Čína sa nenechá šikanovať, vyhlásil jej prezident Si Ťin-pching. Ktokoľvek to skúsi, bude podľa neho „čeliť rozbitým hlavám a krviprelievaniu pred železným veľkým múrom 1,4 miliardy čínskych ľudí“.
Si vo štvrtok vystúpil na masovom zhromaždení pri príležitosti 100. výročia vzniku vládnucej Komunistickej strany Číny.
V príhovore z balkóna Brány nebeského pokoja v Pekingu zdôraznil rolu strany pri obnovení dôstojnosti Číny, dosahovaní globálneho významu krajiny, z ktorej spravila druhú najväčšiu ekonomiku sveta. „História a ľudia si vybrali komunistickú stranu,“ vyjadril sa Si.
Číňania vraj nikdy nešikanovali
„Číňania sú ľudia so silným zmyslom pýchy a sebavedomia. Nikdy sme nešikanovali, neutláčali a nezotročovali ľudí iného národa, nie v minulosti, v súčasnosti ani v budúcnosti,“ povedal Si s tým, že Číňania nedovolia žiadnej zahraničnej sile, aby spravila to isté im.
Čínski astronauti sa spojili s vesmírnou stanicou Tchien-che po približne šiestich hodinách od štartu
Zároveň sľúbil, že si strana udrží kontrolu nad jej vojenským krídlom – Čínskou ľudovou oslobodeneckou armádou, z ktorej spraví armádu špičkovej úrovne s „ešte silnejšími kapacitami a ešte spoľahlivejším prostriedkami na zabezpečenie zvrchovanosti, bezpečnosti a rozvojových záujmov národa“.
Chcú ostrovy pod správou Japonska
Siho vyjadrenia prišli v čase prehlbujúcej sa rivality s USA pre status globálnej mocnosti či stretov s Indiou pri ich spoločnej spornej hranici. Čína si tiež nárokuje neobývané ostrovy pod správou Japonska, takmer celé Juhočínske more a hrozí inváziou Taiwanu.
Peking tiež čelí kritike za zneužívanie moci doma, vrátane zadržiavania viac ako milióna Ujgurov a ďalších moslimských menšín pre politickú prevýchovu v severozápadnom regióne Sin-ťiang či zadržiavania a zastrašovania oponentov od Tibetu po Hongkong.
Čína predstavuje podľa lídrov aliancie bezpečnostnú hrozbu, tiež sa obávajú jej „donucovacej politiky“
Si počas vystúpenia v Pekingu vyhlásil, že sa Číne podarilo obnoviť poriadok v Hongkongu po protivládnych protestoch a zopakoval odhodlanie krajiny dostať pod kontrolu Taiwan, na ktorý si robí nárok ako na súčasť svojho územia.
Oslavy v celej krajine
Štvrtkové podujatie je vyvrcholením týždňa osláv a výstav zvýrazňujúcich rolu komunistickej strany v zlepšovaní kvality života a obnove čínskeho vplyvu v oblasti hospodárstva, politiky a armády.
Oficiálny naratív strany prehliada chyby minulosti alebo súčasné kontroverzie a zdôrazňuje vývoj, stabilitu a účinnosť, ktoré stavia do kontrastu s politickými škriepkami, nezvládaním pandémie a spoločenskými spormi v pluralitných demokraciách.
NATO chce dať vnútorné rozpory bokom, sústredí sa na bezpečnostné výzvy z Ruska a Číny (foto)
Oslavy sa konajú naprieč celou krajinou, vrátane Hongkongu, kde si zároveň pripomínajú aj odovzdanie britskej kontroly nad mestom Číne v roku 1997. Napriek zákazu sa v Hongkongu konal aj protest skupiny aktivistov, ktorí vyzývali na prepustenie politických väzňov.