Geotermálne kúpele Modrá lagúna, ktoré sú jednou z najväčších turistických atrakcií na Islande, dočasne zatvorili pre intenzívnu seizmickú aktivitu vyvolávajúcu obavy z možnej sopečnej erupcie. Rezort zostane zatvorený do 16. novembra.
Situáciu sledujú aj vedci
Oblasť okolo hory Þorbjörn na polostrove Reykjanes viac ako dva týždne denne zasahujú stovky menších zemetrasení v dôsledku hromadenia magmy zhruba 5 kilometrov pod zemou.
Islandská vláda plánuje zvýšiť bezpečnostné opatrenia v obľúbených turistických lokalitách
Situáciu pozorne sledujú aj vedci pre náznaky, že by sa seizmická aktivita približovala k povrchu, čo by mohlo naznačovať, že magma preráža zemskú kôru, uviedol meteorologický úrad. Zatiaľ nič také nespozorovali.
Situácia by sa však podľa úradu mohla rýchlo zmeniť.
Erupcia každých päť rokov
Na Islande, ktorý leží nad vulkanickým ohniskom v severnom Atlantiku, dochádza v priemere k erupcii každých štyri až päť rokov.
Predchádzajúce erupcie na polostrove Reykjanes sa vyskytli v odľahlých údoliach bez toho, aby spôsobili škody. Zatiaľ čo vedci tvrdia, že je to pravdepodobný výsledok súčasnej aktivity, vznikajúci magmatický kozub, by mohol vybuchnúť menej ako 3 kilometre od Modrej lagúny.
V najhoršom prípade by láva ohrozila mesto Grindavík a Modrú lagúnu spolu s potrubím vedúcim horúcu vodu do tisícok domov vykurovaných geotermálnou energiou.