LONDÝN 11. augusta (WEBNOVINY) – Víťazom chodeckých pretekov mužov na 50 km sa na Hrách XXX. olympiády stal Sergej Kirďapkin, ktorý prišiel do cieľa v novom olympijskom rekorde 3:35:59 h.
Tridsaťdvaročný Rus, ktorý je majstrom sveta z roku 2009, odčinil svoj neúspech spred štyroch rokov z Pekingu, kde nedokončil preteky.
Striebornú medailu si v londýnskych uliciach „vypochodoval“ Jared Tallent z Austrálie, ktorý za Kirďapkinom zaostal o 54 sekúnd.
Bronz putuje do Číny zásluhou S´Tchien-feng (+1:17). Slovenský reprezentant Matej Tóth obsadil 8. miesto časom 3:41:24, čím dosiahol svoje najlepšie umiestnenie na OH.
Dvadsaťdeväťročný Nitran sa od začiatku pretekov pohyboval v druhej desiatke štartového poľa. Od medzičasu 5 km pred cieľom sa prepracoval do elitnej desiatky. Po diskvalifikovaní Francúza Yohanna Diniza sa posunul na konečnú 8. pozíciu s odstupom 5:25 min na víťaza.
Obrazom: Skvelý Matej Tóth skončil v Londýne ôsmy
Tóth tipoval svoj čas na prvú šestku
„Bola to rýchla päťdesiatka. Ak by mi niekto povedal, že časom 3:41 h budem ôsmy, tak by som mu neveril. Tipoval by som pred začiatkom, že tento výkon bude stačiť na najlepšiu šestku. V tomto počasí je veľmi náročné dosiahnuť takéto časy. Olympijská päťdesiatka bola určite veľmi krásna. Užíval som si ju celý čas, počas pretekov som si kontroloval svoj rytmus.
Prišli na mňa aj krízy, po 34. km to nevyzeralo ružovo. Bol som trochu v neistote, ako to dopadne, prežíval som rovnaké pocity ako vlani v Dudinciach na 44. km. Vtedy som sa dosť vytrápil, teraz to bolo do cieľa ešte ďalej. Rýchlo som však zareagoval, spomalil som tempo.
Nepozeral som čas, snažil som sa ísť komfortne a šetril som sily. Napokon po jednom, dvoch kolách som sa dostal späť do svojho tempa, čo bolo opäť dobré. Ďalší záchvev prišiel na 46. km, túto krízu som rozdýchal. Povedal som si, že teraz alebo nikdy. Za mnou to bolo stále nadupané pole pretekárov, rozdiely neboli veľké. Bojoval som o každú sekundu,“ povedal Matej Tóth.
Olympijské preteky sa išli v teplom počasí. V predchádzajúcich dňoch bolo v Londýne chladnejšie, v sobotu sa teplota dostala nad 20 °C. Pre chodcov bolo dôležité chladiť organizmus a zbytočne neprepáliť tempo.
Tóth sa už doma pripravoval v teplejších podmienkach, počasie ho nezaskočilo. Pri ideálnejšom podnebí by mohol pomýšľať aj na svoj osobný a národný rekord. Väčšinu trate absolvoval sám, nedržal sa žiadnej skupiny, išiel svoje vlastné tempo.
„Išiel som v úvode na čele skupiny, nechcel som byť veľmi vzadu. Potom som chvíľu bol v skupine s Heffernanom a s S´ Tchien-fengom, ale ich zrýchlenie bolo príliš veľké. Chcel som si udržať vlastný rytmus. Najlepšie pocity som mal medzi 20. až 35. km, bol som v podobnom rytme ako pri slovenskom rekorde. Išiel som si svoj rytmus, zrýchľoval a spomaľoval na základe svojich pocitov. Nikomu som sa neprispôsoboval. Každá sekunda navyše by ma zabila. Myslel som si, že v tomto počasí bude 3:43 h v mojich silách, ale už po prvých kilometroch som vedel, že tempo je oveľa rýchlejšie,“ uviedol 29-ročný Nitran.
Tótha prišla povzbudiť rodina aj známi
Organizátori situovali trať do centra Londýna na známu ulicu The Mall vedúcu k Buckinghamskému palácu. Podobne ako pred týždňom na dvadsiatke bolo popri nej tisíce fanúšikov a aj početné slovenské tábory.
Mateja Tótha prišli povzbudiť otec, švagrovci i množstvo známych.
„Povedal som im, aby ma do 30 km nikam nehnali, no potom mi ich povzbudzovanie veľmi pomohlo. Musím sa im poďakovať. Diváci boli popri trati fantastickí, človeka to burcovalo.
Tešil som na obrátku pri cieli, kde som si mohol trocha oddýchnuť a nemyslieť na fanatické povzbudzovanie. Bol to jeden z najkrajších okruhov, určite však nie najľahší,“ doplnil Matej Tóth, ktorý splnil v Londýne aj A-limit na budúcoročné majstrovstvá sveta v Moskve.
V najbližších týždňoch si chce poriadne zregenerovať organizmus. Čaká ho ešte vystúpenie na jubilejnom 10. ročníku Atletického mosta v Dubnici (26. augusta) a zrejme by mal štartovať aj vo finále prestížneho seriálu IAAF Race Walking Challenge. Sezónu mieni už tradične ukončiť na domácich pretekoch v Bacúchu a v Nitre. „Ak chcem byť zdravý do Ria, potrebujem si dať oddychovejší rok a sústrediť sa iba na budúcoročné MS,“ dodal Tóth.
Odporúčame:
Výsledky slovenských športovcov na olympiáde v Londýne
Chodec Matej Tóth chce prísť v Londýne do 10. miesta
Skvelý Ľubomír Hagara skončil vo finále šiesty
Slovák Bátovský nemal síl na rozdávanie
Ďalšieho Slováka Miloša Bátovského klasifikovali na 48. stupienku, pričom 50 km trať zvládol za 4:09:32 h. „Snažil som sa prísť na olympijských hrách do cieľa. Na 35. km som začal pociťovať krízu a zvolil som výrazne voľnejšie tempo. Prvoradé bolo dokončiť preteky. Nemal som dnes síl na rozdávanie. Keď sa vám na päťdesiatke nedarí, je náročný každý kilometer. Zažil som už náročnejšie preteky. Je to moja tretia olympiáda, najvydarenejšia bola pre mňa aténska výsledkom i časom,“ uviedol Miloš Bátovský.
V Londýne sa išla jedna z najrýchlejších päťdesiatok v histórii. Prvých sedem pretekárov pochodovalo pod 3:40 h, rovnako aj Diniz, ktorého po prechode cieľom rozhodcovia diskvalifikovali.
Doterajší olympijský rekord držal Talian Alex Schwazer, ktorý v Pekingu 2008 dosiahol čas 3:37:09 h. Víťazný Kirďapkin zaostal za svetovým rekordom krajana Denisa Nižegorodova z roku 2008 o 1:45 min.
Tridsaťdvaročný Rus od začiatku kontroloval čelo pretekov a definitívne o svojom triumfe rozhodol na záverečných 10 km.
Kirďapkin patril do skupiny favoritov, na MS vyhral v rokoch 2005 a 2009, mnohé významné podujatia vrátane vlaňajšieho svetového šampionátu v Dägu nedokončil. Jeho manželkou je chodkyňa Anisija Kirďapkinová, ktorá bude v akcii v sobotu podvečer v pretekoch na 20 km.
Výsledky – sobota:
Muži – chôdza na 50 km:
1. Sergej Kirďapkin (Rus.) 3:35:59 h – rekord OH,
2. Jared Tallent (Aus.) 3:36:53,
3. S´ Tchien-feng (Čína) 3:37:16,
4. Robert Heffernan (Ír.) 3:37:54,
5. Igor Jerochin 3:37:54,
6. Sergej Bakulin (obaja Rus.),
7. Li Ťien-po (Čína) 3:39:01,
8. Matej Tóth (SR) 3:41:24…
48. Miloš Bátovský (SR) 4:09:32