BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Reči niektorých ľudí o tom, ako majú v zime zlú náladu, netreba brať na ľahkú váhu. Vôbec nemusí ísť iba o otravné sťažovanie si, ale o sezónnu depresiu, ktorú by dokonca mali riešiť odborníci.
Takže ak ste ju doteraz považovali za mýtus alebo ju pozorovali na sebe a mali ste pocit, že si ju iba namýšľate, je čas zmeniť názor.
Podľa odborníkov je sezónna depresia spojená s tým, ako ľudské telo reaguje na denné svetlo. Jedna z teórií hovorí, že svetlo ovplyvňuje hladinu hormónov v tele, zastaví produkciu hormónu spánku melatonínu a človek sa následne prebudí.
Logika napovedá, že v zime je prirodzeného svetla menej a tí, ktorí sú na to citliví, sú pre vysokú produkciu melatonínu ospalí, mrzutí a možno na nich pozorovať príznaky depresie.
Ak mávate v zime zlú náladu, pravdepodobne vášmu telu jednoducho chýba svetlo. Preto treba vytiahnuť žalúzie, chodiť cez deň von a nábytok usporiadať tak, aby ste sa najčastejšie vyskytovali pri oknách. Niektorým pomáha v zime odísť na dovolenku za slnkom, no u iných sa depresia po návrate domov zhorší.
Tiež si treba dávať pozor na stravu – chlad často spôsobuje túžbu po sacharidoch, ktoré ľudia vyhľadávajú v sladkostiach, cestovinách či pečive. Tie pritom náladu len zhoršia, spôsobia nával energie a následne veľkú únavu.
Riešením je ovocie a zelenina obsahujúce vitamíny a ďalšie živiny, ktoré vás zasýtia zdravým spôsobom.
Zimnú depresiu porazí aj pohyb, ktorý vo všeobecnosti pôsobí proti zlej nálade. Stačí polhodinka intenzívneho aeróbneho cvičenia denne a budete sa cítiť fyzicky aj psychicky omnoho lepšie, no ak nemáte čas ani na to, váš stav zlepší aj zopár minút.
Choďte si zabehať alebo sa aspoň poprechádzať, najlepšie ešte pred západom slnka. Aktivita zabezpečí prílev hormónu šťastia serotonínu a dokonca možno stretnete nových ľudí a vymaníte sa z každodenného stereotypu.
Efektívna je hodinka chôdze napoludnie, ale keďže vtedy ste pravdepodobne v práci, postačí, ak si nájdete voľnú chvíľu ešte za svetla.
Fakty o zimnej depresii
Najviac hrozí ľuďom žijúcim v oblastiach, kde sa spolu s ročnými obdobiami výrazne mení denný počet hodín svetla. Častejšie ňou trpia ženy a objavuje sa predovšetkým medzi 15. a 55. rokom života, pričom riziko sa s pribúdajúcimi rokmi znižuje.
Ak máte príbuzného trpiaceho sezónnou depresiou, existuje väčšie riziko, že sa objaví aj u vás. Faktom však ostáva, že ňou môže trpieť ktokoľvek.
Ako zistíte, že ju máte? Napríklad ak z navonok nepochopiteľných príčin v zime cítite smútok, mrzutosť, náladovosť či úzkosť a strácate záujem o svoje koníčky.
Ďalším výstražným faktorom je zvýšený apetít, predovšetkým čo sa týka sacharidov, priberanie, neustála malátnosť a priveľa spánku. Symptómy sa u väčšiny ľudí objavujú v septembri a októbri a končia v apríli alebo máji.
Niekedy sa ťažko rozlišuje sezónna a klasická depresia, no pri sezónnej je základom to, že sa cítite zle len počas istého obdobia a následne sa váš stav na dlhšiu dobu zlepší.
Ak vám nepomôžu vyššie uvedené triky, lekári sezónnu depresiu dokážu efektívne liečiť svetelnou terapiou a vo vážnych prípadoch antidepresívami. Pomôcť môže aj psychológ.
Užitočné informácie zo sveta zdravia nájdete aj na našej facebookovej stránke.
Zdroj: nhs.uk a webmd.com