Plánuješ letieť do Francúzska v januári a februári? Čakajú ťa tieto obmedzenia

Airport waiting room, flying plane
Wide-angle view of a modern aircraft gaining the altitude outside the glass window facade of a contemporary waiting hall with multiple rows of seats and reflections indoors of an airport terminal El Prat in Barcelona Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na začiatku roka 2024 budú na hlavných parížskych letiskách zrušené tisíce letov, z dôvodu modernizácie systémov riadenia letovej prevádzky, informuje portál Euronews.

Modernizácia systému

Vzhľadom na rastúci počet letov sa francúzsky systém riadenia letovej prevádzky, ktorý stále využíva prvky z 70. rokov, pripravuje na modernizáciu v prvých dvoch mesiacoch roka 2024.

Francúzskym vzdušným priestorom prejde ročne viac ako 2,5 milióna letov a akékoľvek narušenie ovplyvní lety v celej Európe. Odhaduje sa, že počas rekonštrukcie bude zrušených približne 16 500 letov.

Leteckým spoločnostiam sa odporúča, aby v období od 9. januára do 14. februára znížili počet letov na parížskych letiskách Charles de Gaulle, Orly, Le Bourget a Beauvais.

Aerial panoramic view of Paris with the Eiffel tower
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Ktorých letov sa obmedzenia budú týkať?

Letecké spoločnosti sa vo Francúzsku pripravujú na zrušenie niekoľkých letov, pričom dôraz bude pravdepodobne kladený na zachovanie diaľkových spojení. Air France vo vyhlásení pre francúzske médiá informovala, že „musela zrušiť niektoré krátke a stredne dlhé lety.“

Tieto opatrenia boli prijaté v snahe minimalizovať dopad na cestujúcich. Mnohé letecké spoločnosti im ponúkli alternatívne lety v ten istý deň.

Travel with international flight, person passenger waiting in airport
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Prečo je potrebná modernizácia systému?

Investícia vo výške jednej miliardy eur smeruje do vylepšenia systému, čo zvýši počet letov a ich efektivitu. Časový rozsah modernizácie systému bude značne veľký, práve kvôli 80% aktualizácii a renovácii systému.

Nový softvér už bol implementovaný v strediskách v Remeši a Aix-en-Provenc. Počas šesťtýždňového obdobia na začiatku roka 2024 sa bude softvér testovať pred jeho konečným zavedením v novembri.

Woman traveller in airport walkway. Travel concept.
Woman traveller with travel bag or luggage walking in airport terminal walkway for travel abroad.

Aktuálnu ponuku akciových leteniek do Francúzska nájdeš na Pelikan.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom