Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kvalifikácia MS 2018: Slovinsko - Slovensko
Slovenský futbalista Lukáš Pauschek v súboji so Slovincom Benjaminom Verbičom počas kvalifikačného zápasu o postup na MS 2018. Ľubľana, 8. október 2016. Foto: SITA/AP

ĽUBĽANA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbalisti podľahli v Ľubľane domácim Slovincom v zápase kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska. Jediný gól stretnutia v 74. minúte strelil Rok Kronaveter, ktorý bol na trávniku len dve minúty po tom, čo vystriedal Jarmina Kurtiča.

Zverenci trénera Jána Kozáka nestrelili gól už 405 minút a po dvoch zápasoch v tejto kvalifikácii majú na konte nula bodov. V septembrovej ouvertúre podľahli v Trnave favorizovaným Angličanom gólom Adama Lallanu v piatej minúte nadstaveného času.. Slovinci po úvodnej remíze v Litve (2:2) majú už štyri body.

Ďalšie sobotňajšie výsledky kvalifikácie o postup na MS 2018:

Najbližší zápas odohrajú slovenskí futbalisti v utorok proti Škótsku, úvodný výkop je na trnavskom štadióne o 20:45. Slovinci v rovnaký deň hostia Angličanov.

Obrazom: Slovenskí futbalisti prehrali v Slovinsku
Kvalifikácia MS 2018: F-skupina

– hralo sa na štadióne Stožice v Ľubľane

Slovinsko – Slovensko 1:0 (0:0)

rozhodovali: N. Rizzoli – E. Di Liberatore, M. Tonolini (všetci Tal.), 10 492 divákov

strely (na bránu): 8:5 (3:1), rohové kopy: 4:2, držanie lopty (v %): 52 – 48

Gól:

74. – 1:0 R. Kronaveter

Žlté karty – 3:5

14. B. Cesar, 26. R. Krhin, 80. A. Struna – 31. K. Saláta, 56. T. Hubočan, 69. J. Ďurica, 84. M. Ďuriš, 88. J. Kucka

Zostavy:

Slovinsko: Oblak – Struna, Samardžič, B. Cesar, Jokič – Krhin – Kurtič (72. Kronaveter), Birsa (68. Novakovič), Verbič – Iličič, Bezjak (90. Mevlja)

Slovensko: Kozáčik – Pauschek (79. E. Sabo), Hubočan, Saláta, J. Ďurica, Švento (79. Holúbek)- Kucka, Hrošovský (79. M. Ďuriš), Greguš – Hamšík – Mak

I. polčas

Slovensko nastúpilo s tromi stopérmi, na krajoch s Pauschekom a Šventom, ktorí sa v prípade akcií domácich zasúvali dozadu a pri útočnej snahe zasa podporovali ofenzívu. Na hrote bol len Mak, dopĺňaný Hamšíkom.

Prvú obrovskú možnosť mali Slovinci: v 9. min zaváhal Hrošovský, ale Birsa nepotrestal jeho veľkú chybu – v poslednej chvíli ratoval J. Ďurica. Následne zakončil Ivičič vedľa. Spomenutý Ďurica v 13. min pálil zo štandardky nad, Gregušov pokus bol zblokovaný a dobrú štvorminútovku hostí uzavrel Pauschek hlavou vedľa.

6. Malta 2 0 0 2 1:7 0

Slovinci sa prebrali, Kozáčik zasahoval po štandardnej situácii v podaní Birsu, v 23. min riskantne, no s bravúrou zvládol súboj s Iličičom a po rohu vystrelil Verbič nad jeho bránku. Ľavačka Birsu hrozila aj po polhodine hry, na jeho center nedosiahol Samardžič. Najväčšiu šancu v prvom dejstve mali Slováci v 38. min, Makov pokus zlikvidoval Oblak. Domáci mohli odchádzať do kabín spokojnejší, prudký pokus Bezjaka v dobrej pozícii Kozáčik zázračne vyrazil do brvna.

II. polčas

Po zmene strán Iličič efektne uvoľnil Kurtiča, ale tomu lopta pri centri vôbec nesadla. Slovinci sa snažili potešiť svojich fanúšikov, ktorí ich hnanli dopredu a napokon sa dočkali víťazstva. Tréner Srečko Katanec mal správnu voľbu pri striedaní, keď na trávnik poslal Roka Kronavetera. Útočník domáceho klubu NK Olimpija Ľubľana sa mu za dôveru odvďačil v 74. min rozhodujúcim gólom stretnutia – na trávniku bol iba dve minúty – 1:0. Slovenskí futbalisti sa k výraznej odpovedi už ani nedostali.

Hlasy

– zdroj: RTVS

Ján Kozák (tréner SR): Prehrali sme, podľahli sme silnému mužstvu. Je potrebné získavať body, ak chceme niečo dosiahnuť. Aj keď zápas bol v prvom polčase remízový. Čakali sme na svoju príležitosť, Robo Mak ju nepremenil. Eliminovali sme silné stránky Slovincov v ofenzíve, ale s loptou sme boli málo nebezpeční. Systém fungoval v poriadku, až na rozohrávku zozadu, mohla byť rýchlejšia a presnejšia. Mali sme absencie kľúčových hráčov v defenzíve, z tohto pohľadu to bolo asi v poriadku. Bez gólov sa nedá vyhrávať, sme si toho vedomí. Hrali sme s Nemeckom a dvakrát s Anglickom, góly sa dávajú ťažko každému súperovi. Teraz budeme hrať doma, budeme hrať trochu inak. Stratili sme v 95. min cenný bod proti Anglicku, hlavy nie sú tak nastavené, ako by mali byť. Zápas so Škótskom je o tom, že sa musí vyhrať.“

Ján Greguš (stredopoliar SR): „Mrzí to, určite. Chceli sme tu uspieť a zvíťaziť. Pri jednej akcii sme nezachytili pohyb Slovincov a presadili sa. Šancí veľa nebolo. Usilovali sme sa držať loptu. Chyby sme robili my aj oni, strácali sme lopty. Na gól čakáme už veľmi dlho, ale hrali sme proti kvalitným súperom s dobrou defenzívou. Pred týmto dvojzápasom sme hovorili, že je kľúčový, chceli sme zvíťaziť už dnes. Zápasov je však ešte dosť.“

Marek Hamšík (stredopoliar a kapitán SR): „Dnes sa dalo bodovať. Slovinci si asi víťazstvo zaslúžili. Začali sme hrať až po inkasovanom góle. Dnes sme hrali novým systémom, možno to bolo vidieť na ihrisku. Musíme si na to zvyknúť. Boli sme dosť nízko, ťažko sme prechádzali do útoku a ťažko sme sa presadzovali. Bez gólu sa vyhrať nedá, ak ich nebudeme strieľať, nebudeme víťaziť. Ak v utorok proti Škótom nezabodujeme naplno, ťažko sa bude ešte niečo robiť s tou skupinou.“

Lukáš Pauschek (obranca SR): „Snažil som sa nechať na ihrisku všetko a ukázať, čo vo mne je. Žiaľ, prehrali sme. V klube nehrávam takéhoto obrancu, nebolo to ľahké, ale nerobilo mi to až taký problém. Bolo náročné presadiť sa, Slovinci boli dobre pripravení. Chýbal moment prekvapenia, viac kombinácie. Každému gólu sa dá zabrániť, možno sme mohli lepšie dotlačiť Slovincov na našej pravej strane, oni to dokázali otočiť na druhú. Teraz bude mať každý hlavy dole, od zajtra sa však treba chystať na ďalší zápas a zvládnuť ho.“