BOSTON 7. júna (WEBNOVINY) – Hokejistom tímu kanadsko-americkej hokejovej NHL Boston Bruins sa podarilo skorigovať vedenie Vancouveru vo finále play-off.
„Medvede“ pod vedením trénera Clauda Juliena a slovenského kapitána Zdena Cháru zvíťazili v domácom prostredí nad „kosatkami“ 8:1 a nedovolili súperovi získať prvý mečbal na ceste za vytúženým Stanleyho pohárom. Dve asistencie si pri vysokom víťazstve pripísal práve najvyšší hráč NHL slovenský bek Zdeno Chára.
Boston neporušil svoju tradíciu z predchádzajúcich sérií v tohtosezónnej edícii play-off, keď aj štvrtýkrát dokázal zvíťaziť v treťom súboji. Zaujímavosťou je, že dvaja po celom svete známi „zelení“ fanúšikovia Canucks sa dostali aj do TD Garden, príliš veľa dôvodov na radosť však nemajú. Štvrtý duel série je na program v stredu 8. júna opäť v Bostone.
Výsledok tretieho zápasu finále Stanleyho pohára v zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):
Boston Bruins – Vancouver Canucks 8:1 (0:0, 4:0, 4:1) – stav série: 1:2
Góly: 21. Ference (Peverley, Krejčí), 25. Recchi (Ryder, Ference), 32. Marchand, 36. Krejčí (Ryder, CHÁRA), 52. Paille (Boychuk), 58. Recchi (Marchand, P. Bergeron), 59. Kelly (Paille, CHÁRA), 60. Ryder (T. Kaberle) – 54. Hansen (Torres, Lapierre).
Vylúčení: 10:5 na 2 min, navyše: Seidenberg (5+10 min za bitku), Lucic, S. Thornton (obaja 10 min za hrubosť), Ference – Burrows, D. Sedin (všetci 10 min za nešp. správanie), Rome (5+DKZ za nedovolené bránenie), Kesler (5+10 min za bitku), presilovky: 2:0, oslabenia: 2:0. Strely na bránku: 38:41. Rozhodovali: Walkom, O’Rourke – Racicot, Miller. Diváci: 17 565.
Dôležitý okamih duelu nastal už na začiatku 6. min duelu, keď hosťujúci Rome nedovolene poslal k ľadu Hortona. Zatiaľ čo obranca Vancouveru dostal od rozhodcov trest do konca duelu, útočníka domáceho Bostonu museli odviezť do nemocnice. „Vždy je náročné, keď takto prídete o spoluhráča. Dnes večer sme to chceli vyhrať už len pre neho. Všetci sme sa o Hortyho obávali a to nás namotivovalo k víťazstvu,“ poznamenal domáci útočník Brad Marchand a najstarší hráč na ľadovej ploche Mark Recchi uviedol: „Aj cez prestávky sme sa o Hortym veľa rozprávali. Je to vynikajúci spoluhráč a je ťažké ho vidieť nehybne ležať na ľade.“ Bruins ponúknutú päťminútovú prevahu o jedného korčuliara nevyužili a vzápätí sa ubránili početnej výhode súpera. Tesne pred prvou sirénou predviedol vynikajúci postreh brankár „medveďov“ Tim Thomas pri dvoch nebezpečných strelách Raymonda.
Fotogaléria zo zápasu
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
V druhej tretine spustili domáci hokejisti doslova gólovú exhibíciu. Začal ju už v 11. sekunde obranca Ference, ktorý presnou tvrdou strelou prekonal Luonga – 1:0. V 25. min v presilovej hre autor prvého gólu prihral Ryderovi, puk sa dostal až k Recchimu, ten sa ešte snažil nájsť Peverleyho, no hosťujúci Kesler nešťastne usmernil puk za chrbát vlastného brankára. Bruins skórovali aj v oslabení, keď pri vylúčení Lucica unikol po pravej strane Marchand, potiahol puk popred brankára súpera a až keď ležal Luongo na ľade, pohodlne zakončil – 3:0. V 36. min už na 4:0 zvýšil Krejčí, keď Luongom vyrazený pokus Rydera usmernil do bránky Vancouveru.
Čisté konto Thomasovi mohol zmariť v 47. min H. Sedin, ale gólman domáceho Bostonu ho na hranici bránkoviska zbavil stability a švédsky útočník namiesto zakončenia spadol. O minútu neskôr nepochodil ani Higgins, s ktorého strelou si Thomas poradil. Ten istý hráč Canucks neuspel ani v závere 50. min v úniku. Po sérii šarvátok a vyšších trestov už na 5:0 upravil v úniku Paille. Thomasa prekonal až v 54. min Hansen, brankár domácich za svoj chrbát pustil až 39. pondelkovú strelu v podaní hráčov Vancouveru. V závere duelu gól na 6:1 dosiahol Recchi, ďalší presný zásah pridal Kelly a konečnú podobu výsledku dal v presilovej hre Ryder.
Zostavy
Boston: T. Thomas – Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid – P. Bergeron, Marchand, Recchi – Horton, Krejčí, Lucic – Peverley, C. Kelly, Ryder – G. Campbell, S. Thornton, Paille
Vancouver: Luongo – S. Salo, Edler, Rome, Bieksa, Alberts, Ehrhoff, – H. Sedin, Burrows, D. Sedin – Kesler, Higgins, Raymond – Lapierre, Hansen, Torres – Malhotra, Oreskovich, Tambellini
„Stále vedieme na zápasy 2:1, nehrá sa na celkové skóre. Ďalší duel bude pre nás dôležitý, dôkladne sa naň pripravíme,“ povedal po zápase obranca hostí Kevin Bieksa. Tréner Canucks Alain Vigneault dodal: „Toto je play-off. Prehra je prehra, je jedno, či vás súper zdolá po predĺžení alebo vysoko ako nás dnes.“ Triumf Bruins nebol vo finálovej sérii najvyšším, keďže Detroit v roku 1936 a Toronto o šesť rokov neskôr dosiahli po deväť presných zásahov.
Žltý muž vs. zelení mužíci
https://www.youtube.com/watch?v=iItSYXeyhPs
Zaujímavosti po treťom finále Stanleyho pohára v hokeji medzi Bostonom a Vancouverom
* Víťazstvo Bruins o sedem gólov je najvyšším rozdielom vo finále Stanleyho pohára od 6. júna 1996, keď Colorado zdolalo Floridu rovnako 8:1. Od roku 1927 je to len tretie finále, v ktorom bol sedemgólový a vyšší rozdiel. Rekord drží Pittsburgh, ktorý 25. mája 1991 vyhral v Minnesote 8:0.
* Brankár Bostonu Tim Thomas tretíkrát v tohtoročnom play-off kryl 40 a viac striel. Tentoraz na bostonského gólmana letelo 41 pokusov hráčov Vancouveru, za jeho chrbtom skončil jediný. V zápase s Philadelphiou 2. mája vyslali naňho súperi 54 striel, hráči Montrealu 23. apríla zasa 45 pukov.
* Výhoda domáceho ľadu je v play-off veľmi dôležitá a špeciálne vo finále Stanleyho pohára. V posledných troch sériách zo šestnástich súbojov až štrnásť vyhralo domáce mužstvo. Od roku 2006 je táto bilancia 26:8 v prospech domáceho tímu. V prvých troch stretnutiach finálových sérií od roku 2006 ani raz nevyhrali hostia.
* Bruins v tohtoročnom play-off ani v jednej sérii neprehrali zápas číslo tri, súperov v týchto dueloch prestrieľali gólovým pomerom 19:4.
* Hráči Bostonu strelili dva góly vo vlastnom oslabení (Brad Marchand, Daniel Paille) a stali sa prvým mužstvom za ostatných dvadsať rokov, ktoré dalo pri presilovke súpera vo finále Stanleyho pohára viac ako gól. Naposledy sa to podarilo Minnesote 23. mája 1991 proti Pittsburghu.
* Bruins dosiahli prvé víťazstvo vo finále Stanleyho pohára na vlastnom ľade od 21. mája 1978, keď zdolali Montreal v štvrtom súboji série 4:3 po predĺžení. Ďalších päť finálových súbojov v rokoch 1978, 1988 a 1990 prehrali.
* Zatiaľ posledným klubom, ktorý vyhral všetky prvé tri stretnutia finále Stanleyho pohára, je Detroit. V roku 1998 sa mu to podarilo proti Washingtonu.
* Brankár Roberto Luongo inkasoval osem gólov tretíkrát v profesionálnej kariére. Ešte ako hráča New York Islanders ho 30. decembra 1999 prekonali osemkrát hráči Pittsburghu a 1. apríla 2010 vyťahoval puk osemkrát už z bránky Vancouveru v Los Angeles.