NEW YORK 8. septembra (WEBNOVINY) – Televízia CNN zverejnila minulý týždeň drastické zábery ľudí v Sýrii, ktorí boli zasiahnutí chemickými zbraňami. Americkí spravodajcovia ich ukázali za zatvorenými dverami členom senátového výboru pre kontrolu spravodajských služieb. Informuje o tom český portál ct24.cz.
Kruté zábery, ktoré sú podľa televízie autentické, majú vzbudiť medzi verejnosťou širšiu podporu k ozbrojenému útoku na Sýriu.
Záznamy, ktorých je dokopy 13, v pondelok premietnu aj členom Snemovne reprezentantov. Tí majú v ten deň hlasovať o útočení na Sýriu.
Videá zachytávajú mužov a deti v okolí sýrskej metropoly Damašku, Ghúte a Džabáre. Zmietajú sa zmietajú v kŕčoch po tom, ako ich zasiahol nervový plyn. Niektorým sa záchranári pokúšajú zachrániť život. Na záberoch sú desiatky vyrovnaných tiel detí, ktorým sa už nedalo pomôcť.
Televízia pripomenula, že napriek drastickým záberom, stále nie je jasné, kto stojí za chemickým útokom z 21. augusta.
VIDEO NIE JE VHODNÉ PRE MALOLETÉ OSOBY A SLABŠIE POVAHY
Chcete chaos a nový Irak, pýtajú sa šéfovia diplomacie
Švédsko a Poľsko varujú pred uponáhľanou reakciou na krízu v Sýrii, keďže akékoľvek jej riešenie bude trvať desaťročia. Zhodol sa na tom minister zahraničných vecí škandinávskej krajiny Carl Bildt a jeho poľský náprotivok Radoslaw Sikorski na sobotňajšom stretnutí regionálnych lídrov členských krajín NATO v lotyšskej Rige.
Podľa Bildta je Západ v tejto veci zatiaľ krátkozraký a podceňuje nestabilitu, ktorú by vojenský útok na Sýriu znamenal. Podľa slov šéfa švédskej diplomacie ide totiž o „neuveriteľne komplexný problém“ a nikto nechce „napochodovať do Sýrie s armádami a zostať tam 30 rokov v záujme pokusu o budovanie skutočného národa“.
Pridal sa k nemu aj Sikorski, ktorý poukázal na nedávne vojny v Líbyi a Iraku a zároveň skritizoval Bezpečnostnú radu OSN za jej nečinnosť a rozpoltenosť. Ministri Švédska a Poľska sa zhodli aj na tom, že bez mandátu OSN útok na Asadov režim ich krajiny nepodporia.
„Naozaj chcete, aby sme išli do ďalšieho Iraku? Bol to naozaj taký dobrý nápad? Stálo to za to tie vojnové škody a preliatu krv? Myslime na dôsledky, kým do toho skočíme,“ povedal Sikorski pred hosťami konferencie aliancie v Rige.
Šéf poľskej diplomacie zároveň pochválil amerického prezidenta Baracka Obamu za jeho krok obrátiť sa najprv na parlament vo Washingtone, ktorý požiadal o súhlas s plánovým útokom voči režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Konať by však podľa neho mal najmä výkonný orgán OSN. „Bezpečnostná rada jednoducho nerobí čo má, nie je to miesto, kde sa sebecké národy starajú o svoje záujmy. Nepoznám lepší prípad, kde by tento hlas ľudskosti mal byť počuť v proteste voči použitiu chemických zbraní,“ povedal minister vo vláde premiéra Donalda Tuska, ktorý nie je presvedčený o správnosti prípadného vojenského zásahu v Sýrii.
Varšava je pritom po Londýne zrejme najbližším spojencom USA v Európe a v minulosti ich vojenské misie vrátane Iraku a Afganistanu podporovala.
Odporúčame aj:
Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň – dva, tvrdí odborník
Ministri krajín EÚ vyzvali na silnú odpoveď za útok v Sýrii
Putin s Obamom hovorili o Sýrii, CIA školí povstalcov
Rusko varuje, útok na Sýriu môže znamenať jadrovú katastrofu
Pápež František nechce nezmyselný masaker v Sýrii
Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu
Británia chce s útokom na Sýriu počkať, Rusko posiela lode
Sýria nie je bábkou Západu, prezident al-Asad varuje Ameriku
V Sýrii potvrdili útok chemickými zbraňami, pôvodcu nemajú