Čínski astronauti sa spojili s vesmírnou stanicou Tchien-che po približne šiestich hodinách od štartu

Čína, vesmírna stanica
Čína vyslala do vesmíru trojicu vedcov. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 17. júna 13:10

Čína vyslala prvú vesmírnu misiu s posádkou po piatich rokoch, ide o trojicu vedecky orientovaných vojenských pilotov.

Dvaja skúsení astronauti a jeden nováčik by na nej mali pobudnúť tri mesiace. Uskutočnia viaceré experimenty, otestujú zariadenia, vykonajú údržbu a stanicu pripravia na budúcoročné pripojenie dvoch laboratórnych modulov.

Štart z okraja púšte Gobi

Vesmírna loď Šen-čou 12, ktorú na obežnú dráhu vyniesla raketa Čchang-čeng 2F, vyštartovala krátko po 9:22 miestneho času (3:22 SELČ) zo základne Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi.

Čínska vesmírna loď Šen-čou 12 s trojčlennou posádkou sa spojila s vesmírnou stanicou Tchien-che. Informujú o tom čínske štátne médiá, podľa ktorých sa vesmírna loď s modulom stanice spojila približne šesť hodín po štvrtkovom štarte.

Peking vypustil na obežnú dráhu Zeme hlavný modul prvej čínskej stálej vesmírnej stanice 29. apríla. O mesiac neskôr k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.

Bude vážiť viac než 60 ton

Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN).

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Vlani priviezli vzorky z Mesiaca

Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu.

V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala na Mars rover, ktorý na červenej planéte pristál 14. mája 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmírOrganizácia Spojených národov (OSN)