BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Žiadosť polície o zbavenie mlčanlivosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby Karola Mitríka v súvislosti s údajným spisom Gorila má prezident SR Ivan Gašparovič od štvrtka.
Pre Aktuálne.sk to potvrdil hovorca prezidenta Marek Trubač. Prezident chce rozhodnúť v tejto kauze čo najskôr, povedal Trubač.
Zbavenie mlčanlivosti bude však problematickejšie u Mitríkovho predchodcu Jozefa Magalu, ktorý sa taktiež okrajovo spomína v údajných spisoch. „Keďže exriaditeľ tajnej služby nie je v zákone nijako definovaný, podľa niektorých právnych názorov ho mlčanlivosti nemôže už zbaviť nikto,“ píše Aktuálne.sk.
Vynárajú sa nové fakty
Čísla vo zverejnenom spise Gorila podľa predsedu parlamentného brannobezpečnostného výboru Martina Fedora nesedia s číslami v spisoch Slovenskej informačnej služby (SIS).
Ako uviedol pred novinármi po rokovaní výboru, pred ktorý predstúpil šéf tajnej služby Karol Mitrík, riaditeľa SIS požiadal výbor o predloženie dokumentácie, ktorá súvisí s použitím informačno-technických prostriedkov (ITP) a s touto kauzou.
„Nesedia čísla, ktoré sú obsiahnuté v spise a ktoré hovorili v súvislosti s podaním na krajský súd,“ doplnil Fedor. Výbor zároveň požiadal Mitríka o prezentáciu materiálov o nasadzovaní ITP v tejto kauze. Riaditeľ by mal odpovedať do desiatich dní.
Poslanci však dnes nedostali odpoveď, či SIS odpočúvala byt, v ktorom sa mali stretávať predstavitelia Penty s exministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom a šéfkou Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou. „Najdôležitejšie je, či boli legálne použité ITP,“ zdôraznil Fedor.
Podľa podpredsedu Smeru-SD a člena brannobezpečnostného výboru Roberta Kaliňáka poslanci sa naozaj dozvedeli, že sú rozpory v číslach, ktoré uvádzajú médiá a tými, ktoré sú zrejme v databázach SIS. „Ja som za posledných sedem rokov videl asi päť verzií Gorily a túto aktuálnu vidím v takomto stave prvýkrát,“ vyhlásil pred novinármi.
Poslanci dnes podľa Fedora nepočuli o tom, že by niekto kládol prekážky vyšetrovaniu. „Naopak riaditeľ SIS nás informoval o tom, že bude nápomocný čo sa len dá všetkým veciam, ktoré sa týkajú vyšetrovania a že v zákonných medziach bude vyšetrovanie podporovať. V zákonných medziach urobí všetko preto, aby podporil vyšetrovanie,“ povedal Fedor s tým, že ak budú splnené zákonné procedúry, Mitrík vyhovie aj zbaveniu mlčanlivosti príslušníkov SIS.
Šéf SIS bude spolupracovať
Kaliňák považuje za dobré, že Mitrík bude spolupracovať pri vyšetrovaní. „Škoda, že sa to nevyšetrilo už skôr. Keď ja som bol ministrom vnútra, prešetrovali sa dva spisy v súvislosti s kauzou Gorila a v oboch prípadoch som presvedčený, že policajti urobili všetko, čo bolo v ich silách,“ uviedol.
Podľa neho zbavenie mlčanlivosti príslušníkov SIS na potvrdenie relevancie spisu nemá skoro žiadny vplyv. Fedor upozornil, že ide o kauzu starú šesť rokov, preto pre ňu platia iné procedúry, keď sa chce overiť ich autenticita.
„Bol by som nerád, keby politici začali nahrádzať vyšetrovateľov. Nachádzame sa osem týždňov pred voľbami a všetci tí, ktorí o Gorile rozprávajú, sú zaujatí. Najdôležitejšou zárukou nestranného vyšetrenia by bol novozvolený generálny prokurátor Jozef Čentéš,“ dodal Fedor.
Hovorca prezidenta Marek Trubač dnes agentúre SITA potvrdil, že vo štvrtok 12. januára dostal prezident Ivan Gašparovič písomnú žiadosť z oddelenia vyšetrovania Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia policajného zboru o pozbavenie mlčanlivosti bývalého riaditeľa SIS Jozefa Magalu a súčasného šéfa tajnej služby Karola Mitríka.
Prezident rozhodne po posúdení žiadosti
Prezident o pozbavení mlčanlivosti riaditeľa SIS podľa Trubača rozhodne po posúdení žiadosti v krátkom
Medializáciu Gorily považuje Kaliňák za pravicovú hru.
„Najväčší záujem majú asi tí najaktívnejší,“ povedal s tým, že Gorila opisuje udalosti, ktoré sa diali za druhej Dzurindovej vlády, keď súčasní ministri boli aj vtedy ministrami. „Sú to veci, do ktorých by sme neboli radi zaťahovaní,“ dodal.
Šéf SIS Karol Mitrík po rokovaní výboru odišiel. S novinármi sa rozprávať nechcel a na ich otázky neodpovedal.
V medializovanom dokumente – údajnom spise o odpočúvaní jedného bytu SIS-kou s názvom Gorila sa uvádzajú rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou.