MILWAUKEE 5. augusta (WEBNOVINY) – Pri nedeľňajšej streľbe v sikhskom chráme v americkom meste Oak Creek v štáte Wisconsin zomrelo najmenej sedem ľudí a ďalšie desiatky utrpeli zranenia, potvrdila tamojšia polícia.
Podľa posledných informácií bol agresorom beloch mužského pohlavia približne vo veku 40 rokov. Tri obete streľby zahynuli vnútri sikhistického chrámu, ďalší štyria počas prestrelky pred ním. Motív útočníkovho konania zatiaľ nie je známy.
Úrady po streľbe privolali na miesto činu viacero špeciálnych jednotiek vrátane federálnych agentov z FBI a členov pyrotechnického komanda. Policajtom sa podarilo útočníka zneškodniť, ešte predtým však zranil jedného z nich.
Policajt má viacero strelných poranení a momentálne sa v kritickom stave nachádza v jednej z miestnych nemocníc, mal by však prežiť. Postrelený je aj správca chrámu Satwant Kaleka. Lokálne médiá sa odvolávajú na viacerých veriacich, ktorí sú v budove.
Obrazom: Po streľbe v chráme vo Wisconsine zomrelo sedem ľudí
Denník Milwaukee Journal Sentinel uvádza, že v priebehu drámy dostal ich reportér SMS správu od osoby v chráme. Podľa správy sa na dráme podieľali dvaja strelci s detskými rukojemníkmi.
Hovorkyňa miestnej nemocnice Carolyn Belliová pre média povedala, že nemocnica prijala všetkých troch zranených, ktorí sú však vo veľmi kritickom stave.
Jeden z pacientov sa okamžite podrobil operácii a momentálne je na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Členka výboru chrámu Ven Boba Riová povedala, že strelec bol beloch vo veku okolo tridsať rokov.
„Nemáme poňatia o motíve,“ povedala Riová pre Milwaukee Journal Sentinel a dodala: „Išlo skôr o pomstu, nie o náboženský spor.“
Podľa nej strelec pristúpil ku kňazovi, ktorý stál pred chrámom, zastrelil ho a potom vošiel dnu. „Sikhizmus je pokojné náboženstvo. Trpeli sme roky v Indii a teraz aj tu,“ povedala nešťastná Riová, ktorá celý deň vybavovala telefonáty od znepokojených príbuzných.
Polícia zatiaľ žiadne informácie o prípade nezverejnila. V okolí chrámu sa zoradilo približne 20 sanitiek.
Sikhizmus pochádza z Indie a vo svete sa k tomuto náboženstvu hlási asi 30 miliónov ľudí, čím sa zaraďuje na piate miesto hneď za šintoizmus. Sikhovia nosia tradičné turbany a dlhé brady, pre ktoré si ich v Spojených štátoch často mýlia s moslimami.
V USA boli preto od 11. septembra 2001 terčom viacerých útokov. Nedeľňajšia streľba pripomína incident z marca 2005, keď v americkom meste Brookfield útočník počas náboženskej ceremónie v hoteli zastrelil siedmich sikhov a následne aj seba.