Nemecko v pondelok vyhlásilo, že reedukačné tábory v čínskej provincii Sin-ťiang, v ktorých čínsky režim zadržiava možno až milión ľudí, by mali vyšetriť pozorovatelia Organizácie Spojených národov (OSN) a Čína by im mala zaručiť neobmedzený prístup do týchto svojich zariadení. Ako v pondelok vyhlásila hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí Maria Adebahr, Nemecko už vyvíja v tomto smere aktivity na pôde OSN, a najnovšie informácie o dianí v týchto čínskych táboroch „prijalo s veľkým znepokojením“.
Vymývanie mozgov menšín
Podľa uniknutých tajných čínskych dokumentov, ktoré zverejnila medzinárodná skupina novinárov, je účelom zadržiavacích táborov v čínskej provincii Sin-ťiang prevýchova a priam až „vymývanie mozgov“ príslušníkov ujgurskej, ale i iných menšín. Tým sa snažia v táboroch vštepiť lásku a úctu k čínskemu komunistickému režimu, a púšťajú ich odtiaľ spravidla až po tom, keď sa z nich stanú oddaní stúpenci čínskeho vedenia.
Novinári okrem iného zverejnili podrobnosti o neuveriteľne prepracovanom systéme kontroly čínskych občanov pomocou umelej inteligencie, ktorá čínskym úradom umožňuje s vysokou spoľahlivosťou identifikovať každého, kto má iné názory ako tie oficiálne schválené, a inak sa prejavuje.
Non-stop monitorované komplexy
Súčasťou týchto nových odhalení sú aj fotografie zo zadržiavacích centier v Sin-ťiangu, na ktorých vidno obrovské komplexy v mnohom podobné nacistickým koncentračným táborom. V každom ich rohu sú napríklad umiestnené strážne veže, z ktorých sú tieto zariadenia non-stop monitorované, aby z nich nikto neutiekol.
Čína všetky tieto informácie označila za „výmysly a falošné správy“.