Chorvátsko by nemalo mať možnosť stať sa súčasťou schengenského priestoru. Tvrdí to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), podľa ktorej je to preto, ako sa správa k migrantom prichádzajúcim do krajiny zo susednej Bosny a Hercegoviny.
Žiadajú prešetrenie správy
Vo svojej správe zverejnenej v piatok skritizovala Európsku komisiu (EK) za to, že sa minulý mesiac vyjadrila, že je Chorvátsko pripravené pridať sa k schengenu. „Chorvátske nezákonné a násilné rýchle návraty žiadateľov o azyl a migrantov by mali diskvalifikovať jeho vstup do schengenského priestoru,“ vyhlásila výskumníčka HRW pre východnú Európu a Balkán Lydia Gall.
Dvaja migranti putujúci z Chorvátska do Slovinska sa utopili v rieke Kolpa
Odporúčanie EK podľa HRW „vysiela správu, že závažné porušenia ľudských práv nie sú prekážkou na vstup do schengenu„. Európska únia by však mala namiesto „odmeňovania Chorvátska“ prešetriť správy o tomto porušovaní.
Hromadné vyhosťovanie migrantov
HRW tvrdí, že zdokumentovala „rýchle hromadné vyhosťovanie“ migrantov z Chorvátska do Bosny a Hercegoviny a Srbska od roku 2016. Nešetrila kritikou voči chorvátskym policajtom za to, že „bijú ľudí päsťami, kopú ich a nútia ich bežať uličkami medzi radmi policajtov„, pričom násilie je namierené aj na ženy a deti.
Video: Polícia zrušila veľký parížsky tábor pre migrantov, evakuovali stovky ľudí
„Na rozdiel od legálnych deportácií sa migranti nevracajú na miesta vstupu do krajiny, ale nechávajú ich v odľahlých pohraničných oblastiach. Občas sú nútení prekročiť mrznúce potoky,“ uvádza Human Rights Watch.
Záhreb obvinenia popiera
Chorvátsko zatiaľ na správu Human Rights Watch nereagovalo. Záhreb však opakovane popiera obvinenia z týrania zo strany migrantov a ľudskoprávnych skupín.
Chorvátsko sa pridalo k Európskej únii v roku 2013. Vstup do schengenského priestoru mu musia schváliť všetky členské krajiny.