BRATISLAVA 15. júna (WBN/PR) – Prečo téma deti a čítanie? Linka detskej istoty pri SV UNICEF prostredníctvom telefonickej. linky 116 111 získava informácie z celého Slovenska od detí o ich živote a problémoch tak, ako to cítia samé. Nie všetky hovory sú o krízach. Veľká časť hovorov je o kvalite pozornosti zo strany dospelých, nedostatku komunikácie, o nude, či nízkej kreativite detí. Čítanie je práve aktivitou, ktorá podnecuje obrazotvornosť, fantáziu, obohacuje slovnú zásobu, ovplyvňuje životné hodnoty, rozvíja osobnosť. Preto sme dostali nápad k podpore čítania pridať pokus o vytvorenie rekordu, aby do čítania pritiahol čo najväčší počet detí.
Cieľom akcie je vzbudiť u čo najväčšieho množstva detí záujem o činnosť, ktorú v posledných rokoch vytláčajú moderné technické zariadenia od televízora cez počítač až po najnovšie mobily. Čítanie poskytuje deťom zmysluplnú činnosť vo chvíľach voľna, podporuje ich fantázi, prehlbuje citlivosť, rozvíja vnímavosť.
Z histórie
Projekt Čítajme si vznikol v roku 2008. Linka detskej istoty pri SV UNICEF v spolupráci so slovenskými knižnicami usporiadala ustanovujúci čitateľský maratón, aby jeho pokračovaním mohol byť v ďalšom roku pokus o jeho prekonanie. Vtedy sme ešte netušili, ako sa ujme, ale zdá sa, že deti sa tešia aj z čítania aj z prekonávania rekordov, a tak sa v roku 2012 konal Najpočetnejší detský čitateľský maratón už po piaty krát. Naviac, zakaždým bol rekord z predchádzajúceho roku prekonaný. Miestom čítania sú školy, knižnice, Miestne či Obecné úrady alebo Domy kultúry. V jeden deň, posledne to bol 31. 5. 2012, čítali deti od 9,00 do 15,00 po celom Slovensku. Do rekordu sa počíta len čítanie v priebehu vymedzených 6 hodín vopred určeného dňa.
Krstnou mamou projektu je od začiatku pani Oľga Feldeková. Dohľad nad rekordom má agentúra Slovenské rekordy. Partnermi sú SSK, SAK, Slovenské rekordy, vydavateľstvo Slovart, ktorému patrí osobitná vďaka za plagáty a záložky pre deti, poskytnutie kníh pre 30 vylosovaných čitateľov a podporu pri organizovaní tohto podujatia.
Vďaka patrí všetkým ochotným a obetavým miestnym organizátorom, ktorými sú hlavne knižnice a školy. Podujatie robia zaujímavejším, keď oslovujú osobnosti, ktoré sú prítomné pri zahájení čítania . Väčšinou sú to primátori miest alebo obcí, spisovatelia, herci, významní rodáci alebo iné známe osobnosti spoločenského života. Často o konaní a priebehu podujatia píšu aj regionálne médiá a tlač.
Počet čítajúcich detí v rokoch:
2008: 2 912 detí na 27 miestach Slovenska
2009: 10 798 detí na 95 miestach Slovenska
2010: 21 234 detí na 140 miestach Slovenska
2011 30 480 detí na 179 miestach Slovenska
2012 35 542 detí zo 148 miest a obcí na 211 miestach Slovenska