Čínska aplikácia WeChat od firmy Tencent monitoruje a katalogizuje dokumenty a fotografie, ktoré zdieľajú aj používatelia mimo Číny.
Torontské výskumné stredisko Citizen Lab uviedlo, že zahraniční používatelia najobľúbenejšej platformy spomedzi sociálnych médií v rámci Číny tak nevedomky prispievajú k cenzúre, keďže zdieľaný obsah, ktorý cenzori považujú za nevhodný, následne zakážu v rámci tejto ázijskej krajiny.
YouTube, Facebook či Twitter bojujú proti konšpiračnému videu o koronavíruse, šíri sa rýchlo
Až doteraz pritom nebolo známe, že WeChat sleduje aj účty používateľov žijúcich mimo Číny, ktorých je podľa firmy MessengerPeople približne 100 miliónov.
Citizen Lab objasnil, že závery vyplývajú z technického experimentu. Zatiaľ nezistili cenzúru v komunikácii medzi používateľmi mimo Číny, no spozorovali sledovanie obsahu zdieľaného medzi nimi.
Deezer zakročí proti vulgarizmom, vyvíja umelú inteligenciu na rozoznávanie textov piesní
Experti uviedli, že zástupcov Tencentu kontaktovali po prvý raz v januári a uviedli im, čo zistili. Doteraz však nedostali žiadne vysvetlenie.
WeChat používa celkovo viac ako miliarda ľudí, a je tak treťou najväčšou komunikačnou aplikáciou po WhatsAppe a Messengeri od Facebooku.