Chemické zbrane príde do Streomoria prevziať americká loď

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chemické zbrane
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 28. januára (WEBNOVINY) – Vláda USA v pondelok vyslala do Stredomoria loď so špeciálnym vybavením, na palube ktorej majú zneškodniť najnebezpečnejšie zložky chemických zbraní vyvezené zo Sýrie na základe septembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

Podľa hovorcu amerického ministerstva obrany Stevena Warrena plavidlo Cape Ray opustilo Norfolk vo Virgínii o 19:30 miestneho času (utorok 1:30 SEČ) a v priebehu „dvoch až troch týždňov“ by malo doraziť k prístavu Gioia Tauro na juhu Talianska, kde majú nebezpečný náklad preložiť. Minister obrany Chuck Hagel pri tejto príležitosti zaslal kapitánovi Rickovi Jordanovi a jeho 135-člennej posádke list, v ktorom označuje misiu za „historickú“, keďže sa chystajú „vykonať čosi, o čo sa zatiaľ nikto nepokúsil“.

„Budete na mori ničiť jednu z najväčších zásob chemických zbraní na svete a pomáhať robiť svet bezpečnejším,“ napísal Hagel. Špeciálne vybavenie lode tvoria dve prenosné zariadenia na hydrolýzu, ktoré bude obsluhovať 63-členný tím. Zvyšok posádky tvorí 35 civilistov obsluhujúcich samotné plavidlo a bezpečnostný útvar. Likvidáciu látok na mori si vyžiadala skutočnosť, že priestor pre takúto činnosť nebola ochotná poskytnúť žiadna krajina.

Konkrétne miesto, kde sa bude loď počas operácie nachádzať, Američania nezverejnili, hovorca Pentagonu však ubezpečil, že „vedľajšie produkty hydrolýzy nebudú vypúšťané do mora či do vzduchu“ a posádka bude dodržiavať „všetky použiteľné medzinárodné zákony, nariadenia a zmluvy“.

Na základe septembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas do konca júna, aby sa zbavila celého chemického arzenálu vrátane látok slúžiacich výrobu takýchto zbraní. Likvidácia sa má uskutočniť v zahraničí, viaceré oslovené krajiny však odmietli, že by sa tak malo stať na ich území. Predmetom námornej operácie sú najsmrtiacejšie látky z deklarovaného 1290-tonového chemického arzenálu Sýrie vrátane takzvaného horčicového plynu, sarínu a bojovej látky VX. Podľa Pentagonu by zneškodnenie látok mohlo trvať 45 až 90 dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Chuck Hagel