Na svete snáď neexistuje romantickejšie miesto ako je Paríž. Približne 10-miliónová metropola je centrom umeleckého a módneho sveta a ročne ju navštívia davy turistov. Eiffelova veža je neodmysliteľným symbolom Paríža, za ktorým sa skrýva zaujímavá história.
Nie je žiadnym tajomstvom, že množstvo významných francúzskych autorov a umelcov bolo zásadne proti jej výstavbe. V roku 1889 zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom stálo, že nechcú aby bola krása mesta Paríž dotknutá práve touto železnou konštrukciou. Jedným z najvýznamnejších kritikov bol spisovateľ Guy de Maupassant, o ktorom sa údajne hovorí, že jedával výlučne v reštaurácii vo veži, pretože to bolo jediné miesto, odkiaľ nebolo Eiffelovku vidieť. S takýmito ťažkými začiatkami je naozaj pozoruhodné, že veža dodnes stojí a je jednou z najnavštevovanejších pamiatok na svete. Ročne ju navštívi viac ako 7-miliónov turistov.
Eiffelova veža je vysoká 300,65 metra a váži úctyhodných 10 100 ton. Má svojich fanúšikov, ale aj odporcov, ktorí sa dodnes na ňu pozerajú skrz prsty. Každopádne je to súčasť modernej techniky a vrchol architektúry. Všetky iniciatívy, ktoré sa v minulosti objavili a ich hlavným cieľom bolo túto stavbu zastaviť, boli márne. Eiffelovku zvykli označovať ako „škaredý továrenský komín,“ alebo „nešťastne veľká pouličná lampa.“
Svetlým bodom pre všetkých odporcov bol fakt, že zmluva obsahovala bod, podľa ktorého sa mala veža po dvadsiatich rokoch zbúrať ( 1909). K tomuto kroku však nikdy nedošlo. Parížania si na ňu po čase zvykli a všetky investície, ktoré si stavba vyžiadala, sa po šiestich rokoch vrátili. Eiffelovke hrozilo zbúranie aj v roku 1944, keď nemecký Wehrmacht ustupoval z Paríža, Hitler prikázal, aby vežu pomocou náloži zničili. Dnes už vieme, že našťastie ani k tomuto kroku nedošlo. Údajne iba preto, lebo dôstojník, ktorý bol týmto rozkazom povolený, ho odmietol splniť. Našťastie.
S Eiffelovou vežou je spätých niekoľko zaujímavostí, ktoré sa oplatí poznať:
- Maľuje sa raz za sedem rokov. Použije sa pri tom viac ako 60 ton farieb.
- Tvorí ju 18.038 kovových častí = 7300 ton železa.
- Gustav Eiffel, ktorý za touto unikátnou stavbou stojí, má na svedomí aj pýchu Ameriku. Sochu slobody.
- Pri 75. narodeninách sa uskutočnilo lezenie horolezcov na vežu.
- Zmeny klímy majú taktiež na Eiffelovku výrazný dopad. Ak pretrváva chladné počasie, veža sa dokáže zmenšiť takmer o 15 cm. Pri silnom vetre sa dokáže nakloniť až o 18 cm.
Ako sa stavala dominanta Paríža?