Vo víťaznom zápase proti Škótsku bolo jasne vidieť, že keď naši futbalisti nemusia totálne brániť svoju šestnástku, tak vedia aj slušne zaútočiť a aj strieľať góly. Na druhej strane musíme tiež priznať, že vo svojich útočných akciách priehľadní a zároveň bezzubí Škóti nám túto našu útočnú hru aktívne uľahčili.
Od určitého momentu v zápase Škóti kondične poľavili a naši futbalisti získali týmto viac priestoru na svoju kreativitu a strelenie gólov. Na tomto mieste treba ale triezvo konštatovať, že po jednom vyhratom zápase proti slabšie hrajúcemu súperovi, ešte nie je dôvod k nejakej neprimeranej eufórii a zaspaniu na vavrínoch.
Pohľad na momentálnu tabuľku našej skupiny v rámci futbalovej kvalifikácie na majstrovstvá sveta v Rusku 2018 nie je – aj po tomto víťazstve nad Škótskom – príliš lichotivý. Tento pohľad nám totiž prezrádza, že sme na začiatku kvalifikácie prepásli dostať sa na popredné miesta v tabuľke, ktoré by nám dávali šancu na priamy alebo nepriamy postup na majstrovstvá sveta.
Video: Slovensko zdolalo Škótsko 3:0, dva góly strelil Mak
Zaujímavosti: Slovenský gól po 423 minútach, Kozák s 20. víťazstvom
Hamšík sa pričinil o dva góly, Kozáčika teší čisté konto
Médiá: Škótov zničil Super Mak, Strachan na okraji priepasti
Prvé dve prehry v kvalifikácii
Komentáre hráčov a trénerov o negatívnom vývoji situácie v kvalifikačnej tabuľke boli po prehrách proti Anglicku a Slovinsku plné ustráchanej neistoty. V komentároch po týchto dvoch prvých zápasoch sa najčastejšie hľadali výhovorky na tému, prečo bola naša futbalová reprezentácia od začiatku kvalifikácie taká neúspešná a sterilná na góly. Výhovorky boli rôzne. Raz to bol rozhodca, ktorý nám nedoprial úspech proti Anglicku. Inokedy zase naša smola a šťastná náhoda pre Slovincov, ktorí sa dostali čírou náhodou do gólovej šance a strelili víťazný gól.
Video: Slováci podľahli Angličanom, Škrtel s červenou kartou
Video: Slovensko prehralo v Slovinsku, rozhodol domáci žolík
S pozápasovými komentármi, po dvoch prehratých zápasoch, boli veľmi nespokojní, tak futbaloví fanúšikovia, ako aj mnohí zástupcovia médií, ktorí formulovali trénerovi a hráčom nepríjemné otázky. Drvivej väčšine sa totiž herný variant našej futbalovej reprezentácie z dvoch prvých zápasov – hra na remízu 0:0 – vôbec nepáčila. Naša futbalová verejnosť sa po zápase proti Slovinsku napríklad začala zamýšľať nad tým, prečo bolo treba hrať proti Slovincom tak ustráchane s piatimi obrancami v spolupráci so stredopoliarmi, ktorí museli prísne dodržiavať prioritu defenzívnych úloh.
Minulé futbalové časy
Pri sledovaní zápasov minulej kvalifikácie na majstrovstvá Európy vo Francúzsku sme mali poväčšine taký dojem, že poznáme veľmi dobre našich reprezentačných futbalistov. Obdivovali sme aktívny herný systém našej reprezentácie, pretože bol každému zrozumiteľný a aj úspešný. Primitívne povedané, keď bolo treba zaútočiť, tak naši reprezentanti zodpovední za útočenie zaútočili a keď bolo treba brániť, tak určení defenzívni hráči umne bránili.
Inak povedané, obranná hra našej reprezentácie bola akosi v rovnováhe s útočnou. Každý futbalista hral to, čo patrí k jeho silnej stránke a čo za normálnych okolností hrá aj v jeho klubovom tíme.
V minulých kvalifikačných zápasoch útočníci Stoch alebo Weiss útočili a ohrozovali súperovu bránku po krídle. Stredopoliari Kucka alebo Hamšík tvorili hru ich vlastnou, v najvyššej talianskej lige veľmi obdivovanou, kreativitou a dôslednosťou. Obaja s veľkým umením striedavo podporovali obranu alebo útok.
Krajní obrancovia Pekárik alebo Hubočan udivovali divákov v zápasoch v ktorých nastúpili, nesmiernou istotou v bránení protivníkových krídelníkov a vzápätí zase podporovali útočný tlak na súpera, rýchlym vysúvaním sa po čiarach. Takýto štýl futbalu sa nám všetkým v minulosti páčil a prinášal aj úspešné výsledky.
Nové futbalové časy
Na počudovanie nás všetkých, ktorí sme boli zvyknutí na krásny, konštruktívny a kreatívny štýl hry našej reprezentácie sa tento nejako vytratil z našej koncepcie už odzápasu o postup zo skupiny majstrovstiev Európy vo Francúzsku proti Anglicku.
Pred týmto zápasom si náš trénerský štáb s hráčmi, urobili vo svojich hlavách z Angličanov futbalových bohov a začali v zápase betónovať priestor pred svojou bránkou pred anglickou svätožiarou. Pritom si neuvedomili, že takéto betónovanie šestnástky dovoľuje vlastne len hru na vlastnej polovičke a to vo veľmi stiesnenom priestore.
V spomínanom zápase ale spôsobil takýto nedostatočný priestor našim futbalistom automaticky veľké kombinačné problémy a nutnosť permanentne odkopávať loptu pri každej príležitosti preč od svojej bránky. Takáto odkopnutá lopta bola ale hneď na polovičke ihriska zachytená anglickými obrancami a vzápätí znovu posunutá smerom k anglickým útočníkom, ktorí nám takto permanentne robili dusno pred našou šestnástkou až do konca zápasu.
Výsledok zápasu 0:0
Výsledok zápasu proti Anglicku na európskom šampionáte vo Francúzsku všetci poznáme. Naši reprezentanti uhrali zápas s masívne odretými ušami na 0:0 a postúpili úspešne zo skupiny.
Mnohí si tento zabetónovaný antifutbal vysvetľovali ako fantastický výkon nášho mužstva a neuvažovali ďalej nad kombinačnou úbohosťou Angličanov, ktorí neboli schopní za 90 minút streliť nám rozhodujúci gól. Výsledkom tejto mylnej predstavy o kvalite nášho betónovania bolo, že sme si mysleli, že vieme na vysokej úrovni betónovať hru bez nepríjemného tlaku streliť gól.
Mimochodom, keby si zlatí chlapci z Belehradu ako Ondruš, Dobiáš alebo bratia Čapkovičovci urobili pred finále vo svojich hlavách z Beckenbauera, Hoenessa alebo Müllera futbalových bohov, tak by za žiadnych okolností nedokázali vyhrať titul majstrov Európy na rok 1976.
Podobnú obrannú hru na nulu obdŕžaných gólov sme si vo Francúzsku vyskúšali zahrať aj v zápase proti Nemcom. V tomto stretnutí sme neboli schopní streliť Nemcom ani gól, a tí nás výsledkom 3:0 pekne vyviedli z omylu, že sme vynašli super recept zvaný betónovanie, ktorý platí na silne tímy a zabezpečuje body.
Betónovanie neskončilo
Každý očakával, že tak naši tréneri ako aj futbalisti po vypadnutí z európskeho šampionátu zavrhnú tento nepekný, deštruktívny a kreativitu zabíjajúci štýl hry zvaný betónovanie a navždy naňho zabudnú.
A naopak, že začnú hrať napríklad štýlom národného tímu Islandu, ktorého hráči tiež vychádzajú zo zabezpečenej obrany pri útočných akciách zvučných tímov, ale počas 90 minút sú schopní chodiť aj do úspešných protiútokov a pritom aj úspešne skórovať.
Čuduj sa svete, naši futbalisti sa z prehry proti Nemecku nepoučili a v Trnave znovu vyrukovali s tou istou starou formou betónovania proti Angličanom, v ďalšom zápase kvalifikácie na majstrovstvá sveta v Rusku 2016. A tentoraz nám Angličania strelením gólu na konci zápasu ukázali, že hra na remízu 0:0 betónovaním nič negarantuje.
Betónovanie pokračuje
Najneskôr po tomto zápase, by si každý mohol myslieť, že tak naši tréneri, ako aj futbalisti už konečne pochopili, že treba tento neúspešný systém hry betónovanie uložiť do najzadnejšieho kúta archívu slovenského futbalu.
Kto sa domnieval, že betónovanie pre totálny neúspech zo slovenského futbalu zmizlo už po prehratom stretnutí s Anglickom v Trnave, ten sa kapitálne zmýlil. Pretože, naši futbaloví mágovia s týmto katastrofálnym betónovaním vybehli v druhom kvalifikačnom zápase aj na Slovincov u nich doma.
Slovákov za túto opakovanú hlúposť Slovinci náležite potrestali a strelili im po chybe v obrane rozhodujúci gól. Po obdŕžanom góle, sa naši reprezentanti snažili chaoticky zvrátiť nepriaznivý výsledok s kostrbatým hurá systémom. Ale nepodarilo sa.
Ako sa aj mohlo? Naši reprezentanti boli pred zápasom takticky pripravení trénerským štábom len na betónovanie a na nič iné. Preto je len pochopiteľné, že naši futbalisti neboli očividne schopní, zrazu prepnúť prepínač v hlave, na polohu nebetónovania a systematickou útočnou hrou vážne ohroziť súperovu bránku.
Betónovanie zostáva?
O tom, že boli tak naši tréneri ako aj futbalisti pred zápasom presvedčení, že betónovanie je ten správny štýl na Slovincov, svedčia pozápasové prekvapené komentáre, v ktorých sa hráči čudovali, že si predsa poctivo splnili obranné povinnosti na výbornú, ale kvôli smole alebo šťastí Slovincov aj tak prehrali. Tí chytrejší z opýtaných reprezentantov aj logicky pripomenuli, že keď sa výlučne naplno bráni, tak sa človek prakticky vôbec nedostane k organizovanému útočeniu. Ale ako kritiku na betónovanie to nikto z reprezentantov jasne nevyjadril.
Betónovaniu je koniec?
Podľa predzápasového zastrájania nášho trénera a niektorých reprezentantov v rôznych interview z médií sa išlo vyhrať proti Škótsku. Naša futbalová verejnosť sa pýtala, že ako tomu majú rozumieť.
Mnohí sa pýtali, čo sa stalo a či sa proti Škótsku už nebude betónovať. Viacerí nechápali, prečo tak naraz. Pýtali sa, či už konečne všetci zodpovední aktéri pochopili, že betónovaním a hrou na výsledok 0:0 sa vlastne úspech nedosiahne. Alebo už nebodaj naši reprezentanti vyčítali z tabuľky, že im takáto remíza proti Škótom vôbec nestačí, aby sa mohli predrať v kvalifikačnej tabuľke na postupové miesta.
Našťastie nám v treťom kvalifikačnom zápase, slabšie hrajúci súper Škótsko, vlastne veľmi pomohol. Svojou bezzubou hrou postavili našich reprezentantov na nohy a tí si zrazu spomenuli, že kedysi vedeli tiež útočiť a dokonca aj strieľať góly.
Po víťazstve 3:0 lepšie dopadli aj pozápasové komentáre trénera alebo hráčov. Ako keby si všetci vydýchli, že sa zbavili herného variantu betónovania šestnástky a ešte im to prinieslo úspech. Dúfajme, že naši reprezentanti konečne natrvalo prepli prepínač na starý dobrý štýl slovenského futbalu, s ktorým sa úspešne kvalifikovali na majstrovstvá Európy do Francúzska. Všetci im to prajeme.
, vyštudoval športovú psychológiu a pedagogiku vo švajčiarskom Fribourgu kde žije a pracuje ako športový psychológ a pedagóg v mnohých športových odvetviach ako sú tenis, futbal, hokej, basketbal, snowboarden, cyklistika, kulturistika, powerlifting a podobne.