv na vizuálny efekt farebného spektra. Briliant osadený v „obruči“ má obmedzený príjem svetla, a tým sú jeho vizuálne schopnosti potlačené. Pri poškodených briliantoch, zle vybrúsených briliantoch je možné pri systéme osadenia v „obruči“ takéto vady šikovne skryť, čo zákazník nedokáže odhaliť. Odhaliť vady briliantu je možné v takomto prípade pri rozobratí šperku, čím sa ale šperk zničí. Pri briliantových šperkoch určených na frekventované užívanie (nosenie), hlavne pri prsteňoch, kde hrozí poškodenie šperku nárazom sa brilianty osádzajú v systéme tzv. „poloobruče“, ktorá briliant nezakrýva v celosti, umožňuje dostatočný prísun svetla, a zároveň briliant chráni pred nárazom lepšie ako systém osadenia „chaton“, kde je briliant vysunutý a prichytený na krapniach.
Pri výbere briliantového šperku je nutné dbať na nasledovné pravidlá :
Štandardne rozlišujeme briliantové šperky na prstene, náhrdelníky, prívesky, náušnice, náramky, brošne, manžetové gombíky, a iné ako napr. hodinky, pirsing a pod. Medzi najfrekventovanejšie briliantové šperky patria prstene. Ak kupujete briliantový prsteň pre nevestu, odporúčam zamerať sa na prsteň so solitérnym (jedným) diamantom, ktorý je možné v budúcnosti zväčšiť, pri výbere veľkosti prsteňa sa orientujte podľa veľkosti prostredníka na ľavej ruke, pribúdajúcim vekom sa bude prsteň nosiť na prstenníku. Pri dámach skôr narodených je veľkosť prstenníka stabilná, predpoklad že bude potrebné v budúcnosti zväčšovať prsteň je minimálna.
Briliantové šperky sa považujú aj za rodinné šperky, ktoré počas života budete dokupovať a preto je potrebné zamerať sa na model, ku ktorému v budúcnosti bude možné prikúpiť napr. náušnice, prívesok, a vytvoriť tak briliantový set. V živote budete mať určite mnoho významných príležitosti, pri ktorých by sa hodil ako darček briliantový šperk, ktorý by modelovo vhodne doplnil, napr. spomínaný briliantový prsteň.
Pri briliantových šperkoch obsypaných malými briliantmi je pomer v cene nasledovný 19 % z ceny je DPH, cca 10-30 % je hodnota materiálu (v závislosti od váhy zlata a množstva maličkých briliantov), cca 51-71 % je cena práce. Malé diamanty sa osádzajú pod mikroskopom a je to veľmi náročná práca na presnosť a oči. Pri šperkoch s jedným veľkým briliantom je pomer v cene nasledovný : 19 % z ceny je DPH, cca 61 – 71 % je cena zlata a hlavne briliant a cca 10 – 20 % je cena práce.
Pri briliantových šperkoch vyrábaných odlievanou technológiou je dokonalá symetria šperku. Pri tejto metóde sa v počítači v CAD systéme modeluje konkrétny model šperku, z ktorého sa následne voskovou technológiou vyrába konečný odliatok. Pri ručne vyrábaných šperkoch nie je možné dosiahnuť presnosť symetrie na úrovni odlievaných modelov.
Pri kúpe šperku požadujte certifikát kvality briliantu, najlepšie vystavený nezávislým gemologickým laboratóriom. Certifikáty pri maličkých diamantoch gemologické laboratória nevystavujú, bolo by to finančne príliš nákladné a zbytočne by to predražilo samotný šperk. Pri väčších briliantoch vyžadujte certifikát z jednej z nasledovných spoločností GIA, IGI, HRD, EGL. Certifikát od GIA má najvyššiu hodnotu, pričom na briliante certifikovanom v GIA je spravidla laserom vypálené číslo certifikátu, ktoré by Vám mal predajca pod 10 násobným zväčšením ukázať. Nezabúdajte, certifikát k briliantu vystavený samotným predajcom nemusí byť pravdivý, certifikát od nezávislej gemologickej spoločnosti je garanciou deklarovaných kvalitatívnych parametrov briliantu.
Pri briliantovom šperku sa zamerajte hlavne na kvalitatívne parametre briliantu, kvalitný briliant vždy priťahuje pohľady osôb vo Vašom prostredí. Nezabúdajte, čím je kvalitný briliant odhalenejší, tým väčšiu pozornosť okolia si získa, a samozrejme to chcete dosiahnuť, ináč by ste mali šperk s iným drahokamom.
Váha a množstvo kovu – zlato alebo platina, pri briliantovom šperku platí zásada, čím menej, tým lepšie. Na briliantovom šperku je dôležitý briliant, on púta pozornosť, nie množstvo zlata a jeho modelové prevedenie.
Mýtus, že briliantové šperky vyzerajú ako bižutéria, je nesprávny a mylný. Bižutéria by veľmi rada napodobnila, imitovala schopnosti briliantových šperkov. Kvalitné brilianty Vás z diaľky zaujmú. Aj keď nebudete vedieť, prečo Váš pohľad smeruje na určité miesta, alebo osobu, verte, že Vaše podvedomie pracuje, oslovila Vás scintilácia, trblietavosť, ktorú briliant na danej osobe vyžaruje. K briliantovým šperkom sa výborne hodia čierne večerné šaty jednoduchého strihu. Kontrast briliantov na čiernom pozadí je ideálny.
Briliantové šperky nie sú šperky na každodenné nosenie, samozrejme aj tu existujú spoločenské výnimky, ale asi málokto na Slovensku patrí do kategórie významných európskych aristokratov. Preto prispôsobte výber šperku spoločnosti a prostrediu, ktoré sa chystáte navštíviť. Určite nemáte záujem o vyvolávanie pozornosti na pracovisku, ktorá skôr či neskôr končí závisťou a zbytočným pletkovaním.
Nekupujte briliantové šperky v starožitníctvach a už vôbec nie od osôb, ktoré briliantom nerozumejú, len sa ich predajom živia, resp. od ruky. V starožitníctvach sa predávajú briliantové šperky so starým typom výbrusu, ktorý nedosahuje vizuálne parametre súčasného Tolkowského výbrusu. Taktiež s najväčšou pravdepodobnosťou budú brilianty na fazetách poškodené, čo výrazne znehodnocuje samotný briliant. Ľudia, ktorí briliantom nerozumejú ale ich predávajú, mnohokrát ani nevedia čo predávajú, sledujú len svoj zisk, mnohokrát si neuvedomujú, že kupujúceho zavádzajú, nakoniec, aj oni boli spravidla pri kúpe zavedený do omylu. To platí aj pri kúpe od ruky.
Kvalitný briliantový šperk vyrobený vysoko presnou odlievanou technológiou s certifikátom medzinárodného gemologického laboratória, napr. GIA vystaveným k briliantu, s laserom vypáleným číslom certifikátu, v 18 k. prevedení – biele zlato, začína v cene od 1500 EUR.
Kúpa briliantového šperku v zahraničí za neporovnateľne nižšiu cenu ako sú ceny obvyklé v SR, je len mýtus. Zlato ako aj brilianty sa obchodujú za ceny, ktoré sú vo svete všade rovnaké. Ako platidlo sa používa USD, jediný rozdiel môže byť vplyvom kurzových rozdielov medzi EUR a USD. Zároveň, v rôznych krajinách je rôzna hodnota DPH, ktorá môže predražiť, resp. zlacniť konkrétny šperk. Stále ale platí, aj zahraničný obchodník chce zarobiť, nepracuje bez zisku, takže ak je výrazne lacnejší ako kvalitný obchodník na Slovensku, a nie je to spôsobené kurzovým rozdielom alebo miestnou DPH, tak je to veľmi podozrivý obchod. A asi mi dáte za pravdu, že pri kúpenej zlatej retiazke za 300 EUR niekde na dovolenke, pričom taká istá sa u nás predáva za 600 EUR, avšak raz s takou váhou, (tá lacnejšia je totiž dutá), Vás asi veľmi trápiť nebude, že po roku bude retiazka poškodená a u nás neopraviteľná. Pri kúpe briliantového šperku v zahraničí za 2000 – 3000 EUR, ktorý sa Vám zdá byť v danom momente ako vynikajúca kúpa, Vám pri spoznaní skutočnej pravdy o kvalite briliantu asi príjemne nebude.
Pri kúpe briliantového šperku prostredníctvom internetových online obchodov zo zahraničia nezabúdajte, že pri zahraničných cenách nie je napr. v USA uvedená cena s DPH, uvádza sa cena bez DPH. Pri objednaní zaplatíte plus DPH, balíček pri vstupe na Slovensko vstupuje do colného konania, platí sa clo a DPH platná v SR. Zároveň vzniká problém s doručením zásielky, kuriérske spoločnosti majú výluku z doručovania pri cennostiach, inými slovami sú zakázané v preprave drahé kamene, drahé kovy, a iné tovary v zmysle všeobecných podmienok kuriérskych služieb. Čiže ak by ste predsa len využili služby kuriérskych spoločnosti, vedzte, že Vaša zásielka nie je poistená pre prípad straty. A čo myslíte, aká je pravdepodobnosť, že objednaný šperk zo zahraničia, ktorý ste mimochodom pred jeho expedíciou v plnom rozsahu zaplatili, bude ku Vám doručený ?
Ak Vám tieto informácie pomohli zorientovať sa pri výbere briliantového šperku, tým pádom tento článok splnil svoj účel. Ak by predsa len nie, viac informácii o briliantoch nájdete na: www.schwartz.sk