BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Stratégia, ktorou má štát určiť, ako bude v nasledujúcich rokoch chrániť ľudské práva, nemá obsahovať ani zmienku o právach homosexuálov.
Podľa denníka Pravda to navrhuje Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v liste, ktorý poslala ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi. Pod neho spadá agenda ľudských práv. Kópiu listu má denník Pravda k dispozícii.
V liste katolícki biskupi žiadajú, aby sa z dokumentu vyhodila celá časť týkajúca sa komunity LBGTI. Ministrovi tiež navrhujú, aby sa nepoužíval termín rodová rovnosť.
Stratégia má byť vládnym dokumentom, ktorý má pomenovať hlavné oblasti ľudských práv, na ktoré sa chce zamerať, a naznačiť, ako chce problémy riešiť.
Spochybňovanie tradičnej rodiny
Na rokovanie vlády by mala byť predložená do konca septembra. „Domnievame sa, že predložený návrh je nevyvážený a ideologicky zaťažený, nakoľko vo viacerých formuláciách textu nachádzame spochybňovanie tradičnej rodiny a manželstva a odsúdenie mravného úsudku, podľa ktorého sú homosexuálne aktivity nesprávne. Zdá sa, že takýto návrh je v rozpore s programovým vyhlásením vlády a zároveň odsúdením mravnej doktríny kresťanských cirkví,“ odôvodňuje KBS vypustenie práv LBGTI ľudí v liste.
Konferencia biskupov zároveň navrhuje, aby do stratégie boli doplnené „štyri oblasti, ktoré zatiaľ nie sú upravené v žiadnom samostatnom dokumente: právo na život nenarodených detí, právo na výhradu svedomia, rodičovské práva, náboženská sloboda a sloboda slova“.
Rezort diplomacie prijatie listu potvrdil. Pre denník Pravda však neodpovedal, či katolíckym biskupom vyhovie, alebo nie. „Minister sa oboznámil s listom Konferencie biskupov Slovenska a po posúdení jednotlivých argumentov bude iniciovať odpoveď, ktorú doručíme Konferencii biskupov Slovenska. Bolo by neštandardné a nedôstojné, ak by sme so stanoviskom ministra oboznamovali médiá prv ako partnerov,“ uviedol šéf tlačového odboru rezortu Peter Susko.
Nepredstaviteľné riešenie
Martin Macko z Iniciatívy Inakosť vypustenie celej časti o právach LBGTI ľudí považuje za nepredstaviteľné.
„Je nepredstaviteľné, aby zásadný dokument stanovujúci politiku vlády demokratickej stredoeurópskej krajiny v oblasti ľudských práv v roku 2013 úplne obchádzal problematiku práv LBGTI ľudí,“ povedal Macko pre Pravdu.
Pripomína, že ich práva chránia existujúce medzinárodné záväzky Slovenska. „Nejde teda o vznik nových práv alebo vytváranie nejakých nadštandardných práv, ale o to, že univerzálne ľudské práva sa nespochybniteľne vzťahujú aj na LBGTI ľudí a ich špecifické životné situácie,“ argumentuje Macko.
Podobný postoj má aj právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. „Neviem si predstaviť, že by tam táto časť nebola. Je to súčasť toho, čo sú v dnešnej dobe a pri medzinárodných záväzkoch Slovenska základné ľudskoprávne štandardy. Oblasť práv LBGTI ľudí je stále veľmi nedostatočne garantovaná, práve preto treba týmto otázkam venovať osobitnú pozornosť,“ uviedla pre Pravdu Debrecéniová.
Právnička upozorňuje, že dôležité bude aj to, či stratégia, ktorá má vytýčiť základné rámce pre vysporiadanie sa s nedostatkami v oblasti ľudských práv, nezostane len kusom papiera. „Zmysel bude mať len vtedy, ak vláda neskôr prijme aj dokumenty, ktoré budú obsahovať konkrétne úlohy, termíny na ich splnenie a určovať osoby a inštitúcie zodpovedné za toto plnenie,“ dodala Debrecéniová.