BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Šesť členov Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby SR (APZZS) podalo na Ministerstvo zdravotníctva SR žalobu v súvislosti s prvým kolom tendra na záchranky. Domáhajú sa v nej zrušenia rozhodnutí o nepridelení licencií, ako aj zrušenia následného zamietavého rozhodnutia ministra zdravotníctva Richarda Rašiho k rozkladom. Ako ďalej na tlačovej besede informoval právny zástupca asociácie Marek Benedik, v prípade zrušenia rozhodnutí budú žiadať aj náhradu škody, vyčísliť ju však v súčasnosti ešte nevedel.
Asociácia zároveň podala podnet na Generálnu prokuratúru SR na podanie protestu voči uvedeným rozhodnutiam. Generálny prokurátor totiž podľa Benedika môže podať protest voči rozhodnutiu ministra a ak by ten následne rozhodnutia nezrušil, môže podať aj žalobu. Obdobný postup chystajú pritom podľa právneho zástupcu členovia asociácie aj v súvislosti s výsledkami druhého kola súťaže.
Hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová pre agentúru SITA potvrdila, že Generálna prokuratúra SR vo štvrtok 12. novembra 2009 zaevidovala podnet proti postupu a rozhodnutiu Ministerstva zdravotníctva SR vo veci tendra na záchranky. „Vo veci bude postupovať štandardným spôsobom, keď bude vec pridelená, prokurátor po preštudovaní veci rozhodne o ďalšom postupe,“ dodala.
Ministerstvo zdravotníctva SR na aktivity asociácie reagovalo slovami, že ak má ktokoľvek podozrenie, že sa mu robí krivda, môže sa obrátiť na súdy, ako aj políciu, či generálnu prokuratúru. „Ministerstvo už niekoľkokrát opakovalo, že tak ako v prvom, či druhom kole postupovalo podľa zákona a rovnako bude postupovať v treťom kole,“ dodala pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková
Benedik opätovne vyhlásil, že celé výberové konanie je v rozpore so zákonom. Týka sa to stanovenia podmienok, ako aj kritérií na rámec zákona. „Je absolútne jasné, že výberové konanie prebehlo neštandardne a v rozpore so zákonom,“ skonštatoval. Taktiež pripomenul, že rezort zdravotníctva im doteraz neumožnil nahliadnuť do spisov jednotlivých uchádzačov, a teda doteraz nevysvetlilo, prečo niektorí uspeli a iní nie.
Do tretice podala asociácia aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa zo spáchania trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom. Dôvodom je fakt, že ministerstvo zdravotníctva neukončilo výberové konanie na prevádzkovanie stanice v Kysuckom Novom Meste. Podľa predsedu asociácie Jána Hencela sa pritom do súťaže prihlásili traja žiadatelia a všetci uspeli, rezort však víťaza nevybral.
Podľa Hencela bude dôsledkom takého konania, to že od 3. decembra tohto roku, kedy končí licencia súčasnému prevádzkovateľovi ZZS Kysuce, nebude v Kysuckom Novom Meste reálne fungujúca posádka. „Tým sa ohrozí zdravie aj život obyvateľov daného regiónu,“ domnieva sa Hencel. Ak by aj totiž podľa neho v prípade potreby zasahovali okolité stanice, vždy to bude iba s určitým zdržaním.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že bod na Kysuciach neobsadilo, pretože nikto neuspel, nesplnil požiadavky. Rezort pritom podľa Čižmárikovej nemôže obsadiť bod neúspešným uchádzačom, porušil by tým zákon. „Preto je v treťom kole vypísaný opäť spomínaný bod. Dovtedy bude záchranná zdravotná služba poskytovaná štandardne. Žiaden občan sa nemusí obávať. Tak ako doteraz si môže zavolať sanitku a operačné stredisko tú najbližšie vyšle,“ doplnila hovorkyňa. Zároveň pripomenula, že pred štyrmi rokmi fungovalo na Slovensku len niečo viac ako 90 sanitných bodov a systém fungoval, teraz je ich pritom takmer trojnásobne viac.
Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby kritizuje výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby dlhodobo. Nepozdávajú sa jej kritériá tendra, ako aj ich vyhodnocovanie. Súťaž označila za klientelistickú a korupčnú. Ministra zdravotníctva Richarda Rašiho dokonca vyzvala, aby tender zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmieta. Ponovom chystajú členovia asociácie aj protestné akcie, prvou z nich by malo byť polepenie sanitiek, ktoré vlastnia neúspešní uchádzači tendra.
Asociácie tvrdí, že v súťaži vyhrali firmy, ktoré nespĺňajú ani základné podmienky. V oboch predošlých kolách si pritom väčšinu bodov rozdelili rovnaké spoločnosti. Darilo sa najmä Falck Záchranná, a.s. Košice, ktorá dohromady získala 62 staníc, ako aj štátnej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej službe Bratislava, ktorá vyhrala boj o 35 ambulancií. Úspešná bola aj ďalšia štátna Záchranná služba Košice, či LSE – Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach alebo ZaMED, s.r.o Komárno.
O súťaži sa hovorilo aj na pôde parlamentného zdravotníckeho výboru. Jeho poslanci dokonca v tejto súvislosti schválili na ministerstve poslanecký prieskum. Najmä opozícia chcela pri tejto príležitosti nahliadnuť do spisových materiálov jednotlivých uchádzačov. Rezort im to však neumožnil, keďže by to podľa neho mohlo ovplyvniť ďalší priebeh tendra. Opoziční poslanci neboli s výsledkami prieskumu spokojní a snažili sa o jeho rozšírenie, koalícia však bola proti a celý prieskum ukončila.
Ministerstvo zdravotníctva SR už pritom vyhlásilo aj v poradí tretie výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby. Tentokrát budú záujemcovia súťažiť o 74 sídiel, z toho 23 rýchlej lekárskej pomoci a 51 rýchlej zdravotníckej pomoci. Ide o posledné kolo tendra na rozdelenie celkom 270 bodov záchrannej zdravotnej služby. Podrobné požiadavky a kritériá si môžu vyzdvihnúť priamo na ministerstve. Lehota na podanie žiadostí je do 11. januára budúceho roka.
SITA