Cibulková opäť končí v 3. kole, zastavila ju Curenková

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najkrajšie momenty z piateho dňa US Open

NEW YORK 2. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako dvanásta prehrala s Ukrajinkou Lesiou Curenkovou za 151 minút tesne 6:3, 3:6, 4:6 v piatkovom stretnutí 3. kola dvojhry na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (29. augusta – 11. septembra, dotácia 46 303 400 USD, tvrdý povrch Deco Turf II).

Vlani na tomto podujatí stroskotala v rovnakej fáze na Kanaďanke Eugenie Bouchardovej. Odnáša si 130 bodov do svetového rebríčka WTA v singli a prémiu 140 000 USD pred zdanením. Premožiteľka bude v nedeľu čeliť talianskej sedmičke „pavúka“ Roberte Vinciovej.

Obrazom: Najkrajšie momenty z piateho dňa US Open

Niekdajšia členka Top 10 Cibulková teraz podľa databázy Tenisovej asociácie žien (WTA) má v „maratónoch“ štatistiku 97:82 (v sezóne 2016 je to 13:8), Curenková stúpla na 21:24, resp. 4:3.

Cibulková bola na víťazné údery lepšia 23:19, zároveň však urobila viac nevynútených chýb – 54:44. Na jednotlivé fiftíny zaostala nepatrne 91:93. Po svojom prvom podaní si pripísala len 47 percent takto rozohraných bodov v porovnaní s 58 percentami, po druhom to bolo 47 percent vs. 28 percent. Slovenka zužitkovala 8 zo 16 brejkbalov, Ukrajinka 9 z 15. Cibulkovej najlepším výsledkom v lokalite Flushing Meadows zostáva štvrťfinále už zo sezóny 2010, nestačila v ňom na Dánku Caroline Wozniacku. Presne v 3. kole na GS tropla 14. raz z 36 štartov v „main draw“.

Curenková si zlepšila grandslamové maximum

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková, 13. v dlhodobom renkingu, už vedie v bilancii proti rovesníčke Curenkovej (99., v minulosti však bola už aj na 33. pozícii) iba 2:1. Prekonala ju aj pred troma rokmi v Madride (6:3, 6:2) a zakrátko takisto na antuke na parížskom Roland Garros (6:1, 6:4).

Obe sú víťazkami bratislavského halového „hardového“ podujatia ITF (2006, resp. 2011). Platí to aj o Ruske Jevgeniji Rodinovej (98., čiže susedka Curenkovej), ktorú Cibulková vyradila v 2. kole za 145 minút 6:7 (5), 6:2, 6:2 napriek nepríjemnej indispozícii ľavého stehna z polovice druhej časti. V 1. kole si poradila s Poľkou Magdou Linettovou za 91 minút 6:2, 6:3.

Dmitrijom Bričekom trénersky vedená Curenková si zlepšila grandslamové maximum z AO 2013, vtedy ako kvalifikantka prehrala v 3. kole so spomenutou Wozniackou. S hráčkami Top 20 aktuálne má skóre 8:17. V minulotýždňovom prípravnom New Havene nenastúpila na 1. kolo pre zranenie pravého kolena, predtým vinou ľavého stehna vynechala Stanford, Montreal, Florianópolis aj OH v Riu de Janeiro, od Wimbledonu sa objavila v akcii len v Cincinnati.

Skúsená univerzálka s nepríjemným bekhendovým slajzom a zmenami rytmu Vinciová, osemfinálová protivníčka Curenkovej, si v piatok v 3. kole poradila s Nemkou Carinou Witthöftovou 6:0, 5:7, 6:3. Nepykala za to, že vyzývateľke povolila z vedenia 6:0, 5:3 tretí set. V ňom síce klesla z 3:1 na 3:3 a dva jednotlivé gembaly proti nej, ale ešte predviedla brejk na 4:3 a neskôr ešte jeden z manka 0:40. Vinciová zdolala Curenkovú 6:2, 6:1 vo februári v katarskej Dauhe.

Cibulková príliš nepomohla ceste do Singapuru

Držiteľka šiestich titulov z hlavnej profesionálnej úrovne Cibulková (tento rok Katovice a Eastbourne) nie príliš výrazne prospela svojej ambícii kvalifikovať sa na koncosezónny výberový šampionát WTA Finals v Singapure (23. – 30. októbra) pre osem najlepších. Pred US Open figurovala na šiestej pozícii o 258 bodov nad čiarou.

Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková má na vrcholných podujatiach osobný rekord v podobe finále Australian Open 2014. Odvtedy bola najďalej vo štvrťfinále AO 2015 a Wimbledonu 2016.

Dvojhra žien – 3. kolo:

Lesia Curenková (Ukr.) – Dominika Cibulková (SR-12) 3:6, 6:3, 6:4 za 151 minút

I. set

Curenková s obviazaným pravým kolenom síce začala štýlom 30:0, lenže napokon prišla o servis aj vinou dvoch dvojchýb v rade. Pri druhom brejkbale nezvládla reakciu na skrátenie. Cibulková (trochu prekvapivo bez bandáže na ľavom stehne) pomerne s prehľadom potvrdila únik a potom dokonca pridala „poistku“ na príjme. Slovenka bola koncentrovanejšia, sebavedomejšia a istejšia, posunula sa na 4:0, hoci zo 40:0 ešte pustila súperku na bod od zhody. Nesúrodo hrajúca a ľahké chyby kopiaca Ukrajinka sa v piatej hre predsa len dostala na ukazovateľ skóre, hoci čelila jednej hrozbe straty podania, keď nezmajstrovala bekhend spod nôh – 1:4.

Slovenka sa jasne na 15 dostala už na 5:1, stále si udržiavala prevahu. Na returne v siedmom geme mala dva setbaly za sebou, chcela však až priveľa a musela si toto dejstvo dopodávať. Nepodarilo sa jej to, zabrala však na returne v deviatej hre: Curenková si v nej nepripísala ani fiftín. Spáchala dve dvojchyby, nemala na Cibulkovej razantný bekhend a už sa nezachránila – 3:6.

II. set

Slovenka otvorila druhý set sľubným náskokom 40:0 na servise, nevyhla sa však zhode, pri nej vyhodila bežný forhend a vzápätí nezmestila do dvorca defenzívny bekhend – frustrujúcich 0:1 a čoskoro aj 0:2. Navyše, Cibulkovej prepálený forhend zo záklonu znamenal 30:40 v tretej hre. Curenková si presným returnom utvorila pozíciu na zakončenie, prestrelila však bekhend zo vzduchu.

Súperka akoby sa inšpirovala: podobne trestuhodne prehnala forhend. Potom zlyhala z rovnakej strany, zaostávala už 0:3. Táto fáza jej nevychádzala. Pridala však na aktivite, vynútila si 30:0 vo štvrtom geme, účinným bekhendom popri čiare si dopriala tri možnosti a potrebovala len jednu. Znova dobre zrýchľovala hru, menila smery a tlačila Ukrajinku k zlyhaniam z nedostatku času.

Po dvoch vlastných chybách plynúcich z rozletu však Cibulková naivným útokom spadla na 15:40 a Curenková geniálne trafila forhendový krížny return, viedla 4:1 znova o dvojitý brejk. Slovenka sa neprestala snažiť o záchranu tohto setu: pri druhom brejkbale v šiestom geme zabrala jej spŕška rezolútnych forhendov s dobrou dĺžkou – 2:4. Výkyvy však neustávali: chyba z agility priniesla Ukrajinke dve príležitosti za sebou. Pri prvej jej zlyhal tajming bekhendu, potom však kvitovala súperkin forhend z behu do siete, išla podávať na vyrovnanie na 1:1 na sety.

Slovenka mala nádejných 30:0, pokazila však forhendový return druhého podania, potom aj pokus o forhendové zakončenie popri čiare. Stupňovaným náporom si predsa vypracovala brejkbal a privítala dvojchybu – 3:5. Sama si však ani na piaty pokus v tomto sete neudržala servis. Predvádzala pracovitý, trpezlivý, ofenzívne ladený tenis, lenže aj produkovala zbytočné chyby, robila zlé rozhodnutia a nedôrazne zakončovala zvnútra dvorca. Platilo to aj pri setbale Curenkovej, ktorá sa opakovane ledva udržala v tejto najkrajšej výmene zápasu, ale napokon sa výborne chopila šance na krížny bekhendový protiútok – 6:3.

III. set

Curenková na 30 zvládla vstupný gem rozuzlenia. Vzhľadom na dovedna osem brejkov v deviatich hrách druhej časti to zďaleka nemusela byť tuctová záležitosť. Cibulková si naplno uvedomovala, že musí gradovať svoj výkon a zachytiť túto pasáž, vstúpeným bekhendom do odkrytej časti dvorca sa jej to podarilo na nulu – 1:1.

Ukrajinka sa suverénne posunula na 2:1. Keď Slovenka vo štvrtom geme viedla 40:15, zdalo sa, že vhodne odpovie. Pri neskoršej tretej zhode však forhend spoza tela poslala mimo – 1:3. Ukrajinka bez straty fiftínu išla na 4:1. Slovenke od konca prvého setu chýbal efektívnejší servis a najmä schopnosť dôraznejšie završovať výmeny, hoci mala nápor a prísne si strážila základnú čiaru. Zotrvávala pri koncepte, ten však nefungoval natoľko, aby Curenkovú zrazil.

Slovenke chýbali pohoda, výbušnosť a tranz, povestné „pome!“ sa ozývalo sporadicky. Neochvejne však drela, vybojovala si zníženie na 2:4 cez dve zhody (z pôvodných 40:15). Ukrajinka s cieľovou čiarou pred očami vstúpila do siedmej hry dvojchybou a bleskovo bola dolu 0:40. Aj s príspevkom od Jastrabieho oka po zastavení hry vyrovnala na zhodu. Cibulkovej však konečne vyšiel drajv zblízka a radovala sa po nádhernom bekhendovom krížnom obhodení. Pripomenula, že je majsterkou obrany, ak sa to žiada. Oslavne zaťala päsť – 3:4 a servis.

Keď sa Slovenka už-už škriabala nazad (aj 30:15), pokazeným forhendom dodala Ukrajinke brejkbal. Vymazala ho výdatnou forhendovou masážou. Vzápätí poslala radový forhend do siete, odstránila však aj druhé riziko, odvážne chodila do toho. Premotivovaným forhendom sa Cibulková vystavila tretiemu brejkbalu, vyslúžila si aplauz za bekhendový výstrel popri čiare.

Hojdačka však pokračovala: forhend za… Následne aj forhend do siete – kritických 3:5. Curenková pri podávaní na postup klesla dvojchybou na 0:30. Vytiahla jeden z mála „winnerov“, ba k forhendovému pridala bekhendový. Akoby sa osmelila a predsavzala si dohrať si to sama. Slovenka za stavu 30:30, teda dve loptičky od vyradenia, znova musela pri sieti do 3-4 úderov navyše, ale vynútila si brejkbal a premenila ho nekompromisnou forhendovou kombináciou.

Na servise v desiatej hre mala Cibulková 15:0 aj 30:15. Vtedy však netrafila bekhend do bližšieho rohu a následne jej nevyšiel forhend z behu, keď Curenková dobre pritlačila. Slovenka pod mečbalovou ťarchou poslala stiesnený bekhendový volej do polovice siete.

Prehľad predchádzajúcich nečakaných prehier Cibulkovej na grandslamových turnajoch:

US Open 2014 / 1. kolo: Catherine Bellisová (USA, 1208. vo svetovom rebríčku WTA) 1:6, 6:4, 4:6

Roland Garros 2013 / 2. kolo: Marina Erakovicová (N. Zél./92.) 2:6, 6:2, 4:6

Australian Open 2013 / 2. kolo: Valeria Savinychová (Rus./159.) 6:7 (6), 4:6

Australian Open 2012 / 2. kolo: Gréta Arnová (Maď./92.) 2:6, 6:3, 8:10 – Cibulková viedla v treťom sete 7:6 a 30:0 pri svojom podaní

US Open 2011 / 2. kolo: Irina Falconiová (USA/79.) 6:2, 3:6, 5:7 – Cibulková viedla v treťom sete 4:1

Roland Garros 2011 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/115.) 7:6 (10), 3:6, 2:6 – Cibulková nastúpila oslabená chorobou

Australian Open 2010 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/79.) 3:6, 7:6 (5), 5:7 – z náskoku 5:1 v treťom sete a 4 mečbalov na príjme

Wimbledon 2008 / 1. kolo: Ťie Čeng (Čína/133.) 4:6, 3:6 – Číňanka sa však napokon dostala až do semifinále

Ostatné výsledky piatkových stretnutí 3. kola dvojhry žien:

Angelique Kerberová (Nem.-2) – Catherine Bellisová (USA) 6:1, 6:1

Roberta Vinciová (Tal.-7) – Carina Witthöftová (Nem.) 6:0, 5:7, 6:3

Madison Keysová (USA-8) – Naomi Osaková (Jap.) 7:5, 4:6, 7:6 (3)

Johanna Kontová (V. Brit.-13) – Belinda Bencicová (Švaj.-24) 6:2, 6:1

Petra Kvitová (ČR-14) – Elina Svitolinová (Ukr.-22) 6:3, 6:4

Anastasia Sevastovová (Lot.) – Kateryna Bondarenková (Ukr.) 6:4, 6:1

Caroline Wozniacka (Dán.) – Monica Niculescová (Rum.) 6:3, 6:1

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angelique KerberováBelinda BencicováCaroline WozniackaDominika CibulkováElina SvitolinováJohanna KontováKateryna BondarenkováLesia CurenkováMadison KeysováMarina ErakovicováMonica NiculescováNaomi OsakováPetra KvitováRoberta VinciováŤie Čeng