BRATISLAVA 19. apríla 2018 (WBN/PR) – Čím viac času trávite spoločne ako rodina, tým viac spoločných zážitkov máte. Niekedy je síce zložité vyhradiť si čas a dať dohromady všetkých členov domácnosti. Všetci sme zaneprázdnení našimi osobnými životmi, že si koľkokrát nenájdeme ani chvíľu času na to, aby sme sa spoločne s ostatnými členmi rodiny porozprávali a podelili sa o naše myšlienky a skúsenosti. Kvalitne trávený spoločný čas je ale základom pevnej a súdržnej rodiny. Víkend je skvelou príležitosťou na odpočinok a spoločné aktivity. Všetci sa radi zabávame, ale niekedy nie a nie prísť na to, čo vlastne činiť. Na pomoc vám prichádza tento článok, v ktorom nájdete skvelé tipy čo robiť s deťmi cez víkend.
1. CHOĎTE NA ZÁŽIVNÚ PRECHÁDZKU
Jedna z najobľúbenejších a asi aj najbežnejších rodinných aktivít je spoločná prechádzka. Ideálne je vyraziť do prírody. Ak máte prírodu príliš ďaleko, využite na presun detské bicykle, vy oprášte kolobežky alebo sadnite na bicykle tiež. Oživením prechádzky môže byť „Prírodný kontrolný zoznam“, ktorý pre deti pripravíte. V takomto zozname sa môžu nachádzať predmety, ktoré je potrebné počas prechádzky nájsť – napríklad: motýľ, kameň s dierou, lienka, oblak v tvare zvieratka, mravec, nádherný kvet, veverička, párik vtáčikov, hríb, štvorlístok, vážka, lietadlo, pes, konárik v tvare písmena, pavučina, list, pierko, šiška, zvieracie stopy apod.
2. CHOĎTE SA ZABAVIŤ DO PARKU
V každom meste sa nachádza park, v ktorom sa môžu deti zabaviť nielen na ihrisku, ale aj ďalšími spôsobmi. Skúste niektorú z nasledovných hier:
- „Hmyzie safari“ – každý hmyz, ktorý deti nájdu si poznačte a po príchode domov si jednotlivé druhy pozrite detailne na internete. Vyhráva ten, kto nájde najviac druhov.
- „Malá olympiáda“ – určte v parku dráhu, ktorú musia deti prejsť – beh okolo parku, skok do piesku, štafetový beh, trafiť plechovku, kotrmelec v tráve, zasiahnuť basketbalový kôš apod. Pre víťazov pripravte papierové medaile.
- „Herbár“ – deti nazberajú rôzne listy a kvety, ktoré si doma nalepia do zošita. Pomôžte im zistiť názvy a zopár faktov o jednotlivých druhoch.
- „Smetiarsky lov v prírode“ – dajte každému dieťaťu igelitové vrece, gumené rukavice, časový limit a zoznam vecí (odpadkov), ktoré musí nájsť.
- „Naháňačka hus-hus-kačka“ – pri tejto hre sa vybláznia deti rôzneho veku. Deti sedia v kruhu tvárou k sebe, jedno dieťa (pastier) ich obchádza zvonku a každému sa jemne dotkne hlavy a povie „HUS“. Takto pokračuje až pri niektorom dieťati povie „KAČKA“. Kačka začne pastiera naháňať vo vonkajšom kruhu a musí ho chytiť skôr, ako si pastier sadne na kačkino miesto. Ak si stihne sadnúť (kačka ho nechytí skôr), z kačky sa stáva pastier. Ak kačka pastiera chytí, sadne si späť na svoje miesto a hrá sa ďalej.
3. SKÚSTE GEOCACHING
Túto aktivitu môžete robiť v akomkoľvek ročnom období. Potrebujete k nej GPS navigáciu (stačí v mobile) a chuť objavovať nové miesta. Ide o hľadanie pokladov po celom svete. „Geo“ znamená „geografia“ a „cache“ môžeme preložiť ako „krabička, kontajner“. Hráči umiestňujú krabičky (poklady) na skryté miesta, úlohou je tieto krabičky podľa GPS nájsť a podeliť sa na webovej stránke o svoje skúsenosti s hľadaním. Na mape oficiálnej stránky Geocachingu si určíte cieľ hľadania a môžete vyraziť. Iste sa veľa skrýš nachádza aj vo vašom tesnom okolí, na presun na vzdialenejšie miesta môžete využiť odrážadlá, detské bicykle, kolobežky, hľadať však môžete po celom Slovensku aj v zahraničí.
4. RODINNÉ FOTOGRAFIE
Každý z nás si rád prezerá rodinné fotografie, pri ktorých si zaspomíname na staré časy. Z fotografovania je tiež možné spraviť veľkú zábavu. Odfoťte sa v rôznych miestnostiach, rôznych pózach, vyskúšajte rôzne oblečenie pre deti, odfoťte sa spolu v posteli, pri jedle, pred zrkadlom…