Človek v ohrození bojuje proti vidieckej chudobe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miestni
Poľnohospodárstvo tvorí základný zdroj obživy obyvateľov Južného Sudánu. Vďaka tomu, že si osvoja účinejšie postupy a spôsoby zavlažovania budú menej závislí od výdatnosti zrážok, výkyvov počasia a budú môcť hospodáriť aj v období sucha. Foto: Savio

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Rodové rozdiely, vidiecka chudoba a slabé, neefektívne poľnohospodárstvo – to sú problémy, ktoré sužujú Afganistan. V krajine, kde sa desiatky rokov bojovalo, od novembra minulého roka pôsobí skupina Slovákov z občianskeho združenia Človek v ohrození. Do ázijského štátu prišli budovať farmárske školy, učiť ľudí o vyspelých poľnohospodárskych technikách a bojovať za zrovnoprávnenie mužov a žien.

Na svoj projekt získali dotáciu z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid. „Projekt zapája do jednotlivých činností miestne malofarmárky aj farmárov a poskytuje im možnosti odborného vzdelávania a získania nových možností príjmov z poľnohospodárskej činnosti,“ hovorí Jana Jakubíková, terénna projektová manažérka ČVO, ktorá pracuje priamo v Afganistane.

Vďaka projektu môže 200 afganských žien navštevovať teoretické aj praktické školenia zamerané na tzv. „kitchen gardening“ a spracovanie plodín. Ženy nadobudnú zručnosti v oblasti efektívnej domácej poľnohospodárskej produkcie a spracovania poľnohospodárskych plodín. „Prostredníctvom odborných kurzov podnikania a marketingu, vytvoreniu podnikateľských skupín pre ženy a účasti na obchodnom veľtrhu si tieto účastníčky rovnako zvýšia odborné vedomosti v oblasti podnikania a marketingu svojich produktov, čím sa zvyšuje ich možnosť začať podnikať po skončení odborných tréningov,“ vysvetľuje Jakubíková.

Ďalších 20 žien sa naučí, ako zakladať domáce ovocné škôlky. Tie im v budúcnosti podľa Jakubíkovej zabezpečia príjem. V založenej farmárskej škole sa zasa bude učiť 80 miestnych farmárov v odborných kurzoch zameraných na moderné poľnohospodárske metódy a technológie, muži získajú prístup k upraveným semenám a budú mať možnosť priameho technického poradenstva na svojich farmách.

Súčasťou celého projektu je aj snaha zvýšiť gramotnosť žien a zrovnoprávniť ich s mužmi. Podľa Jakubíkovej Človek v ohrození naplánoval niekoľko stretnutí, ktoré prispejú „k zvýšeniu povedomia o rovnakých príležitostiach pre mužov a ženy u 400 mužov a žien z miestnej komunity.“ Všetky aktivity prebiehajú v zriadenom komunitnom centre a na priľahlom demonštračnom poli v obci Bakokham, ktorého súčasťou je i denné centrum pre maloleté deti účastníčok projektu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Človek v ohrozeníSlovak Aid