Členovia správnej rady ÚPN odmietajú zníženie svojich odmien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Upn
Foto: Facebook
Upn
Foto: ilustračné foto SITA Foto: ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Správna rada Ústavu pamäti národa (ÚPN) odmieta zníženie svojich odmien, ako to navrhuje novela zákona o založení ÚPN. Členovia správnej a dozornej rady ústavu by po novom mali dostať mesačne odmenu vo výške priemernej mzdy, doteraz mali dvojnásobok.

„Správna rada nesúhlasí s vyjadreniami v pléne Národnej rady SR počas prerokovania predmetného zákona v prvom čítaní o súhlase orgánov Ústavu pamäti národa s navrhovaným znením novelizácie zákona o založení Ústavu pamäti národa. Správna rada vyjadruje nesúhlas s týmto návrhom zmeny zákona a zároveň odmieta dehonestovanie orgánov Ústavu pamäti národa a ich činnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení správnej rady ústavu, ktoré médiám poskytol hovorca ÚPN Tibor Ujlacký. Parlament novelu zákona o založení ÚPN posunul do druhého čítania 17. septembra.

Predseda správnej rady ústavu má po novom mesačne poberať odmenu vo výške trojnásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za uplynulý rok, predseda dozornej rady vo výške jedenapolnásobku priemernej mzdy.

Okrem odmeny má patriť predsedovi správnej rady a podpredsedovi správnej rady príplatok, ktorého výšku určuje správna rada. Ostatní členovia správnej rady a dozornej rady majú dostávať za výkon funkcie mesačne odmenu vo výške priemernej mesačnej nominálnej mzdy. Zmeny by po definitívnom schválení mali nadobudnúť účinnosť 1. januára 2014.

Podľa dnešnej legislatívy poberajú predseda správnej a dozornej rady odmenu vo výške trojnásobku priemernej mzdy. Okrem odmeny patrí predsedovi správnej rady a podpredsedovi správnej rady príplatok, ktorého výšku určuje správna rada. Ostatným členom správnej rady a dozornej rady patrí za výkon funkcie mesačne odmena vo výške dvojnásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy. „Zámerom návrhu zákona je nevyhnutná potreba šetrenia finančných prostriedkov v rámci fiškálnej konsolidácie štátnych výdavkov,“ argumentujú členovia ľudskoprávneho výboru, ktorí novelu predložili.

Správna rada Ústavu pamäti národa má deväť členov. Predsedu a štyroch členov volí Národná rada SR, po dvoch menujú vláda a prezident. Ich funkčné obdobie je šesť rokov. Dozorná rada je najvyšším kontrolným orgánom ústavu. Má troch členov. Dvoch volí a odvoláva Národná rada SR a jedného menuje a odvoláva minister spravodlivosti.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák by uvítal, ak by štát ústavu ponechal peniaze, ktoré sa ušetria znížením odmien členov Správnej a Dozornej rady ústavu. „Vnímam to ako jedno z úsporných riešení zložitej ekonomickej situácie. Uvítal by som, ak by aspoň časť ušetrených prostriedkov ústav mohol využiť na plnenie úloh, ktoré mu vyplývajú zo zákona o ÚPN. Rozpočet ústavu sa v minulosti viackrát znižoval,“ povedal v auguste pri predstavení návrhu pre agentúru SITA Krajňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej Krajňák
Firmy a inštitúcie ÚPN Ústav pamäti národa