Yellowstone – údolie plné gejzírov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Yellowstone
Jeden z množstva termálnych prameňov Foto: Jana Karaffová

V roku 1872 bol vyhlásený za prvý národný park na svete. Kolíska niekoľkých dediniek na ploche takmer 9000 km2. Jeden z najkrajších prírodných úkazov USA, rozprestierajúci sa na území štátov Wyoming, Montana a Idaho. Miesto, ktoré si milovník panensky čistej prírody ihneď zamiluje. Aj taký je Yellowstonský národný park.

Yogi a pán Smith nie sú výmyslom

Vstúpiť do útrob parku, ktorý mnohým zahraničným turistom nehovorí viac, než to, že tam žili medvede Yogi a Bubu, môžete zo všetkých štyroch svetových strán. Povesti o nadmernom množstve medveďov stoja na reálnom základe, a tak vás hneď po vstupe na každom kroku budú varovať a upozorňovať, čo a ako pri stretnutí s nimi. Ranger Smith z americkej rozprávky tiež nie je vymyslený. Na jeho kolegov, oblečených do na vlasť rovnakých uniforiem, si zvyknete rýchlo. Sú však neporovnateľne prívetivejší, než muži zákona, ktorých poznáme zo Slovenska.

Yellowstone
Foto: Jana Karaffová

Nepovolená, no tolerovaná doprava

Stopovanie v krajine oficiálne povolené nie je, napriek tomu sa stalo, že rangerka, uháňajúca na mopede po ceste sa pri nás iba pristavila, zapriala nám veľa šťastia so slovami, že ak by mala vzadu ešte o jedno miesto naviac, zobrala by nás. Ďalší jej kolega nás len z bezpečnostných dôvodov upozornil, aby sme sa pri “čakaní na odvoz” postavili za vyznačenú čiaru na kraji vozovky. Stopovanie v Yellowstone nie je úplnou raritou. Často zastavia najmä zamestnanci parku, smerujúci z jednej dedinky do druhej, alebo jednoducho ďalší turisti. Pravidelná hromadná doprava neexistuje. Každý Američan má predsa minimálne jedno auto. Počas sezóny však jazdia staré, no pomerne zachovalé žlté autobusy, s ktorými si môžete naplánovať celodenný výlet najmä na turisticky atraktívne miesta.

Starý, ale verný

Old Faithful je dedinka pre turistov známa najmä vďaka najvyhľadávanejším gejzírom s rovnomenným názvom. Táto turistická lokalita vyrástla doslova okolo Old Faithful Geyser. Prejdete len pár metrov od gejzíru a ste v reštaurácii. Nuž, hladní americkí turisti sa po vzhliadnutí tohto borca radi poriadne posilnia. Erupcia gejzíra, vystrekujúceho vriacu vodu do výšky 30 až 56 metrov trvá niekoľko minút a opakuje sa približne každých 90. Stal sa tak najpresnejšie činným gejzírom.

Yellowstone
Foto: Jana Karaffová

Balzam na dušu

Gejzírov a termálnych prameňov je však v okolí nespočetné množstvo. Ich rôznorodé sfarbenie je ovplyvnené teplotou vody, ktorú dosahujú. Tyrkysovo modrá, oranžovo-žltá či prenikavo hnedá, natrafiť tu môžeme na najrôznejšie odtiene. Pohľad na dokonale vytvarované vodopády, kaňony či ľadovo vychladené horské rieky sú balzamom pre civilizáciou pošpinené duše. Za zmienku stoja aj malebné vodné terasovité schodyMammoth Hot Springs.

Oheň i ochrana

Vysoké teploty počas leta a lesné porasty všade navôkol sú vhodnou podmienkou pre vznik požiarov. Ten najväčší z roku 1988 poškodil značnú časť parku a dodnes vidieť v lesoch jeho následky. Požiar sa prehnal cez Yellowstonské jazero až po Grand Canyon (ten Yellowstonský, nie Arizonský). Pri túžbe kempovať musíte mať najprv povolenie od rangerov. Rozložiť stan sa teda dá len na vyhradených miestach a možnosť založiť oheň takisto nie je pravidlom. Rangeri však len chránia, čo je vzácne.

Buffalo jam

Yellowstone
Foto: Jana Karaffová

Divoká zver, ktorá tu žije zarovno s človekom, zo začiatku prekvapí všetkých návštevníkov. Dopravná zápcha spôsobená bizónmi? Bežná situácia. Bizóny, ktoré sú v Yellowstone snáď najčastejším fenoménom, sa tiahnú v stádach po ceste a vytvárajú tak, niekedy aj kilometrové, zápchy. Nervózny však nie je nik. Ponáhľať sa totiž niet kam. Počas nevinnej prechádzky po turisticky vyznačenom chodníku môžete ľahko natrafiť aj na jeleňov, pri náročnejšej túre sa vám pošťastí stretnutie s losmi, medveďom čiernym či grizlym. Vrany v týchto končinách dosahujú abnormálne veľkosti.

Spomienky na žiarivé farby

Geologické zaujímavosti sú teda v tomto parku nahromadené na pomerne malom priestranstve. Vrátiť sa po troch mesiacoch späť do civilizácie z tohto miesta, ktoré sa pre mňa stalo od prvého dňa malým, súkromným rajom, nebolo vôbec ľahké. Na ľudí žijúcich v súlade s prírodou a zvieratami sa mi nepodarí zabudnúť snáď nikdy. No a zábery, ktoré majú dodnes najžiarivejšie farby prírody, budem nosiť v srdci tiež ešte dlho.

Yellowstone
Zafarbenie prameňov závisí od teploty vody Foto: Jana Karaffová

Foto: Jana Karaffová

Yellowstone
Yellowstone Lake Foto: Jana Karaffová

Foto: Jana Karaffová

Yellowstone
Vyschnuté stromy Foto: Jana Karaffová

Foto: Jana Karaffová

Yellowstone
Požiarom zničené stromy Foto: Jana Karaffová

Foto: Jana Karaffová

Yellowstone
Na prechádzke Foto: Jana Karaffová

Foto: Jana Karaffová

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať