Chmelár zvesil zástavy z Kotlebovho úradu, rieši ho polícia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Chmelár
Eduard Chmelár začal podpisy potrebné pre registráciu zbierať v júli. Foto: SITA/Marián Peiger

BANSKÁ BYSTRICA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Eduard Chmelár, rektor Akadémie médií, analytik a občiansky aktivista, zakladateľ politického hnutia SEN (Solidarita, ekológia, nenásilie) vypovedal vo štvrtok pred vyšetrovateľom v Banskej Bystrici v súvislosti s trestným oznámením, ktoré naňho podal občan z okresu Malacky, pretože zvesil čierne zástavy z budovy banskobystrického VÚC. Tie tam viseli 29. augusta tohto roku, v deň štátneho sviatku Výročia SNP.

V oznámení bol tento čin označený ako hanobenie miesta posledného odpočinku partizánov, ktorým je symbolicky Banská Bystrica. Ako dôkaz bolo uvedené vyjadrenie riaditeľa úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Milana Uhríka, podľa ktorého je zvesenie zástav prejavom neúcty k padlým hrdinom SNP.

Chmelár si zohnal rebrík a konal

„Opísal som situáciu, ktorá nastala. Počas osláv SNP som sa dozvedel, že na úrade visia čierne zástavy, čo som považoval za hanobenie sviatku, hanobenie obetí povstania. V prostredí, keď politici len rečnili, že nedovolia aby sa nejakým spôsobom rozohňovali a bujneli fašistické nálady, som si povedal, že rečí bolo dosť a treba, hlavne pri takýchto jednoduchých veciach, aj konať. Preto som si zohnal rebrík a zástavy jednoducho zvesil,“ povedal v dnešnej výpovedi na polícii Eduard Chmelár. Ďalej uviedol, že vyvesením čiernych zástav na verejnej budove bol podľa neho porušený zákon o štátnych symboloch.

Milan Uhrík v reakcii povedal, že úrad nepodal na Eduarda Chmelára žiadne trestné oznámenie, že sú to iniciatívy súkromných osôb. Napriek tomu je presvedčený, že strhávanie smútočných vlajok je prejavom primitivizmu a nie nejakej vyššej kultúry. „Vlajky tam viseli na znak úcty k padlým na obidvoch stranách. My nedelíme ľudí na zlých a dobrých, skrátka vo vojne zomierali ľudia, treba si uctiť ich pamiatku bez ohľadu na politickú príslušnosť,“ uviedol Uhrík.

Kaníkovo podanie zamietli

Kauza čiernych zástav má aj druhý rozmer. Ľudovít Kaník (Demokratická skupina SDKÚ-DS) podal začiatkom septembra trestné oznámenie pre vyvesenie čiernych zástav v deň SNP na budove BBSK. Podľa neho bola naplnená skutková podstata trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov.

Vyšetrovateľ podanie trestného oznámenia zamietol. Kaník na to reagoval podaním sťažnosti. Ako vo štvrtok uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Andrea Petrovičová, pokiaľ bude vyšetrovateľovi doručená sťažnosť v zmysle Trestného poriadku, spolu so spisom ju doručí prokurátorovi, ktorý o nej rozhodne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard ChmelárĽudovít KaníkMilan Uhrík
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)