Chceme vytvoriť stotisíc nových pracovných miest, tvrdí Fico

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Premiér Robert Fico počas medzinárodnej konferencie Sociálna demokracia v 21. storočí - bez škrtov a bližšie k ľuďom, ktorú organizoval Inštitút ASA. Bratislava, 12. február 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Smer-SD má ambíciu, v prípade že bude vo vláde vytvoriť 100-tisíc nových pracovných miest. Vyhlásil to v predvolebnej debate televízie Markíza predseda strany Robert Fico.

„Je to absolútne reálny plán,“ uviedol Fico s tým, že za posledné štyri roky sa jeho vláde podarilo vytvoriť 130-tisíc pracovných miest. „Po predchádzajúcej vláde sme zdedili nezamestnanosť 14 percent, teraz je na úrovni 10,3 percenta a ide to dole,“ vyhlásil Fico.

Líder strany Sieť Radoslav Procházka na margo toho uviedol, že na Slovensku je síce práce viac, zamestnaní však za ňu nedostávajú náležitú odmenu. „Žijeme v štáte, kde máme mestá, doliny a kraje, kde obaja manželia pracujú a napriek tomu žijú na hranici chudoby. Máme rodiny, kde obaja pracujú a napriek tomu si aspoň jeden z nich musí ešte zaobstarať polovičný úväzok v ďalšej práci,“ uviedol Procházka. Predseda Siete v diskusii zdôraznil, že jeho strana má ambíciu po voľbách zostavovať vládu. „Ideme o to zabojovať,“ povedal s tým, že ľudia vo voľbách rozhodnú, či majú záujem o pevnú vládu alebo naopak pestrý parlament.

Predsedovia strán Smer-SD, Sieť, Most-Híd, SNS a KDH diskutovali v relácii aj na tému stavu zdravotníctva a školstva. Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára ide na zdravotníctvo na Slovensku 17 percent verejných zdrojov, čo je podľa OECD najviac v Európskej únii. „Len 45 percent z tejto sumy však ide na zdravotnú starostlivosť, 32 percent ide na nešpecifikované platby,“ upozornil Bugár. Zároveň dodal, že nárok na nespokojnosť majú aj učitelia, ktorým zvýšenie platov sľúbil minister školstva za Smer-SD Dušan Čaplovič.

Podľa predsedu SNS Andreja Danka je protestný hlas učiteľov zameraný nie len na vyššie mzdy, ale aj na potrebné systémové zmeny. „Problém je aj to, že málo odborníkov je ochotných ísť do politiky,“ vyhlásil. Predseda KDH Ján Figeľ za prioritu svojej strany po voľbách označil skrátenie funkčného obdobia súčasného generálneho prokurátora. Ten podľa neho stojí za súčasnou „selektívnou zákonnosťou“ a „selektívnym vyšetrovaním korupčných káuz“.

Lídri sa v debate zamerali aj na problematiku migračnej krízy a ochrany schengenských hraníc. Bugár v tejto súvislosti podotkol, že Slovensko a celá V4 by v tomto prípade nemali stáť v opozícii voči Európskej únii ale naopak pomôcť hľadať spoločné riešenie situácie. Taktiež zdôraznil, že je potrebné rozlišovať migrantov a utečencov, ktorí utekajú v strachu o svoj život.

V prípade utečencov by podľa Bugára malo Slovensko na dobrovoľnej báze rozmýšľať, ako im pomôcť. Fico označil za efektívne riešenie situácie prísnu ochranu schengenskej hranice a zdôraznil, že by z tohto priestoru malo byť pre nečinnosť vylúčené Grécko. Túto možnosť pripustil aj Figeľ. Danko ako jedno z riešení bezpečnostnej situácie podľa vlastných slov vidí aj navýšenie počtu vojakov v ozbrojených silách.

Témou predvolebnej diskusie bola aj možnosť odluky cirkvi od štátu. Lídri strán sa zhodli, že takáto možnosť prichádza do úvahy len po dohode s cirkvou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárDušan ČaplovičJán FigeľRadoslav ProcházkaRobert Fico